Dlaczego warto czytać ebooki?

Osoba trzyma czytnik ebooków w ręce

18 stycznia 2023 • Hobby • wejść: 1111

Ebooki cieszą się coraz większą popularnością wśród czytelników. Można je czytać wszędzie, nie zajmują też miejsca na półkach. Jakie jeszcze zalety mają e-książki i na jakich urządzeniach można je czytać?

Do czytania ebooków dali się już przekonać nawet najzagorzalsi zwolennicy książek tradycyjnych. Nic dziwnego – czytnik można zabrać ze sobą wszędzie i w odróżnieniu od książki papierowej nie zajmuje on dużo miejsca.

Dlaczego warto sięgać po ebooki?

Ebook rozwiązuje problem braku miejsca na przechowywanie książek. Całą swoją bibliotekę zmieścimy na niewielkim urządzeniu – może to być nie tylko czytnik, ale też tablet, czy smartfon. Ebooki to książki w formie cyfrowej, które mają niewielki rozmiar, więc na czytniku zmieścimy ich mnóstwo. Możemy mieć do nich dostęp nawet na kilku urządzeniach. Cała biblioteka zmieści się w kieszeni, więc nie trzeba zabierać ze sobą papierowych książek na wakacje. Jest to ogromna wygoda i oszczędność miejsca. Książkę elektroniczną można kupić w każdej chwili, na przykład w sieci Empik, i od razu zacząć ją czytać. Nie musimy czekać na kuriera ani iść do księgarni. Nie trzeba od razu rezygnować z czytania papierowych książek. Po ebooki można sięgać, gdy zachęci nas do tego najniższa cena, lub chcemy mieć coś do czytania w pociągu, czy na wakacjach. Wśród ebooków znajdziemy bestsellery, lektury szkolne i wiele tytułów, które nigdy nie zostały wydane w wersji papierowej. Każdy więc znajdzie tutaj coś dla siebie.

Na jakich urządzeniach można czytać książki elektroniczne?

Ebooki występują najczęściej w trzech formatach – epub, mobi i pdf. Epub jest najbardziej uniwersalny, ponieważ można z niego korzystać na różnych urządzeniach. Współpracuje ze wszystkimi popularnymi czytnikami oraz aplikacjami na smartfony i tablety. Z kolei format mobi jest przystosowany na potrzeby czytników Kindle. Najbardziej wszechstronny jest rozmiar format pdf, ponieważ możemy go wyświetlić praktycznie na każdym urządzeniu. Jest on używany na komputerach, smartfonach i tabletach. Minusem tego formatu jest fakt, że treść nie dopasowuje się do ekranu. W pozostałych formatach ebooki dostosowują się do wielkości ekranu, umożliwiają też robienie notatek, przeszukiwanie tekstu i pozostawianie zakładek.

Ebooki można kupić i pobrać z każdego urządzenia, które ma połączenie z internetem i obsługuje aplikacje, czy też przeglądarki internetowe. Najpopularniejszym urządzeniem do czytania ebooków jest czytnik, który został stworzony właśnie do czytania książek elektronicznych. Ma on specjalny rodzaj ekranu, który przypomina prawdziwy papier, ze względu na brak podświetlenia światłem niebieskim oraz zastosowanie e-atramentu (e-ink). Dzięki temu czytanie jest komfortowe, a wzrok się nie męczy. Pod tym względem czytanie niemal nie różni się od klasycznej książki papierowej.

Jednak, aby korzystać z ebooków, nie trzeba posiadać czytnika. Książki elektroniczne można też czytać na tablecie, smartfonie, laptopie, czy komputerze stacjonarnym. Przy zakupie ebooka trzeba wybrać format, który obsługuje posiadane przez nas urządzenie. W przypadku posiadania czytnika Kindle najlepiej sprawdzi się format mobi. Najbardziej uniwersalny jest jednak format epub, z którym współpracuje większość księgarń i urządzeń. Z kolei pdf obsługuje każde urządzenie, jednak nie na każdym korzystanie z tego formatu jest wygodne. Nie wszystkie platformy oferują też sprzedaż ebooków w tym formacie. Duży wybór ebooków i łatwość korzystania z nich sprawia, że warto mieć książki elektroniczne w swojej biblioteczce.

4 komentarze do Dlaczego warto czytać ebooki?

 1. czytelniczka pisze:

  Kocham ebooki, uwielbiam mój czytnik i za nic w świecie bym go nie oddała. Ebooki są wygodne i nie widzę żadnych różnic między nimi a książką papierową. Do tego jest to ekologiczne rozwiązanie. No same plusy 🙂

  • Gosia pisze:

   Mam to samo, a dodatkowo czytnik ebooków zawsze mam wypełniony książkami po brzegi i na wyjeździe mogę wygodnie czytać wiele książek. Normalnie nie miałabym miejsca, żeby brać ze sobą tyle książek, a z ebookami nie ma problemu

 2. Edyta S. pisze:

  Ja też polecam ebooki, na co dzień bardzo dużo książek czytam, w zeszłym roku przeczytałam ich ponad 200, czytnik ebooków ratuje mój wzrok, dosłownie. Oczy mi się aż tak nie męczą. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *