Dlaczego warto czytać? Must have mola książkowego

róża leżąca na książce

10 maja 2016 • Edukacja i Nauka, Hobby, Ludzie i Społeczeństwo • wejść: 3356

Na świecie jest coraz mniej czytelników. Ich liczba maleje z roku na rok. W ostatnich latach również w Polsce możemy zauważyć, że poziom czytelnictwa drastycznie się obniżył. Statystyki są zatrważające! Z wyników badań przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową w 2014 roku wynika, że jedynie 11% z nas przyznaje się do przeczytania więcej niż 7 książek rocznie. Do zapoznania się przynajmniej z jednym tytułem przyznaje się zaledwie 47% z nas. Jest to tym bardziej przykre gdy weźmiemy pod uwagę ogromne korzyści jakie niesie ze sobą czytanie książek. Dlaczego warto czytać? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym artykule!

Dlaczego warto sięgnąć po lekturę?

1. Czytanie poszerza zasób naszego słownictwa

Dzięki regularnemu sięganiu do książek poznajemy i używamy coraz więcej słów. Mamy mniej problemów z nauką i przyswajaniem wiedzy. Łatwiej zapamiętujemy znaczenie nawet bardzo skomplikowanych słów i sformułowań.

Sprawniej budujemy wypowiedzi, które są bardziej poprawne pod względem gramatycznym i stylistycznym. Regularne czytanie sprawia, że mamy mniej problemów z przelewaniem naszych myśli na papier, a nasze teksty są ciekawe i poprawne pod względem stylistycznym.

2. Czytanie pobudza wyobraźnie

Czytając wizualizujemy sobie historię przedstawioną w powieści. Dzięki temu pobudzamy swoją fantazję i pracujemy nad naszą innowacyjnością i pomysłowością. Usprawniamy myślenie twórcze a to pozytywnie wpływa na podejmowanie kreatywnych działań.

otwarta książka z rozwianymi kartkami

3. Pogłębiamy naszą wiedzę

Z książek możemy dowiedzieć się bardzo wielu cennych informacji. Zdobytą w trakcie czytania wiedzę możemy potem wykorzystać w codziennym życiu. Lektura dostarcza nam nowych ciekawostek z różnych dziedzin.

Ponadto czytając książkę możemy sformułować swój własny pogląd na poruszany w niej temat i wyrazić opinię o samym dziele i jego autorze. Nasz punkt widzenia ulega rozszerzeniu i modyfikacji.

4. Czytając ćwiczymy pamięć i analityczne myślenie

Za każdym razem kiedy sięgasz po książkę twój mózg musi zrobić miejsce dla nowych informacji. Nie oznacza to jednak, że wcześniej przyswojona wiedza zostanie z niego usunięta. Mózg ludzki to niesamowity organ. Pozwala nam na przetwarzanie miliona informacji, koordynuje pracę całego organizmu.

Jednak jeśli chcemy, żeby dobrze funkcjonował musimy go ćwiczyć. A czy znacie przyjemniejsze ćwiczenie niż czytanie? Książki uczą nas myśleć, zmuszają nasz mózg do większej aktywności. Dzięki temu stajemy się bardziej produktywni. Łatwiej radzimy sobie z problemami ponieważ szybciej jesteśmy w stanie je przeanalizować i znaleźć odpowiednie rozwiązanie.

5. Książki kształtują charakter

Szczególnie u dzieci i młodzieży. Młodzi ludzie czytając książki obyczajowe lub psychologiczne uczą się rozpoznawać i nazywać zachowania, dzielić je na złe i dobre. Perypetie książkowych bohaterów często przypominają nasze codzienne życie.

Pokazują nam co w społeczeństwie jest akceptowane, a co spotka się z ostracyzmem ze strony innych ludzi. Unaoczniają nam konsekwencje podejmowanych działań. Nawet dorosły i doświadczony życiowo czytelnik może wynieść z takiej lektury wiele ciekawych spostrzeżeń. Czasami zaznajomienie się z życiem bohatera może nam pomóc we własnym.

kobieta czytająca książkę

W co powinien zaopatrzyć się każdy fan literatury?

1. Dobrą powieść

To podstawa. Kryminał, dramat, romans… Wszystko zależy od rodzaju preferowanej literatury. Wybór odpowiedniego tytułu może nastręczyć pewnych trudności ponieważ na rynku wydawniczym panuje tak duże zróżnicowanie, że często nie wiadomo na co się zdecydować. Nasza rada: nie spiesz się z wyborem! Poczekaj, pooglądaj, zapoznaj się z opiniami, inaczej zamiast udanego wieczoru może czekać cię rozczarowanie.

2. Zakładkę do książki

Plastikowa, tekturowa, w różnych wzorach i kolorach. Fantazyjna zakładka umili ci czas spędzony nad lekturą. Sprawi, że już nigdy nie będziesz miał problemu ze znalezieniem miejsca, którym skończyłeś.

otwarta książka leżąca na kanapie

3. Wygodny fotel lub łóżko

Długie jesienne i zimowe wieczory należy spędzać w komfortowych warunkach. Siedząc na niewygodnym krześle i pochylając się w niewygodnej pozycji nad kartką, nie spędzisz miło czasu. Odpowiednio dobrany fotel lub łóżko pomoże Ci wygodnie się ułożyć, aby podczas zagłębiania się w treść powieści nic nie rozpraszało twojej uwagi.

4. Kubek z ulubioną herbatą lub kawą

Na co tylko masz ochotę! Ulubiony napój stanowi idealne dopełnienie wieczoru w fotelu z książką. Pomaga się zrelaksować po ciężkim dniu pracy. Dobra kawa/ herbata + dobra lektura. Chyba nikt nigdy nie wymyślił lepszego połączenia!

jeden komentarz do Dlaczego warto czytać? Must have mola książkowego

  1. Gabi pisze:

    Muszę się zgodzić z tym wszystkim, co zostało napisane w tym artykule! Jestem wielką fanką książek i nie mogę nie docenić tego, co mi dają. Nie jestem w stanie rozstać się z książkami i każde wyjście z domu równa się taszczeniem jakiegoś toku w torebce, bo nigdy nie wiadomo kiedy nadarzy się okazja do czytania. Dobrze by było, gdyby więcej ludzi zaczęło doceniać tę formę rozrywki i rozwoju, ale niestety w Polsce coraz większy odsetek ludzi woli obejrzeć film niż przeczytać książkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *