Dieta w chorobie wrzodowej pod opieką sanatorium

13 września 2018 • Kuchnia i Kulinaria, Medycyna, Zdrowie i uroda • wejść: 3118

Choroba wrzodowa wymaga stosowania odpowiedniej diety, która dodatkowo nie będzie podrażniać układu pokarmowego. Dlatego dobrym pomysłem jest wyjazd do sanatorium, w którym dzięki specjalnie dopasowanej diecie, unikniemy powikłań. W naszym poradniku przedstawiamy, jak powinny wyglądać posiłki podczas choroby wrzodowej.

Czym jest choroba wrzodowa i jak się objawia?

Jest to choroba przewodu pokarmowego i polega na cyklicznym pojawianiu się wrzodów w żołądku lub dwunastnicy. Z kolei wrzód to nic innego jak pewien deficyt w błonie śluzowej, który może doprowadzić do stanu zapalnego, a nawet martwicy. Ta niebezpieczna dolegliwość, najczęściej wywołana jest przez bakterie, np. poprzez zarażenie bakterią Helicobacter pylori. Inną z przyczyn wystąpienia choroby wrzodowej jest palenie papierosów, zażywanie niesteroidowych leków lub po prostu czynniki genetyczne.

Do najbardziej charakterystycznych objawów tej choroby należą regularne, piekące bóle w nadbrzuszu, występujące najczęściej późno w nocy lub z samego rana. Towarzyszyć mogą temu nudności, zgaga czy nawet wodnisto-śluzowe wymioty. Jednak bardzo często, chory nie odczuwa żadnych symptomów choroby i dowiaduje się o niej dopiero po wykonaniu odpowiednich badań.

ból-brzucha-choroba-wrzodowa

Dieta w chorobie wrzodowej w sanatorium

Sanatoria mają na celu poprawiać nasze zdrowie i samopoczucie poprzez wszelkie zabiegi, ale także stosując odpowiednią dietetykę medyczną. Niektóre sanatoria, o czym przeczytasz na www.medicalsensus.pl/mikrobiotyka/dietetyka-medyczna/dieta-w-chorobie-wrzodowej.html, oferują również specjalną dietę w chorobie wrzodowej. Oparta jest ona na łatwostrawnych posiłkach, bogatych w zioła, warzywa i owoce, a także różnych autorskich produktach, pozytywnie wpływających na funkcjonowanie naszego organizmu, np. naturalnych biojogurtach.

dieta-sanatorium-choroba-wrzodowa

Co ograniczyć podczas choroby wrzodowej?

Podczas leczenia powinno się unikać produktów, które silnie pobudzają wydzielanie soku żołądkowego, takich jak: kawa, mocna herbata, alkohol, napoje gazowane, a także produkty wędzone, smażone i te o pikantnym lub zbyt słonym smaku. Niekorzystne jest także spożywanie obfitych posiłków o dużej zawartości cukrów, które prowadzą do nadmiernego wydzielania kwasu solnego w organizmie.

Warto także unikać zbyt tłustych pokarmów i zadbać o to, aby nasza dieta była lekka i łatwostrawna. Nie powinniśmy także pić w trakcie, lecz dopiero po posiłku, ponieważ częste popijanie może nasilać nasze dolegliwości.

Choroba wrzodowa ― o czym jeszcze pamiętać?

Podczas leczenia choroby wrzodowej, należy pamiętać o wartościowych i regularnych posiłkach. Chorzy powinni jeść mniej, ale za to o wiele częściej. Nie powinni także palić papierosów, które tylko pobudzają wydzielanie soków żołądkowych, a także unikać niepotrzebnego stresu. Dlatego najlepszym pomysłem na leczenie choroby wrzodowej jest wyjazd do sanatorium.

Temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *