5 sposobów na stworzenie szczęśliwego związku

dłonie na kształt serca

5 czerwca 2015 • Psychologia • wejść: 3165

Przeważnie początek każdego związku przebiega w jednym, zgodnym rytmie. Nie dostrzegamy żadnych wad u partnera, jednak z czasem, w miarę wzajemnego poznawania, do głosu zaczynają dochodzić te cechy charakteru które prowadzą do wielu nieporozumień, kłótni a nawet rozstań. Podpowiadamy jak przetrwać trudny czas wzajemnego docierania się oraz jak pracować nad sobą i partnerem, aby stworzyć szczęśliwy związek.

Kiedy mija zauroczenie?

Statystycznie średnio po upływie 2-3 lat związku, zaczynamy dostrzegać niedoskonałości w swoim partnerze. Niestety najczęściej po tym okresie, większość związków rozpada się. Stwierdzono, że jest to ten moment w życiu, kiedy spadają nam z oczu różowe okulary i dostrzegamy że zamiast księcia czy królewny z bajki mamy ropuchę. Większość osób jest wówczas bardzo rozczarowana jednak zamiast podjąć próbę walki o swój związek, zwykle wybierają rozstanie. Istnieją wśród nich osoby, które mimo wszystko potrafią żyć w zgodzie, harmonii i miłości. Tobie również może się to udać, jeśli będziesz przestrzegać następujących wskazówek.

zakochana para

1. Rozmowa w związku jest najważniejsza

Nie ma lepszego sposobu na poznanie drugiego człowieka jak rozmowa. Dowiadujemy się w ten sposób wielu rzeczy dotyczących osób objętych naszym zainteresowaniem, począwszy od najprostszych kwestii typu „co lubię, a czego nie lubię”, po najgłębiej skrywane emocje. Poprzez rozmowę poznajemy ich przeżycia, dzięki czemu w przyszłości łatwiej będzie nam zrozumieć określone zachowania, poglądy lub obawy. Dzięki rozmowom, jesteśmy w stanie choćby w pewnym stopniu stwierdzić, czy moglibyśmy z naszym rozmówcą stworzyć związek czy może lepiej pozostać z nim na stopie przyjacielskiej.

Będąc już w związku nie wolno nam unikać wspólnych rozmów, ponieważ rozmowa to w pewnym sensie forma bycia razem. To w głównej mierze brak rozmów powoduje, oddalanie się od siebie partnerów. Nie należy bać się niewygodnych tematów, nie bójmy się mówić o tym co nas boli, co nam przeszkadza. Nie wolno nam przemilczać problemów. Należy o nich rozmawiać i wspólnie szukać rozwiązania. Pamiętajmy jednak, aby nigdy nie zrzucać całej winy za niepowodzenia w związku na partnera bo ona najczęściej leży pośrodku. Unikajmy krzyków, mówmy i zachowujmy się spokojnie. Znaczenie więcej osiągniemy poprzez rozmowę a nie awanturę.

para na trawie

2. Tolerancja i wzajemny szacunek w związku

Nie możemy dążyć do zmiany charakteru naszego partnera. Możemy popracować nad zachowaniem, a to jest spora różnica. Oczywistym jest, że nie wszystkie cechy mogą nam odpowiadać, jednak trzeba mieć na uwadze fakt że charakter człowieka kształtuje się przez lata w związku z czym, ciężko jest oczekiwać aby nagle jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki wyeliminować niewygodne dla nas wady.

Udany związek opiera się na poszanowaniu drugiego człowieka takim, jakim jest. Wszelkie próby nakłonienia drugiej połówki do zmiany prowadzi tylko do kłótni, trzaskania drzwiami i ocierania łez. Nikt nie lubi kiedy coś jest mu narzucane. Szanujmy również swoje zainteresowania, hobby nawet jeżeli ich wzajemnie nie podzielamy. Jeżeli Twój partner lubi pograć sobie na komputerze ale Ty niekoniecznie, nie rób mu o to scen tylko poczytaj książkę albo umów się z koleżanką. Każdy potrzebuje swojej odskoczni od codzienności, odreagować stres po pracy czy w jakimś stopniu się rozerwać. Nie wolno nam sobie tego zabraniać czy wypominać.

3. Przyjaźń w związku jako najtrwalsze spoiwo

Każdy z nas ma w swoim gronie osobę, której może się wyżalić, opowiedzieć o wszystkim bez skrępowania, do której mamy pełne zaufanie i zawsze możemy na niej polegać. Jeżeli czujemy, że nasz partner jest właśnie taką osobą to bardzo dobry znak. W dzisiejszych czasach jest to rzadko spotykane gdyż partnerzy najczęściej nie mówią sobie o wszystkim i skrywają różne tajemnice.

