Jak leczyć nerwicę lękową?

Mężczyzna z przerażeniem w oczach

1 marca 2016 • Psychologia, Zdrowie i uroda • wejść: 4058

Nerwica to schorzenie, z którym zmaga się coraz więcej osób. Znacząco utrudnia ona życie czy wręcz może w ogóle uniemożliwić normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Najczęściej związana jest z wymaganiami społecznymi i stresem, które objawiają się silnym lękiem. Nerwicę można jednak leczyć i z niej wyjść bez późniejszych nawrotów. Jak jednak to można zrobić?

Ile trwa leczenie nerwicy?

Nerwicy nie da się wyleczyć od razu i żaden środek leczniczy nie pomoże jak magiczna różdżka. Nerwica to zaburzenie psychiczne, które często ma również silne fizyczne objawy, takie jak bóle głowy, duszności, kołatanie serca, nudności, drętwienie kończyn, osłabienie czy zaparcia i biegunki. Lęk jest silnie powiązany z fizycznymi objawami i są jak samonapędzająca się maszyna – odczuwając lęk, pojawiają się reakcje somatyczne, a to zwiększa uczucie lęku i tak dalej. Leczenie opiera się najczęściej o leki, ale nie tylko one są istotne w procesie zdrowienia.

Jak zdiagnozować nerwicę lękową?

Od tego powinno się przede wszystkim zacząć. Często bywa tak, że czujemy się źle, ciągle się boimy, ale nie przywiązujemy do tego żadnej wagi, a to jest błąd. Powinno się udać do specjalisty, który pomoże nam w zdiagnozowaniu naszego stanu i stwierdzeniem czy rzeczywiście cierpimy na nerwicę, a jak tak, to również pomoże w określeniu jaki jest jej rodzaj, ponieważ, co jest ważne, nerwica może przybrać różne postaci. To lekarz również pomoże w wyborze odpowiedniego leczenia, przepisania leków czy wyboru terapii.

Przerażona kobieta

Zmiana otoczenia sposobem leczenia nerwicy

Jeżeli napady lękowe są związane ze środowiskiem w jakim się znajdujemy, może warto pomyśleć o tym, by zmienić otoczenie. Może to być zmiana pracy, jak również przeprowadzenie się do nowego miejsca. Warto również pomyśleć o zmianie dotyczącej znajomych. Zdecydowanie lepiej jest przebywać wśród ludzi pozytywnie nastawionych, którzy mają również bezpośredni wpływ na nas samych. Bardzo ważne jest także wsparcie rodziny i znajomych. Chory zaczyna się izolować od ludzi, w tym także od rodziny i znajomych, więc istotne jest, by taką osobę wyciągać z domu i sprawiać, by przebywał w towarzystwie aby te mogło motywować go do działania.

Leki na nerwicę

Bardzo często lekarz wybiera leczenie farmakologiczne, wówczas otrzymuje się specjalne leki przeciwlękowe, które są uznawane za jedne z najbezpieczniejszych leków psychotropowych. Z reguły nie uzależniają, jednak ich nadmierne stosowanie może przynosić szereg skutków ubocznych i powinno się z nich korzystać tylko w przypadkach ostrych napadów lękowych. Nie powinno się ich brać codziennie, a już zwłaszcza przez dłuższy okres powyżej czterech tygodni. Możliwe są również psychoterapie, które mają na celu skonfrontowanie pacjenta z jego lękiem, odkryciem natury jego strachu i pomocy w wyjściu z problemu, przez wzmocnienie poczucia własnej wartości.

Jak leczyć nerwicę domowymi sposobami?

Można również samemu postarać się o lepszą kondycję psychofizyczną. Nasz komfort psychiczny w znacznej mierze może zależeć od prawidłowej diety. Za stan nerwicowy może odpowiadać brak właściwych składników mineralnych i witamin, które można uzupełniać w postaci suplementów. Można również sięgnąć po napar z dziurawca, melisy, mięty, rumianku czy szyszki chmielu, a także pomyśleć o zwiększeniu aktywności fizycznej. Odpowiednia porcja ćwiczeń jest w stanie rozładować napięcie, warto więc zacząć biegać, jeździć na rowerze lub zacząć uprawiać jogę.

Temat:

3 komentarze do Jak leczyć nerwicę lękową?

  1. Ania pisze:

    Jak dla mnie to trzeba przede wszystkim pójść do lekarza. Sama miałam z tym problem i długi się męczyłam, aż ktoś wreszcie powiedział „idź!” i tak wypchnięta zdecydowałam się na szukanie pomocy. Niestety bez odpowiedniej terapii, leków i wsparcia otoczenia w tym wypadku odejść się nie da.

  2. Mirko pisze:

    Ja chyba też mam, dobrze, że przeczytałem ten artykuł 🙂

  3. Kalina pisze:

    Trudno jest wyleczyć nerwicę na własną rękę. Według mnie nie ma na to domowych sposobów. Jak nie zdecydujemy się na terapię to nic z tego nie będzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *