Druk cyfrowy książek – ile kosztuje? Jakie koszty poniesiesz kiedy wydajesz książkę?

Pisanie na maszynie

17 czerwca 2019 • Biznes i Ekonomia, Kultura i Sztuka, Ludzie i Społeczeństwo • wejść: 2705

Wydanie własnej książki, niezależnie od tematyki, nie jest takie proste. Trzeba nie tylko ją napisać, ale i odpowiednio opracować oraz zlecić jej wydrukowanie, a wszystko to kosztuje. Ile właściwie? Jakie koszty czekają nas przy wydawaniu książki drukiem?

Co składa się na koszt wydania książki?

Wydanie książki nie jest takie proste, jak niektórzy mogli by sądzić. Oprócz kosztów jakie ponosimy my, jako twórcy, czyli przede wszystkim poświęcony na to czas, trzeba pamiętać, że to dopiero początek. Należy wziąć pod uwagę przede wszystkim dwie najważniejsze kwestie, które składają się na ostateczną cenę wydania. Jest to koszt związany z samym opracowaniem książki oraz koszt druku i oprawy.

Jeżeli chodzi o opracowanie, mamy tu na myśli przede wszystkim redakcję oraz korektę, a także ogólne zaprojektowanie wnętrza książki, jego technicznego układu. Plik powinien być odpowiednio sformatowany, by nadawał się do druku, trzeba uwzględnić wielkości czcionek, dopasować ilustracje itd. Jeżeli chodzi o druk, tutaj należy wziąć pod uwagę drukarnie, typ oprawy, papieru, a także ilość egzemplarzy do wydania.

Ile kosztuje opracowanie książki?

Koszty związane z opracowaniem książki będą uzależnione przede wszystkim od tego do jakiego wydawnictwa czy redakcji je skierujemy. Profesjonalne duże wydawnictwa mogą kosztować nas więcej, ponieważ zajmą się one wszystkim – od momentu otrzymania rękopisu, aż do jego wydania. Można zmniejszyć te koszty, zajmując się choćby sprawami redakcyjnymi samodzielnie, albo poprosić kogoś, kto się na tym zna i zrobić to po znajomości. O konkretne ceny powinno się więc dowiadywać bezpośrednio w miejscu zainteresowania, często jednak stawka może wynieść nas nawet kilka tysięcy złotych.

Ile kosztuje wydrukowanie książki?

Koszty związane z wydrukiem i oprawą będą uzależnione przede wszystkim od cennika drukarni, a także od tego, w jakiej ilości egzemplarzy planujemy nasze wydanie. Nie da się niestety dokładnie określić wysokości stawki, dlatego druk cyfrowy książek najlepiej wycenić we współpracy z drukarnią, jak www.tolek.com.pl. Cenniki zazwyczaj mają uwzględnione różne rodzaje wydruku, a wpływ na cenę może mieć więc ilość stron, zawarte ilustracje, typ okładki, rodzaj papieru czy sposób szycia lub klejenia.

Ilość egzemplarzy też ma znaczenie – koszt wydruku jednej książki (już przygotowanej i opracowanej) może wynieść nawet ok 30 – 50 zł, przy najtańszym wariancie, a wraz z większą ilością egzemplarzy cena będzie spadać (np. wydruk jednego egzemplarza to ok 50 zł, dziesięciu – ok 70 zł, dwudziestu – ok 100 zł itd.).

Jak obliczyć koszty wydania książki?

Koszty wydania najlepiej obliczyć zapoznając się z cennikami, tak redakcji, jak i drugu. W obu przypadkach najlepiej zrobić to dowiadując się bezpośrednio w miejscu zainteresowania. W przypadku drukarń sprawa jest jednak nieco prostsza z tego względu, że często na stronach internetowych możliwe jest skorzystanie z kalkulatora wydruku. W ten sposób da się ustawić wszystkie interesujące nas wytyczne i na tej podstawie określany jest całkowity koszt. Trzeba jednak pamiętać, że często podane ceny bywają orientacyjne i dopiero na sam koniec wychodzi jaka jest ostateczna cena, jaką musimy zapłacić za wydanie książki.

Na co zwracać uwagę gdy wydaje się książkę?

Gdy wydajemy książkę chcemy, by prezentowała się jak najlepiej, wyglądała dobrze oraz została wykonana z należytą starannością. To o tyle istotne, że dzięki temu unikniemy obawy, że rozpadnie się ona zaraz po tym, jak ją otworzymy. Jakość druku także powinna być istotna, w tutaj mamy do czynienia z dwiema technologiami: cyfrową i offsetową. Szkoły mogą być różne, jednak obecnie przy wydawaniu książek częściej korzysta się właśnie z druku cyfrowego – jest szybszy, tańszy i daje więcej możliwości. Dobrze jest też rozeznać się w kwestiach związanych z gramaturą papieru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *