Jak namówić rodziców na…

para starszych ludzi siedząca na ławce

30 maja 2016 • Ludzie i Społeczeństwo, Psychologia • wejść: 2609

Jesieni życia nie trzeba spędzać samotnie w czterech ścianach. Emerytura może się okazać wspaniałym czasem, który można przeznaczyć na zawieranie ciekawych znajomości
i odkrywanie świata na nowo. Jednak nie każdy senior ma ochotę na kontakt z ludźmi i podejmowanie nowych wyzwań. Jak go do tego przekonać?

1. Jak namówić rodziców na zajęcia na Uniwersytecie Trzeciego Wieku?

Jest to najpopularniejsze rozwiązanie jeśli chodzi o aktywizację osób starszych. W ramach UTW, tak jak na zwykłej uczelni, studenci mają szansę na uczestnictwo zarówno w wykładach, jak i ćwiczeniach praktycznych. Na lektoratach poznają języki obce, ćwiczenia rozwijają praktykę np.: obsługę komputera, a wykłady są świetną okazją do poszerzenia zdobytej wcześniej wiedzy. Słuchacze mogą zdobyć wiele przydatnych w codziennym życiu np.: ukończyć kurs pierwszej pomocy.

Uniwersytet daje starszym ludziom możliwość rozwoju intelektualnego i obywatelskiego, poszerzenie zdobytej wcześniej wiedzy, znalezienie nowych zainteresowań oraz włączenie się w działalność na rzecz społeczności lokalnej. Program edukacyjny ułożony jest tak, aby każdy mógł dopasować go do swoich zainteresowań.

Uczestnictwo w zajęciach jest płatne ale nie są to duże kwoty. Ceny wahają się od 100 do 150 złotych za semestr. Na uniwersytetach o uboższej ofercie naukowej kwota ta może być jeszcze mniejsza.

Jak zatem namówić rodziców na uczestnictwo? Najlepiej porozmawiać z nimi i zaproponować, aby pojechali na zajęcia i zobaczyli czy ich forma im odpowiada. Jeśli zdołają ich zaciekawić na pewno zostaną na dłużej

starszy pan słuchający wykładu

2. Czy podróże to dobry sposób aktywizacji osób starszych?

Według badań MSiT na wakacje za granicę wyjeżdża około 10% Polaków powyżej 55 roku życia. Wielu ankietowanych deklaruje chęć uczestnictwa w zorganizowanej wycieczce. Biura podróży coraz częściej wychodzą naprzeciw potrzebom seniorów.

Coraz więcej z nich ma w swojej ofercie podróże specjalnie dostosowane do potrzeb i kieszeni osób starszych. Atrakcyjność tych rozwiązań wiąże się również z dodatkowymi świadczeniami, których brak przy standardowych rozwiązaniach. Ponadto w cenie wyjazdu dla seniorów mieszczą się również dodatkowe wycieczki do atrakcyjnych miejsc, pilotowane przez polskiego przewodnika.

W ofercie turystycznej dla osób starszych znajdują się również atrakcyjne propozycje zniżek i karnetów na różne zabiegi lecznicze i rehabilitacyjne. Można również zakupić karnety umożliwiające zwiedzanie rożnych miejsc czy jazdę na nartach. Warto więc wybrać się wraz z rodzicami do biura podróży i pomóc im wybrać odpowiednią ofertę.

jak namówić rodziców na podróż

3. Czy starsi ludzie powinni uprawiać sport?

„Jestem za stary, to nie dla mnie” – często słyszymy od swoich rodziców gdy wspominamy im o sporcie. A to nieprawda! Sport to zdrowie! Aktywność fizyczna zapobiega różnym chorobom. Dzięki regularnemu uprawianiu sportu zyskuje się energię i chęć do działania, tak ważne w podeszłym wieku.

Starsi ludzie mają wielkie opory przed ćwiczeniami. Wynika ona z obaw przed własnymi ograniczeniami oraz z mitu, wmawianego nam przez media, że sport jest tylko dla młodych. Porozmawiajmy z rodzicami, pokażmy przykłady ludzi, którzy, mimo podeszłego wieku, są aktywni fizycznie. Spróbujmy pomóc im w wyborze, odpowiedniego dla nich, sportu.

Specjaliści polecają nordic walking, który jest bardzo korzystny dla zdrowia. Podczas spaceru z kijkami ćwiczy się nogi i ręce oraz odciąża stawy, największy problem osób starszych. Seniorzy mogą także dbać o swoją kondycję na basenie, który podobnie jak nordic walking, uruchamia wszystkie kończyny. Jeśli nasi rodzice nie umieją pływać, mogą skorzystać z zajęć gimnastyki w wodzie, która ma dobry wpływ na organizm albo wymasować ciało w jacuzzi.

starsza para na huśtawce

Jeśli chcemy pomóc wybrać odpowiedni sport przejrzyjmy razem oferty, skonsultujmy się z lekarzem, który doradzi na co powinni się zdecydować i, przede wszystkim, przedstawmy wszystkie korzyści płynące z tego rozwiązania. Przytoczmy przykłady uznanych sportowców, którzy mimo zaawansowanego wieku nadal odnoszą sukcesy. Być może to będzie zachęta dla naszych rodziców do podjęcia aktywności? A ta będzie niosła ze sobą, same korzyści dla zdrowia.

Temat:

jeden komentarz do Jak namówić rodziców na…

  1. Laura pisze:

    Wydaje mi się, że rodzice sami muszą tego chcieć bo w przeciwnym razie będzie to miało zupełnie odwrotny skutek. Największy problem może być chyba taki, że większość takich osób uważa, że po co im studia w takim wieku ale zawsze warto spróbować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *