Dieta w chorobie wrzodowej pod opieką sanatorium

13 września 2018 • Kuchnia i Kulinaria, Medycyna, Zdrowie i uroda • wejść: 1454

Choroba wrzodowa wymaga stosowania odpowiedniej diety, która dodatkowo nie będzie podrażniać układu pokarmowego. Dlatego dobrym pomysłem jest wyjazd do sanatorium, w którym dzięki specjalnie dopasowanej diecie, unikniemy powikłań. W naszym poradniku przedstawiamy, jak powinny wyglądać posiłki podczas choroby wrzodowej.

Czym jest choroba wrzodowa i jak się objawia?

Jest to choroba przewodu pokarmowego i polega na cyklicznym pojawianiu się wrzodów w żołądku lub dwunastnicy. Z kolei wrzód to nic innego jak pewien deficyt w błonie śluzowej, który może doprowadzić do stanu zapalnego, a nawet martwicy. Ta niebezpieczna dolegliwość, najczęściej wywołana jest przez bakterie, np. poprzez zarażenie bakterią Helicobacter pylori. Inną z przyczyn wystąpienia choroby wrzodowej jest palenie papierosów, zażywanie niesteroidowych leków lub po prostu czynniki genetyczne.

Do najbardziej charakterystycznych objawów tej choroby należą regularne, piekące bóle w nadbrzuszu, występujące najczęściej późno w nocy lub z samego rana. Towarzyszyć mogą temu nudności, zgaga czy nawet wodnisto-śluzowe wymioty. Jednak bardzo często, chory nie odczuwa żadnych symptomów choroby i dowiaduje się o niej dopiero po wykonaniu odpowiednich badań.

ból-brzucha-choroba-wrzodowa

Dieta w chorobie wrzodowej w sanatorium

Sanatoria mają na celu poprawiać nasze zdrowie i samopoczucie poprzez wszelkie zabiegi, ale także stosując odpowiednią dietetykę medyczną. Niektóre sanatoria, o czym przeczytasz na www.medicalsensus.pl/mikrobiotyka/dietetyka-medyczna/dieta-w-chorobie-wrzodowej.html, oferują również specjalną dietę w chorobie wrzodowej. Oparta jest ona na łatwostrawnych posiłkach, bogatych w zioła, warzywa i owoce, a także różnych autorskich produktach, pozytywnie wpływających na funkcjonowanie naszego organizmu, np. naturalnych biojogurtach.

dieta-sanatorium-choroba-wrzodowa

Co ograniczyć podczas choroby wrzodowej?

Podczas leczenia powinno się unikać produktów, które silnie pobudzają wydzielanie soku żołądkowego, takich jak: kawa, mocna herbata, alkohol, napoje gazowane, a także produkty wędzone, smażone i te o pikantnym lub zbyt słonym smaku. Niekorzystne jest także spożywanie obfitych posiłków o dużej zawartości cukrów, które prowadzą do nadmiernego wydzielania kwasu solnego w organizmie.

Warto także unikać zbyt tłustych pokarmów i zadbać o to, aby nasza dieta była lekka i łatwostrawna. Nie powinniśmy także pić w trakcie, lecz dopiero po posiłku, ponieważ częste popijanie może nasilać nasze dolegliwości.

Choroba wrzodowa ― o czym jeszcze pamiętać?

Podczas leczenia choroby wrzodowej, należy pamiętać o wartościowych i regularnych posiłkach. Chorzy powinni jeść mniej, ale za to o wiele częściej. Nie powinni także palić papierosów, które tylko pobudzają wydzielanie soków żołądkowych, a także unikać niepotrzebnego stresu. Dlatego najlepszym pomysłem na leczenie choroby wrzodowej jest wyjazd do sanatorium.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *