Jak mądrze oszczędzać?

Świnka skarbonka i monety

1 marca 2016 • Biznes i Ekonomia, Finanse i Ekonomia, Ludzie i Społeczeństwo • wejść: 1944

Oszczędzanie – słowo, które nie każdy zna. Wiąże się to głównie z faktem, że mało kto potrafi i chce oszczędzać. Często zdarza się tak, że ludzie nie mają z czego oszczędzać, prawda jest jednak inna. Mądre gospodarowanie pieniędzmi może pomóc w odłożeniu większej ilości gotówki. Trzeba tylko wiedzieć jak to zrobić. Jak oszczędzać z głową i móc się cieszyć życiem?

Po co oszczędzać pieniądze?

Każdy chce oszczędzać, aby dzięki temu mieć więcej pieniędzy, które można by wydać na inny cel. Nie chodzi tu o gromadzenie pieniędzy dla samego gromadzenia, ale właśnie żeby były one wydane na coś konkretnego. Na przykład nie stać nas na kupno nowego komputera, więc oszczędzamy, by móc go w przyszłości kupić.

Każdy ma jakiś powód do oszczędzania, jakieś cele do osiągnięcia. Oszczędzanie to przede wszystkim umiejętność eliminowania bądź ograniczania kosztów, które w danym momencie nie są nam potrzebne. Często bywa tak, że kupujemy wszystko co popadnie, nie zwracając uwagi na to czy będzie nam to w ogóle potrzebne. Pieniądze są po to, by je wykorzystywać i to wykorzystywać właściwie i mądrze.

Jak świadomie wydawać pieniądze?

Przede wszystkim robiąc zakupy, powinno się to robić z pełną świadomością. Gdy idziemy do sklepu, najlepiej mieć listę zakupów i wiedzieć, co chce się kupić. Oczywiście rzadko się zdarza, żebyśmy wychodzili ze sklepów tylko z tym, czego chcieliśmy. Półki sklepowe bombardują nas licznymi promocjami i przecenami, po które machinalnie sięgamy.

I tu właśnie powinna wkroczyć nasza świadomość – wydajemy pieniądze kierując się konkretnymi założeniami i potrzebami, a nie idąc za emocjami, które pojawiają się w momencie dostrzeżenia „okazji”. Jeżeli to, co chcemy akurat jest w promocji, to dobrze, ale nie każdy wydatek może zostać nazwany okazją, bo nią nie jest. Wydaliśmy pieniądze na coś, co nie było nam akurat potrzebne. Nie ma to nic wspólnego z oszczędzaniem.

Kalkulator jako waga pieniędzy

Korzystanie z promocji pozwala zaoszczędzić

Wiele produktów, które chcemy kupić można znaleźć w wielu różnych sklepach. Najlepszym rozwiązaniem byłoby rozeznanie się w cenach produktów i wybranie miejsca, w którym znajdują się one po najniższej cenie. Szczególnie dotyczy to pożywienia. W przypadku ubrań sprawa jest podobna, ale dochodzi tu jeszcze dodatkowy czynnik jak przeceny, zwłaszcza gdy chodzi o oferty sezonowe.

Największe przeceny można spotkać pod koniec sezonów, dzięki czemu niektóre ubrania czy buty można kupić nawet o połowę taniej. Zamiast więc rzucać się na wszystko, co tylko wpadnie nam w oko, warto poczekać na dogodniejszą okazję. Można także robić zakupy przez internet – w sieci często są dostępne produkty o znacznie niższej cenie, niż te znajdujące się na półkach sklepowych.

Oszczędzanie dzięki planowaniu wydatków

Robienie zakupów pod wpływem impulsu nigdy dobrze nie wychodzi. Najlepiej wszystko zaplanować, trzymać się tego i dążyć do realizacji. To samo dotyczy się wyjazdów. Jeżeli chcemy zaplanować wakacje, najlepiej zacząć o tym myśleć z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, szukając jak najlepszych okazji. Często się zdarza, że biura podróży i nie tylko, dają możliwość tańszego wykupienia wakacji, jeżeli zrobi się to wystarczająco wcześnie, można też wszystko zaplanować samodzielnie.

Przede wszystkim potrzebny jest jednak rozsądek i wiedza o tym, jak łatwo i szybko pieniądze uciekają, nawet przy najbardziej podstawowych zakupach. Nie zawsze wszystko opłaca się kupować, czasem lepiej dać na wstrzymanie, a przede wszystkim mieć świadomość, że wydawać pieniądze jest łatwo, potem jednak może przyjść moment, gdy nasze konto bankowe będzie puste, a wtedy pojawia się problem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *