Jak najszybciej znaleźć pracę – przydatne wskazówki

mężczyzna pracujący przy biurku

1 sierpnia 2014 • Biznes i Ekonomia • wejść: 2235

Dzisiaj trudno o dobrą i satysfakcjonującą pracę, która będzie odpowiadała nam zarówno pod względem zarobków, jak i obowiązków, jakie w niej wypełniamy. Prawda jest jednak taka, że znacznie trudniej jest znaleźć w ogóle jakiekolwiek zatrudnienie.

Jakie są wymagania pracodawców?

Ofert jest wprawdzie dużo, pracodawcy szukają kompetentnych osób, najchętniej z doświadczeniem, mnóstwo jest jednak również kandydatów. Jak zatem wyróżnić się z tłumu, podnieść się po porażce bycia zwolnionym lub szybko znaleźć pracę, kiedy potrzebujemy zmian? Oto kilka wskazówek, które mogą znacznie ułatwić nam tę kwestię.

Jak odejść z pracy?

Nawet jeżeli odejście z poprzedniej pracy odbyło się na zasadzie niespodziewanego zwolnienia, nie warto wygarniać szefowi, co o nim myślimy i wchodzić na wojenną ścieżkę z byłymi już w tym momencie współpracownikami. Ciepłe kontakty z osobami w branży z pewnością nam się przydadzą, dlatego też najlepiej odejść z podniesionym czołem i serdecznym nastawieniem do kolegów, którzy zostają, dziękując im za współpracę i mając na uwadze fakt, że tego typu znajomości mogą być dla nas w przyszłości przydatne.

Jak poprosić o referencje?

Odchodząc z pracy lub będąc z niej zwolnionym, pamiętajmy o pisemnych referencjach wystawionych przez pracodawcę. Będą one świetnym uzupełnieniem CV i listu motywacyjnego, potwierdzając nasze wysokie kompetencje i zaangażowanie. Nie czekajmy jednak na zwrócenie się do szefa z prośbą o taki dokument, ponieważ przyda nam się on właściwie od razu, a im dłużej będziemy zwlekać, tym trudniej będzie nam się po niego zgłosić.

Jak napisać CV?

W gotowości czeka zapewne CV, które złożyliśmy do poprzedniej pracy. Jeżeli jednak myślimy, że wystarczy zaktualizować je nieco i gotowe będzie do przedłożenia kolejnym, potencjalnym pracodawcom, jesteśmy w błędzie. Przyjrzyjmy się dokładnie, jakie umieściliśmy w nim informacje, jak prezentuje się dodane do niego zdjęcie, czy zawarliśmy w nim wszystkie szkolenia i zastanówmy się, jakie umiejętności zdobyliśmy w międzyczasie.

Podrasujmy nie tylko treść, choć ona jest tutaj kluczowa, ale i formę naszego Curriculum Vitae. Nie bójmy się chwalić kwalifikacjami i osiągnięciami, nie piszmy jednak nieprawdy, bo każde najmniejsze nawet kłamstwo może w tym przypadku bardzo łatwo wyjść na jaw i działać na naszą niekorzyść.

Jak napisać list motywacyjny?

Nie poleca się raczej używania tego samego listu motywacyjnego w przypadku przesyłania swojego zgłoszenia na każdą możliwą ofertę pracy. Z pewnością nie składamy papierów na jedno i to samo stanowisko, dlatego też list ten powinien być dopasowany dokładnie do profilu działalności firmy i wymagań, jakie kieruje ona do potencjalnego kandydata. Wiadomo, że jest przy tym więcej pracy, ta jednak bez wątpienia nie pójdzie na marne.

Nie piszmy formułek, które pracodawca znajdzie w każdym innym liście motywacyjnym. Starajmy się opisać swoje zalety i kwalifikacje w sposób ciekawy, przejrzysty i czytelny, aby zaintrygować osobę po drugiej stronie i nakłonić ją tym samym do zaproszenia nas na rozmowę.

jeden komentarz do Jak najszybciej znaleźć pracę – przydatne wskazówki

  1. Gogu pisze:

    Najlepiej przez polecenie :). Nie każdemu sie udaje, ale to moim zdaniem najlepsza metoda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *