Żyć jak pies z kotem? Niekoniecznie. Posiadanie psa i kota w jednym domu nie musi się wcale wiązać z problemami, nawiązując do odwieczną walką gatunków. Często zdarza się tak, że pies całkowicie ignoruje obecność kota i odwrotnie, czasem zdarza się, że pies i kot żyją w przyjaźni i są doskonałymi kompanami. Co jednak, gdy mając jednego zwierzaka, nagle pojawia się drugi? Jak oswoić oba pupile?
• Umiejętne wprowadzenie drugiego zwierzaka do domu
• Jak zapoznać ze sobą zwierzęta?
• Jak trzymać kota z psem w jednym domu?
• Jak oswoić kota z psem?
• Zgodne życie kota z psem – czy to możliwe?
Umiejętne wprowadzenie drugiego zwierzaka do domu
Gdy w domu mamy już jedno zwierzę – psa albo kota – i przyprowadzamy nowego kompana, wówczas trzeba zachować ostrożność. Pierwsze ze zwierząt uważa się już za stałego domownika, a dom sam w sobie jest jego terenem. Należy więc zwierzę wprowadzać powoli, by te mogły zacząć się z czasem poznawać. Początki mogą być stresujące i nerwowe, dlatego nie należy zostawiać pupilów samych. Na początku warto również zadbać o to, by na przykład nie spały w jednym pomieszczeniu.
Jak zapoznać ze sobą zwierzęta?
Ważne jest, by zwierzęta przebywały w swoim towarzystwie i mogły przyzwyczaić się do swoich zapachów, które staną się nieodzowną częścią domowego klimatu. Gdy mamy do czynienia z dorosłym psem i przyprowadza się kota, należy zachować wszelką ostrożność i jeszcze przed pojawieniem się nowego pupila zacząć przyzwyczajać zwierzę to nowego lokatora. Można także skorzystać z zamiany kocyków, by przyzwyczaili się do swoich zapachów. Co ważne – przebywające wspólnie zwierzęta powinno się traktować równo i nie karcić jednego z nich, gdy drugie jest obok. Jeżeli w czymś zawiniły, na przykład zaatakowały się, wówczas potraktować je tak samo.
Jak trzymać kota z psem w jednym domu?
Zwierzęta powinny mieć swoje własne miejsca do spania, najlepiej jeżeli znajdują się od siebie w oddaleniu. Podobnie jest z miskami na karmę i wodę. Bliski kontakt w tych dwóch kwestiach może wywoływać konflikty, nawet wtedy, gdy zwierzęta są łagodnego usposobienia. Muszą mieć wyznaczone swoje własne terytoria z wyraźnymi granicami, przynajmniej na początku. Podobnie sprawa ma się z kuwetą kota – powinna zostać postawiona w takim miejscu, by pies nie miał do niej dostępu.
Jak oswoić kota z psem?
Zabawa ze zwierzętami to najlepsza metoda na oswojenie. Poświęcając im czas i bawiąc się z nimi wspólnie, będą widziały, że oba się równie ważne, żadne nie jest traktowane lepiej od drugiego, a tym samym nie ma powodu do toczenia walk. Psy są bardziej nastawione na uwagę ze strony człowieka, koty z kolei najczęściej niespecjalnie się ludźmi interesują, jednak równomierna podzielność uwagi pomiędzy oba zwierzaki jest bardzo ważna. Można im też znaleźć wspólne zabawki do zabawy, by w ten sposób bardziej się zintegrować.
Zgodne życie kota z psem – czy to możliwe?
Zwierzęta potrzebują czasu żeby móc się do siebie przyzwyczaić, dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość i okazywać im równomierne zainteresowanie. To od nas, od właścicieli zależy to, jakie będą panować wzajemne stosunki między psem i kotem. Mogą się polubić i stać się przyjaciółmi, albo po prostu się tolerować. Nie można zmuszać zwierzaki do polubienia się, same muszą tego chcieć.
Uwielbiam Muzeum Narodowe w Warszawie, zawsze jak jestem w stolicy to idę tam z moim chłopakiem na randke :)