Jest to oczywiście błędne koło, ponieważ ukrywane przez nas sekrety prędzej czy później wychodzą na światło dzienne i pojawiają się problemy. W związku ważna jest szczerość i zaufanie. Jesteście dorosłymi ludźmi więc rozmawiajcie jak dorośli. Bez ogródek, bez owijania w bawełnę. Tylko jasne i mocne komunikaty docierają do ludzkiej świadomości. Ty i Twój partner musicie być dla siebie jak nośna ściana, na której możecie się wesprzeć i mieć pewność że się nie ruszy.

para nad morzem

4. Należy mówić „kocham” poprzez czyny, a nie słowa

Nie oznacza to oczywiście, że nie chcemy tego usłyszeć. Nie możemy jednak przewartościować tego słowa. Powtarzanie sobie codziennie, po kilkadziesiąt razy słów „Kocham Cię” może zbrzydnąć nawet największym romantykom. Zbyt często wypowiadane, działają jak z automatu a nie prosto z serca. Pokaż, że kochasz. Znasz swojego partnera, wiesz co lubi, co go cieszy więc kieruj się tym. Zaskakuj, rób małe niespodzianki ale przede wszystkim dostarczaj tego, czego każdy człowiek potrzebuje.

Opiekuj się, troszcz, nie zamykaj swojego partnera w domu, nie zabraniaj mu spotykać się ze znajomymi. Uchroni Cię to przed stworzeniem złotej klatki a on będzie się chwalił kolegom, że wreszcie znalazł kobietę która darzy go zaufaniem i nie trzyma na smyczy. W każdym, nawet najlepszym związku, pojawia się potrzeba spotkania z innymi ludźmi. Nie oznacza to wcale, że Twój partner ma Cię dość i chcę uciec z domu. Każdy człowiek potrzebuje spotkać się z przyjaciółmi i nie ma w tym niczego złego. Kobieta lubi w tym celu pójść na zakupy z koleżankami, pogawędzić o najnowszych trendach w modzie a mężczyzna do baru z kolegami, porozmawiać o samochodach.

para przy plaży

5. Kontrola w związku – granica wolności?

Nie ma miłości bez zazdrości. To powiedzenie jest jak najbardziej trafne, jednak przesadna zazdrość jest jednym z najczęstszych przyczyn rozpadu związków. Ciągłe kontrolowanie, sprawdzanie telefonu, wypytywanie o każde połączenie czy wiadomość działa na niekorzyść zazdrosnego partnera. Dajemy w ten sposób nie tylko jawne świadectwo swojej nieufności ale powodujemy ciągły stres, zdenerwowanie a z czasem całkowite znużenie powstałą sytuacją jak również związkiem. Zazdrość go niszczy jak również łączące uczucie.

Pamiętajmy o tym, że partner nie jest naszą własnością. Im bardziej będziesz skracać smycz tym bardziej pies będzie gryzł. Jeżeli nigdy nie przyłapałaś partnera na zdradzie ani nie masz na to dowodów, zadaj sobie pytanie skąd u Ciebie ta chorobliwa zazdrość. Prawdopodobnie podświadomie zdajesz sobie sprawę z tego, że pewne Twoje cechy mogą odpychać  i spowodować zainteresowanie partnera inną osobą. Niech ta wewnętrzna obawa będzie dla Ciebie katalizatorem zmian. Zadbaj o siebie i o jakość swojego związku. Zaprzestań ciągłych kontroli bo spowodujesz, że Twój partner w końcu nie wytrzyma i zakończy Waszą znajomość.

napis forever

Stworzenie udanego, harmonijnego związku wymaga wkładu pracy od obu partnerów. Nigdy nie osiągniemy sukcesu jeżeli zaangażowana będzie tylko jedna strona. Pamiętajmy, że miłość trzeba pielęgnować przez cały czas. Dokładnie tak jak kwiaty potrzebują wody do życia, tak każdy związek potrzebuje stałego dopieszczania. O partnera trzeba się ciągle zabiegać, pokazywać że jest dla Ciebie najważniejszą osobą w życiu. Wspólnymi siłami dojdziecie razem do celu.

jeden komentarz do 5 sposobów na stworzenie szczęśliwego związku

  1. Aga pisze:

    Świetny artykuł. Wszystko, co zostało w nim opisane jest jak najbardziej trafne. Bardzo łatwo jest zakończyć związek i większość osób woli się rozstać,niż walczyć bo tak jest prościej, bo nie wymaga to zbyt wielkiego zaangażowania. Jednak po jakimś czasie możemy sobie zacząć zadawać pytanie, czy może nie warto było zawalczyć, czy może poddaliśmy się za szybko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *