W dobie powszechnej globalizacji dostęp do różnorodnych kwiatów jest naprawdę łatwy. Jednak z pewnością największy wybór przepięknych i oryginalnych gatunków flory jest w Japonii. Duży wpływ ma na to nie tylko klimat tego kraju, ale również jego tradycje, wśród których znajduje się między innymi ikebana, czyli tradycyjna sztuka układania kwiatów.
• Florystyka w Japonii
• Niemcy – rajem dla florystów
• Jak wygląda florystyka w Holandii?
• Floryści we Francji
• Jak zostać florystą w Polsce?
Florystyka w Japonii
W Japonii rosną nie tylko przepiękne storczyki, czy efektowne lilie, ale również inne kwiaty, w tym między innymi niezwykle popularne wśród tamtejszych florystów chryzantemy. Do wyboru mają oni aż 269 odmian tej przepięknej rośliny.
Niemcy – rajem dla florystów
Bardzo przyjaznym krajem dla florystów są także Niemcy. To właśnie tutaj odbywają się najważniejsze imprezy branży turystycznej, podczas których można nie tylko zaopatrzyć się w kwiaty, ale i wszelkie inne niezbędne dla florystów akcesoria. Ponadto w trakcie targów i pokazów każdy może poznać różnorodne techniki i najnowsze trendy dotyczące kompozycji kwiatowych. To właśnie u naszych sąsiadów odbywają się prestiżowe Florystyczne Mistrzostwa Niemiec. Jest to kraj, w którym hodowane są różnorodne gatunki flory, w tym również odmiany egzotyczne i zupełnie nowe.
Jak wygląda florystyka w Holandii?
Duży wybór kwiatów dostępny jest również w Holandii, będącej nieodmiennie królestwem tulipanów. Rośliny te są tam niezwykle popularne, a botanicy stale pracują nad nowymi, jeszcze bardziej efektownymi odmianami.
Floryści we Francji
Przyjaznym dla florystów krajem jest także Francja, w której, a wybór kwiatów jest ogromny, dlatego florystów można spotkać tam naprawdę wielu.
Jak zostać florystą w Polsce?
Oczywiście w Polsce floryści również mają dostęp do wielu gatunków flory. Choć w klimacie umiarkowanym nie każdy gatunek może odpowiednio urosnąć, to jednak mamy naprawdę wiele odmian rodzimych kwiatów i innych roślin ozdobnych.
Najwięcej z nich kwitnie latem, ale dzięki szklarniom i ogrzewanym ogrodom zimowym można zaopatrzyć się w piękne kwiaty o każdej porze roku. W ciągłej sprzedaży są miedzy innymi bardzo cenione przez florystów róże, a także goździki, gerbery, czy lilie. Niektóre odmiany roślin można bez problemu sprowadzić od naszych sąsiadów, a nawet z bardziej odległych krajów.
Warto też ukończyć specjalistyczne kursy florystyki, przykład: http://www.akademiaflorystyki.pl/kurs-florystyczny-podstawowy/.
Jak zatem widać florystą można być nie tylko w Japonii, Niemczech, Holandii, czy innych krajach, ale także w Polsce, która pod względem klimatu niekoniecznie jest dla kwiatów przyjazna.
Zawsze chciałam pracować z kwiatami, ale losy mi się inaczej potoczyły. Myślę, że to fajna praca, jeżeli ktoś się tym pasjonuje. Może być bardzo relaksująca i nie wywołująca zbędnych stresów.