Jak odnaleźć swoją pasję?

Dwoje ludzie z gitarami siedzących przy zachodzie słońca

29 lutego 2016 • Ludzie i Społeczeństwo, Psychologia • wejść: 2318

Każdy chciałby robić w życiu coś w czym czuliby się dobrze. Pasja, to nic innego jak robienie rzeczy, które chce się robić, które motywują nas do kolejnych działań i sprawiają, że każdy dzień wydaje się nam o wiele lepszy. Wiele osób ma jednak problem i nie wie, co chce robić ani jak może odnaleźć swoją pasję. Odnalezienie pasji zależy o nas samych, na czym więc powinniśmy się skupić w trakcie jej poszukiwania?

Dlaczego warto mieć hobby?

Nie ulega wątpliwości, że pasja jest ważna, nie tylko w życiu zawodowym, ale stanowi także ważny element naszego psychicznego samopoczucia. O wiele lepiej się czujemy, gdy to, co robimy sprawia nam radość, chcemy to robić i nie męczymy się za każdym razem, gdy wiemy, że właśnie musimy się podjąć takiego, a nie innego działania.

Najlepiej jest, gdy kierując się swoimi upodobaniami i robiąc to, co się kocha, możemy jeszcze otrzymywać za to pieniądze, ale równie dobrze można zajmować się swoimi zainteresowaniami w czasie wolnym. Najpierw jednak trzeba wiedzieć, co chce się robić i tu tkwi największy problem. Przede wszystkim trzeba znaleźć coś, w czym jest się dobrym, co nas interesuje i nie jest to takie łatwe i potrzeba do tego nie raz wiele czasu.

Jak odnaleźć swoją pasję?

Nasze zainteresowania najczęściej przekładają się na to, jak postrzegamy świat i co nas w nim interesuje. Zamiast więc siedzieć przed komputerem czy telewizorem, zastanów się chwilę nad tym, co cię interesuje. Może lubisz czytać książki? Może uwielbiasz patrzeć w niebo i zastanawiasz się nad tym, czy tam w kosmosie istnieje życie? Może interesujesz się historią II Wojny Światowej i szukasz wszelkich informacji na jej temat? A może wolisz uprawiać sport i codzienne bieganie to jest to, co lubisz?

Może to być cokolwiek, byleby cię pociągało i sprawiało, że będziesz dążyć do zdobywania nowej wiedzy, ulepszania swoich umiejętności i poznawania nowych rzeczy. Może to być nasze zwykłe hobby, ale można je przekuć w coś więcej – interesujesz się kosmosem – zostań astronautą, albo astrofizykiem, przy książkach możesz zostać znawcą literatury, a może sam postanowisz coś napisać?

Skaczący człowiek

Jak rozwijać zainteresowania?

Znalezienie swojej pasji wymaga wiele cierpliwości, a nie wszyscy od początku wiedzą, co chcą robić i co ich kręci. Nawet jeżeli już coś znajdziesz na pewno nie będzie łatwe realizowanie swoich planów i założeń. Gdy już się czymś zajmiemy pewnie pojawi się masa problemów, które mogą zacząć nas zniechęcać. Może to być rutyna, brak środków albo czasu, ale nie – pasja właśnie polega na tym, że nie zna tych pojęć. Żeby ją realizować, zawsze znajdzie się coś by móc do tego dążyć.

Nie ma tu wymówek, choć ponarzekać można, liczy się jednak to, by się nie poddawać i wytrwale dążyć do swoich celów, a z czasem wszystko się ułoży i na samą myśl o tym będziemy gotować się z ekscytacji. Realizowanie swoich pasji to także sztuka polegająca na próbach i błędach, czasem coś nie wyjdzie, a może nawet częściej niż tylko czasem, ale to nie powód, by z tego rezygnować, z czasem przyjdzie mistrzostwo, które będzie rezultatem naszego poświęcenia.

Jak żyć z pasją?

Często nasze pasje stają się naszym życiem, są sumą naszych doświadczeń i starań. Można ją znaleźć, tylko trzeba chcieć. Warto zapisać sobie na kartce swoje mocne strony, jak również rzeczy, które lubię robić, a potem… potem starać się je realizować. Zdobywać wiedzę i ją pogłębiać, każdego dnia robić to, co się kocha, a z czasem może nawet na tym zarabiać, nie poddawajmy się i realizujmy swoje marzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *