Implanty piersi. Kiedy powinno się je wymieniać i dlaczego?

kobieta

26 sierpnia 2015 • Medycyna, Zdrowie i uroda • wejść: 3167

Piękne, kształtne i jędrne piersi to marzenie niejednej kobiety. Niektóre zostały takim darem obdarowane przez naturę, natomiast większość kobiet zmaga się z problemem małych lub opadających piersi. Spowodowane jest to np. przebytą ciążą lub chorobami. Często są one powodem kobiecych kompleksów i ciągłych zmartwień, dlatego tak wiele z nich decyduje się na ich chirurgiczną poprawę. Jednakże o wszczepione implanty trzeba dbać, o czym będziemy mówić w poniższym artykule.

Czy implanty piersiowe powinno się wymieniać?

To wszystko zależy od ich jakości. Większość współczesnych implantów wytwarzana jest z najwyższej jakości tworzyw i bardzo często mają dożywotnia gwarancję – przykładem mogą być implanty piersi stosowane w Clinic For You (www.clinicforyou.com). Wówczas nie ma potrzeby ich wymiany. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku implantów mających jedynie 10-letnią gwarancję. W takim wypadku należy je bezwzględnie wymienić. Jest to ważne, ze względu na spadek jakości protezy piersiowej.

Niewymienione implanty powodują wówczas opadanie piersi czy utratę przez nich jędrności. Nie tylko odbiera to walorów estetycznych, ale w sytuacji kiedy pacjentka chciałaby z tego powodu poddać się zabiegowi poprawienia wyglądu swojego biustu, będzie musiała liczyć się z dodatkowymi kosztami. Oczywiście jest o tym informowana w trakcie konsultacji.

Wymiana pękniętego implantu

Częstą przyczyną wymiany implantów jest poddanie się kolejnemu zabiegowi powiększenia piersi o jeden rozmiar lub nawet o kilka. Jednak jeśli pacjentka zostaje poinformowana o konieczności wymiany implantów w określonym odstępie czasowym, a zalecenie to zostanie zlekceważone, wówczas może to mieć bardzo negatywny wpływ na zdrowie kobiety.

Często pojawia się pytanie, czy może dojść do pęknięcia implantu. Odpowiedź brzmi, tak. Najczęściej jest to spowodowane przebytym urazem lub w wyniku wypadku samochodowego. Implanty nie mają prawa pęknąć same z siebie ponieważ wysoka jakość materiałów, z których produkowane są współczesne implanty nie pozwalają im na „samoczynne rozlanie się”. Jednak jeśli w trakcie operacji zostały użyte implanty gorszej jakości, wówczas pęknięcie rozpoznamy po obrzękniętych i bolących piersiach.

implanty piersi

Powstanie torebki włóknistej wokół implantu powodem do wymiany

Jest to kolejna sytuacja, w której wokół wszczepionych implantów tworzy się torebka włóknista tzw. kapsuła. Powstała torebka uciska implant, przez co pierś staje się bardzo twarda i ulega zniekształceniu. Oczywiście towarzyszy temu potworny ból. W takim przypadku, należy niezwłocznie wyciągnąć implant, naciąć powstała torebkę i umieścić nową protezę piersiową.

Wymiana nieodpowiedniego implantu

Źle dobrany implant może być powodem poważnych dolegliwości. Przede wszystkim, zły implant jest widoczny gdyż przebija się przez skórę przez co piersi wyglądają sztucznie. Wówczas tego typu implant należy wymienić na nowy, nadając piersiom naturalnego wyglądu i kształtu.

Czy organizm może nie tolerować implantów?

Zdarzają się takie przypadki kiedy dany organizm nie toleruje obecności implantów w ciele, powodując pojawienie się szeregu czynników niepożądanych. Organizm odrzuca implant bez względu na rodzaj i typ. W takiej sytuacji implant musi zostać wyjęty, a pacjentce zaproponowana inna metoda powiększenia biustu. W grę wchodzą naturalne metody np. przeszczepienie tłuszczu z innej partii ciała (najczęściej pośladków) do biustu.

Temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *