Czym zajmuje się adwokat rodzinny, jak może ci pomóc?

Adwokat rodzinny, rozwód

19 maja 2021 • Polityka i Prawo • wejść: 1852

Prawo rodzinne to dziedzina pełna emocji i trudnych niejednokrotnie wyborów. Adwokat rodzinny często potrzebny jest w przypadku przemocy w rodzinie, ale taka osoba zajmuje się również sprawami o adopcję i innymi procesami. Jakimi? Dowiesz się z poniższego artykułu.

W jakich sprawach pomoże adwokat rodzinny?

Adwokata rodzinnego najczęściej kojarzymy ze sprawami rozwodowymi. To prawda, procesy rozwodowe to znaczna część pracy osób zajmujących się prawem rodzinnym. W wielu przypadkach adwokat rodzinny może pomóc w uzyskaniu rozwodu. Jest to bardzo trudny czas, który obciąża emocjonalnie zarówno partnerów, jak i dziecko. Czasem zdarza się, że małżonkowie są w stanie się dogadać i następuje rozwód bez orzekania o winie, za porozumieniem stron, a w sprawie opieki nad dzieckiem partnerzy zgadzają się pełnić obowiązki tak, aby wszyscy jak najmniej ucierpieli na rozłące. Jednak równie często żal i animozje byłych partnerów są tak duże, że nie jest możliwe pokojowe zakończenie sprawy. Wtedy pomoc adwokata rodzinnego może być nieoceniona.

Adwokat rodzinny zajmuje się także prawem nieletnich, sprawami związanymi z podziałem majątku czy też intercyzą. Odpowiednio reaguje także na przemoc domową (wnioskując na przykład o odebranie praw rodzicielskich) oraz pomaga w sprawach o adopcję czy przyznanie opieki. Może także w imieniu klienta wnieść sprawę o ustalenie ojcostwa.

Kiedy warto skorzystać z pomocy adwokata rodzinnego?

Jak zostało wspomniane powyżej, prawo rodzinne zawiera wiele niuansów i niemal każdy aspekt życia rodziny może być przez nie regulowany. Zapobiega to nadużyciom i przemocy, pozwala także dzieciom zgłosić się po pomoc, jeśli w ich rodzinie źle się dzieje. Prawami dziecka bezpośrednio zajmuje się także Rzecznik Praw Dziecka.

Sam rozwód jest często decyzją obydwojga małżonków, bywa jednak, że jedna strona nie chce się zgodzić na podpisanie papierów rozwodowych. W takich przypadkach warto udać się do adwokata, który pomoże przejść przez sprawę w sądzie.

Pomoc adwokata rodzinnego jest również nieoceniona, jeśli chodzi o sprawy adopcyjne, które bardzo często są ciężkie i ciągną się latami. Często dzieje się tak w przypadku, gdy dziecko zostało osierocone, a o prawo do opieki występuje osoba, która nie jest z dzieckiem spokrewniona. Jeśli osoba ta lub rodzina jest pewna, że chce i może zapewnić dziecku dobry dobry dom, warto również skorzystać z pomocy specjalisty, by korzystnie przejść proces sądowy.

Jak wybrać dobrego adwokata rodzinnego?

Prawo, zwłaszcza prawo rodzinne to skomplikowana dziedzina i należy rozsądnie wybrać specjalistę, który w ważnej sprawie będzie nas reprezentował. Od wyroku sądu zależy bowiem, jak potoczy się nasze przyszłe życie, a także przyszłość dziecka. W sprawach dotyczących nieletnich wybór odpowiedniej osoby jest więc niezwykle ważny.

Przygotowując się do wyboru dobrego adwokata, zwróć więc przede wszystkim uwagę na doświadczenie. Adwokat, który ma za sobą wiele przeprowadzonych spraw, będzie najlepszym wyborem. Należy także wziąć pod uwagę czy dana osoba jest empatyczna i sprawdzić, czy dobrze się dogadujecie – w procesie rozwodowym lub innym, który może ciągnąć się przez kilka miesięcy, wydaje się to niezwykle ważne.

jeden komentarz do Czym zajmuje się adwokat rodzinny, jak może ci pomóc?

  1. Elena pisze:

    Ja na swoim przykładzie mogę powiedzieć, że dobry kontakt z adwokatem to podstawa. Faktycznie, moja sprawa ciągnęła się dłużej, niż przewidywaliśmy, ale o dziwo było mało nerwów. Doświadczony i otwarty adwokat bardzo pomaga!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *