Do czego potrzebujesz drewutni?

azurowa-drewutnia-w-ogrodzie

27 listopada 2015 • Dom i Ogród • wejść: 6895

Ogrzewasz dom paląc w piecu? A może czas spędzany w salonie w jesienne i zimowe wieczory umila Ci ciepło kominka? Niezależnie od tego, do czego używasz drewna, przyda Ci się miejsce do jego przechowywania. Oczywistym jest, że nie wszystko jesteś w stanie trzymać w domu. Znacznie lepiej jest pozostawić drewno w ogrodzie. Nie byle jak i byle gdzie, ale w odpowiednio przygotowanej w tym celu drewutni.

Przechowywanie drewna opałowego

Każdy zgodzi się ze stwierdzeniem, że drewutnia służy do przechowywania drewna przeznaczonego na opał. Niezależnie od tego, czy potrzebujemy go do ogrzania domu, czy palenia w kominku. Ważne jest, byśmy mieli gdzie je przechowywać. Najlepiej do tego nadaje się ogród. Tam możemy postawić budowlę stworzoną właśnie w tym celu. Dobrze, by tak jak drewutnie z Drewnolandia.pl była wykonana z drewna. Dzięki temu idealnie „wtopi się” w każdy ogród, zwłaszcza jeśli będzie w nim także drewniana altana i meble ogrodowe.

Ochrona drewna opałowego

Drewutnia dzięki zadaszeniu chroni drewno przed deszczem i śniegiem. Właśnie dlatego ważne jest, by tak ja drewutnie z Drewnolandii, dach odeskowany był metodą pióro/wpust. To zapobiegnie jego przemakaniu. Co więcej, jeśli dach pokryty jest gontem bitumicznym, to jeszcze bardziej zyskuje na szczelności. Ważne jest, by decydując się na dach, zastanowić się nad tym, czy chcemy, aby był jedno- czy dwuspadowy. Dodatkową opcją jest orynnowanie.

To ono pozwoli na odprowadzenie wody z dachu. Jeśli podłoga drewutni umieszczona zostanie na legarach, zapobiegnie to pochłanianiu wilgoci z podłoża. Drewno opałowe ochronią także ścianki budowli, znajdujące się na jej obu stronach i z tyłu. Mogą być nie tylko barierą dla śniegu i deszczu, ale także dekoracją, jak w przypadku takiego modelu:

ażurowa drewutnia

Suszenie drewna przeznaczonego na opał

Należy pamiętać, że oprócz ochrony przed zamoknięciem, konstrukcja drewutni powinna być przemyślana tak, by umożliwiać przewiewność i dobrą wentylację. Ażurowe ścianki budowli pozwolą na sprawne wysychanie drewna, które po porąbaniu jest wciąż zbyt wilgotne, by je palić.

Okazuje się bowiem, że szczapy drewna powinny schnąć około pół roku. Wtedy mają wysoką wartość opałową. Jeśli drewno jest zbyt wilgotne, to duża część energii powstałej przy spalaniu jest marnowana na jego dosuszenie. Właśnie dlatego tak ważne jest posiadanie drewutni, która umożliwi schnięcie drewna przeznaczonego na opał.

Przechowywanie przyborów ogrodowych

Jeśli zdecydujemy się na postawienie drewutni w ogrodzie to warto wybrać taką jej opcję, która składać się będzie nie tylko z miejsca na drewno, ale i z narzędziownika. W komorze, która stanowi niemalże osobne pomieszczenie gospodarcze, przechowywać można narzędzia, meble ogrodowe, parasol, złożony basen i inne rzeczy przydatne podczas pracy w ogrodzie oraz gdy spędzamy w nim swój wolny czas. Dzięki temu zaprowadzamy w nim porządek, a wszystko mamy pod ręką.

zielona-drewutnia-do-ogrodu

Temat: ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *