Jak efektywnie szukać pracy?

kobieta przed ekranem z telefonem

19 listopada 2014 • Biznes i Ekonomia • wejść: 2920

Każdy z nas staje przed problemem znalezienia pracy. Czy to ta pierwsza, która wprowadzić ma nas dopiero w świat zatrudnienia, czy kolejna, która zastąpi tę utraconą lub poszerzy perspektywy, zdajemy sobie sprawę z tego, że nie jest to łatwe zadanie. Nie zapominajmy, że efektywne poszukiwanie zatrudnienia nie ogranicza się jedynie do przesłania nieodświeżonego pliku z własnym CV. Jak zatem wspomóc ten proces i sprawić, że nasze działania będą jak najbardziej skuteczne?

Jak zacząć szukać pracy?

Szukając zatrudnienia, nie powinniśmy zdawać się na los i siedzieć bezczynnie dopóki nie zostaniemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną. To świetny czas, aby nadrobić wszelkie zaległości i zająć się porządkowaniem pewnych spraw, a także po prostu rozrywką, na którą w normalnych warunkach nie mamy czasu. Taki pozbawiony większych stresów i sprzyjający relaksowi okres pozwoli nam zregenerować siły i wejść w nowe zatrudnienie z podniesioną głową i energią do działania.

Jak napisać CV?

Nietrudno się domyślić, że najwygodniejszą opcją poszukiwania pracy, jest użycie starego CV, które wprawdzie wciąż zgadza się z rzeczywistością, ale odbiega już nieco od nowoczesnych standardów. Jeżeli jednak zatrudnienia szukać chcemy efektywnie, nasze Curriculum Vitae powinno przejść konkretną metamorfozę. Spójrzmy na nie z punktu widzenia potencjalnego pracodawcy. Zainteresowałoby nas ono, gdybyśmy siedzieli na jego miejscu, czy może jednak zanudziło?

Nawet suche fakty przedstawione muszą być w sposób ciekawy, wyłuskując najważniejsze elementy naszego doświadczenia czy umiejętności. Zadbajmy także o wizualną stronę naszego CV. Niech nie będzie ono niechlujne i przedstawia aktualne ładnie wykonane zdjęcie legitymacyjne, a nie to, na którym leżymy nad jeziorem podczas wakacyjnego lenistwa.

Jak zdobyć nowe umiejętności?

Zamiast czekać z założonymi rękami na to aż ktoś podsunie nam tę wymarzoną ofertę pracy, porządnie się za siebie weźmy. Oprócz tego, że czas oczekiwania na pracę powinien być dla nas odprężający, jest to jednak również okres, w którym powinniśmy podszkolić zdobytą wcześniej wiedzę lub zainteresować się czymś nowym.

Warto odświeżyć wówczas język obcy, który mogliśmy w czasem zapomnieć, a także zapisać się na różnego rodzaju darmowe kursy, oferowane przez miasto. Nic na tym nie stracimy, a jest to kolejny ciekawy punkt, który wpisać możemy do CV.

Co oprócz ofert pracy?

Oprócz tego, że zatrudnienia warto szukać na różnorakich portalach z pracą, o odpowiednią ofertę warto również podpytać znajomych. Może kojarzą osoby, które szukają pracowników na ciekawiące nas stanowisko, a może kogoś takiego jak my szukają właśnie ich firmy. Nie zamykajmy przed sobą dróg, które mogą przynieść nam korzyści, bo popularne hasło „praca po znajomości” nie wzięło się przecież znikąd.

Temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *