Dom pasywny, na czym polega? Co to jest?

Dom pasywny

22 lipca 2017 • Dom i Ogród • wejść: 2429

Domy pasywne stają się coraz bardziej popularne w polskim budownictwie. Osoby, które planują budowę własnej nieruchomości częściej już zwracają uwagę na to, by była ona ekologiczna, ale i tania w utrzymaniu. Takie standardy spełnia właśnie nowoczesne budownictwo. Co to są domy pasywne i na czym polega ich fenomen?

Domy pasywne, czyli co?

Czyli przede wszystkim domy tanie w utrzymaniu. Są to takie nieruchomości, które wyróżniają się świetnymi parametrami izolacyjnymi i zastosowaniem w nich najlepszych i najnowocześniejszych technologii, które skutecznie obniżają koszty eksploatacji. Domy pasywne muszą być dobrze pomyślane (więcej na finaldom.pl) , ponieważ dzięki umiejętnemu wykorzystaniu wiedzy i zastosowaniu najlepszej jakości materiałów budowlanych, mogą one zaoszczędzić sporo energii, co jest głównym zadaniem takich budynków.

Czym wyróżniają się domy pasywne?

W domach pasywnych zmniejszane jest zapotrzebowanie na energię. Są one najczęściej budowane w standardzie NF15. To, co przyciąga ludzi do takich domów, to właśnie fakt, że potrzebują one około 15 kWh na m2 w skali roku. Niektóre firmy zajmujące się budowaniem tego typu domów potrafią to zapotrzebowanie jeszcze skutecznie obniżyć. Jak? Na przykład rezygnując z ogrzewania dzięki wykorzystaniu ciepła, które pochodzi z promieni słonecznych. W domach pasywnych często wykorzystuje się także rekuperację, czyli odzysk ciepła z wentylacji. Chociaż może to dziwić to również ludzie są źródłem ciepła, podobnie jak urządzenia domowe, które je emitują.

Jak budowane są domy pasywne?

W domach pasywnych najważniejsze jest jak największe pozyskanie energii i zadbanie o to, by ona nie „uciekła”. Dlatego też stosuje się najnowsze technologie, dzięki którym łatwiej to uzyskać. Istotne są przegrody zewnętrzne, które mają niski współczynnik przenikania ciepła i zapobiegną jego utracie. Podczas budowy takich domów pasywnych kluczowa jest termoizolacja. Zewnętrzna powłoka budynku powinna być nieprzepuszczalna dla powietrza. Wiele daje też odpowiednio wykonana stolarka okienna. Dzięki takim rozwiązaniom, użytkowanie domu będzie znacznie tańsze niż w przypadku poniesionych kosztów na domy budowane w tradycyjny sposób.

Dlaczego warto budować domy pasywne?

Przede wszystkim dla oszczędności. Mieszkając w domu pasywnym płaci się zdecydowanie mniejsze rachunki niż w budownictwie tradycyjnym. Takie nowoczesne budynki są także ekologiczne, więc decydując się na dom pasywny, dbamy o nasze środowisko. Ponadto, dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii i świetnej jakości materiałów, domy są solidne i trwałe przez wiele, wiele lat. Domy pasywne to także przemyślana inwestycja. Po roku 2020 wszystkie powstające budynki będą już musiały spełniać określone wymogi, które teraz są standardem w budownictwie pasywnym. Warto więc pomyśleć o tym już teraz i zdecydować się na taki nowoczesny dom wcześniej, bo opłaca się go mieć nie tylko ze względu na panującą obecnie modę na takie budownictwo, ale i na oszczędności czy dbałość o ekologię.

jeden komentarz do Dom pasywny, na czym polega? Co to jest?

  1. Ayle pisze:

    Nawet nie bardzo wiedziałam, co to jest, choć samo określenie obiło mi się o uszy kilka razy. Teraz już wiem i w sumie bardzo mi się ten typ budownictwa podoba.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *