Jak być szczęśliwym człowiekiem? 6 zasad pozytywnego myślenia

28 lutego 2016 • Ludzie i Społeczeństwo, Psychologia • wejść: 2787

Każdy z Nas chce prowadzić szczęśliwe i spokojne życie. Jednak w dobie czasów w których panuje powszechna pogoń za pieniędzmi, obowiązkami, stres, zmęczenie i brak czasu, wywołuje u Nas raczej zdenerwowanie niż optymizm. Jednak mimo tych niesprzyjających czynników możliwym jest, aby czuć się dobrze i myśleć pozytywnie. Jak to zrobić, dowiesz się z poniższego artykułu.

1. Postaw na relaks i wyluzuj się

Jeśli jesteś zabiegany, zmęczony, zestresowany to tym samym jesteś zły i zdenerwowany. Dlatego, aby myśleć pozytywnie musisz się zrelaksować i uwolnić umysł od problemów życia codziennego. Nie możesz wszystkiego traktować zbyt poważnie i zanadto się przejmować bo to tylko spotęguje Twoje zdenerwowanie. Zamartwianie się powoduje, że nie potrafimy dostrzec w życiu tego, co piękne i pozytywne.

Postaraj się patrzeć na problemy z innej perspektywy pamiętając, że zawsze istnieje jeszcze druga strona medalu. Dlatego naucz się zawsze szukać tej pozytywnej strony. Taka postawa pozwoli Ci znaleźć rozwiązanie z danej sytuacji. Wygospodaruj czas dla siebie. Życie to nie tylko praca i obowiązki, ale też i przyjemność. Staraj się sięgać po nią jak najczęściej. Zagospodaruj swój czas tak, abyś miał czas na to co lubisz robić najbardziej, co Cię odstresuje i zrelaksuje.

2. Uśmiechaj się

Zaskoczenie? Bardzo wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wielki i pozytywny wpływ na życie ma uśmiechanie się. Dlaczego tak się dzieje? Bo gdy się uśmiechasz to automatycznie świat wydaje Ci się lepszy, piękniejszy i zabawniejszy. Wszystkie Twoje zmartwienia nie są już takie straszne, a wręcz nabierasz przekonania że nie ma rzeczy niemożliwych i z każdej sytuacji jest jakieś wyjście. Problemy wydają się znacznie mniejsze, a ich rozwiązania praktycznie przychodzą same.

3. Doceniaj to, co masz

Apetyt rośnie w miarę jedzenia. Jednak takie podejście jest niekiedy bardzo zgubne. Sięgając po więcej najczęściej tracimy to, co mieliśmy dotychczas. Dlatego naucz się doceniać to, co już masz. Nie myśl o tym co mógłbyś mieć bo każdy z Nas chciałby mieć dom nieopodal piaszczystej plaży, lepszy samochód czy solidniejsze wynagrodzenie. Każdy może to mieć, co wcale nie oznacza że będzie to miał, a dążenie do osiągnięcia zamierzonego celu za wszelką cenę, nigdy nie zwiastuje niczego dobrego.

Przede wszystkim, będąc niezadowolonym z obecnego stanu rzeczy, roztaczasz negatywną energię która powoduje nie tylko ciągłe rozdrażnienie, ale przyczynia się do podejmowania nietrafionych decyzji. Ciesz się tym, co już masz i w chwilach zwątpienia pomyśl jak wielu ludzi chciałoby się znaleźć w Twoim położeniu i mieć to, co Ty już osiągnąłeś.

Szczęśliwa kobieta

4. Rób to, co sprawia Ci przyjemność

Pamiętaj, że życie nie ogranicza się tylko do pracy, płacenia rachunków i obowiązków których ciągle przybywa. Życie nie rozpieszcza, dlatego sam musisz zadbać o to aby poczuć się „dopieszczonym”. Poświęć swój wolny czas na hobby czy rozwijanie swoich pasji. Postaraj się co jakiś czas zmieniać otoczenie wyjeżdżając np. na weekend w góry lub gdzieś nad jezioro. Świeże powietrze, przyroda nastrajają człowieka pozytywnie, napełniają go pozytywną energią, dzięki czemu inaczej postrzega otaczający go świat.

5. Obudź w sobie dziecko

Dokładnie tak. Pozwól sobie na odrobinę szaleństwa. Masz ochotę śpiewać? Śpiewaj na całe gardło. Masz ochotę potańczyć do ulubionej piosenki? Tańcz do woli. Chcesz się zabawić? Baw się na całego. Nie możesz być sztywny i poważny przez cały czas bo przestaniesz dostrzegać to, co w życiu piękne i zabawne. Dzięki nawet małym szaleństwom poczujesz się dużo lepiej i poprawi Ci się nastrój.

6. Bądź serdeczny i życzliwy dla ludzi

Żaden człowiek nigdy nie będzie w pełni szczęśliwy, jeśli nie będzie miał obok siebie bliskich przyjaciół. Dlatego nie szukaj tzw. guza i nie kłóć się z ludźmi z byle powodu. Nie wypominaj cudzych błędów bo Ty też na pewno swoje za uszami masz. Kto jest bez winy, ten pierwszy rzuci kamień. Pamiętaj o tym. Myśl o tych dobrych rzeczach, o tym co druga osoba dla Ciebie zrobiła, ile jej zawdzięczasz, pomyśl co być zrobił gdyby tej osoby w Twoim życiu nagle zabrakło. Nie ma ludzi idealnych i każdy popełnia błędy. Dlatego kochaj ludzi takimi, jakimi są i pomyśl że Ciebie też ktoś lubi, szanuje lub kocha pomimo Twoich wad.

jeden komentarz do Jak być szczęśliwym człowiekiem? 6 zasad pozytywnego myślenia

  1. Lidka pisze:

    W sumie to bardzo dobre pytanie. Każdy z Nas pewnie zadawał je sobie nie raz ale pytanie drugie brzmi – jak to zrobić? Bardzo fajny artykuł, postaram się zastosować do powyższych wskazówek i przekazywać je dalej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *