Jak napisać bibliografię?

25 sierpnia 2014 • Edukacja i Nauka • wejść: 2951

Zazwyczaj spotykamy się z nią najpierw w klasie maturalnej, potem zaś na studiach. Bibliografia to nieodzowny punkt pisania wszelkich prac. Jak ją dobrze skonstruować i od czego zacząć? Sprawdź, by uniknąć błędów.

Czym jest bibliografia?

Bibliografia to nic innego jak spis wszystkich książek i materiałów, z których korzystałeś podczas pisania pracy maturalnej. Dzięki temu komisja może ocenić już na starcie oryginalność pracy, a potem sprawdzić znajomość tematyki jej autora. Jest to też informacja dla czytelnika, który dowiaduje się, co może wyczytać w pracy trzymanej w rękach. I choć nie jest to najważniejszy element egzaminu, to mimo wszystko należy się do niego przyłożyć. Właściwie napisana bibliografia to już początek sukcesu. Potem będzie już z górki.

Jak uporządkować bibliografię?

Można powiedzieć, że tworzymy ją dwa razy. Ten pierwszy zazwyczaj musimy stworzyć i oddać naszemu nauczycielowi na zaliczenie jeszcze w pierwszym semestrze roku szkolnego (w przypadku bibliografii do pracy maturalnej). Znajdują się w niej książki wybrane przez nas do tematu na jaki piszemy.

Następnie po przeczytaniu książek i ułożeniu w głowie planu działania przystępujemy do korekty bibliografii. Dodajemy pozycje książkowe, które znaleźliśmy po oddaniu bibliografii, a znacznie pomogły nam w napisaniu pracy. Wykreślamy te książki, z których jednak nie skorzystaliśmy, bo np. nie pasowały do koncepcji tematycznej.

O czym pamiętać pisząc bibliografię?

  • Bibliografia powinna mieć układ alfabetyczny. Zaczynaj od nazwisk, następnie umieszczając inicjały, bowiem całe imiona zajmowałyby zbyt dużo miejsca. Przykład: Nazwisko, Imię, Tytuł, Wydanie, Miejsce wydania, Wydawca i numer ISBN. Oczywiście jeśli jest to pierwsze wydanie lub książka nie zawiera informacji, które to wydanie – wtedy możemy ominąć ten element opisu.
  • Bibliografia musi dzielić się na literaturę podmiotu i literaturę przedmiotu. Każda z tych części poza nagłówkiem ma mieć formę numerowaną. W literaturze podmiotu wymieniasz pozycje, których użyłeś – dzieła literackie czy filmy – wszystko, co omawiałeś w trakcie wystąpienia. Zaś w literaturze przedmiotu – książki, podręczniki, słowniki, szkice literacie – wykorzystane przy pracy nad prezentacją. Literatura przedmiotu pomaga w analizie literatury podmiotu. Nigdy odwrotnie!
  • Niezbędne informacje o książkach, które musisz umieścić w bibliografii znajdziesz na karcie tytułowej strony albo jej odpowiednikach.
  • Twoja bibliografia powinna składać się w większości z pozycji książkowych i ewentualnie uzupełniać się artykułami i treściami znalezionymi w internecie. Jednak priorytetem są książki znajdujące się w bibliotekach – zarówno szkolnych, jak i miejskich.
  • Na prezentacji maturalnej jesteś ograniczony czasowo – 15 minut to mimo wszystko niewiele czasu. Dlatego nie dawaj w swojej prezentacji zbyt dużo punktów, bo nie zdążysz ich omówić. Mów krótko, ale treściwie.
  • Bibliografię musisz oddać najpóźniej cztery tygodnie przed terminem egzaminu ustnego. Oczywiście musi być ona przez Ciebie własnoręcznie podpisana z imienia i nazwiska.

Temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *