Jak oswoić kota z psem?

Pie i kot

1 marca 2016 • Dom i Ogród • wejść: 1481

Żyć jak pies z kotem? Niekoniecznie. Posiadanie psa i kota w jednym domu nie musi się wcale wiązać z problemami, nawiązując do odwieczną walką gatunków. Często zdarza się tak, że pies całkowicie ignoruje obecność kota i odwrotnie, czasem zdarza się, że pies i kot żyją w przyjaźni i są doskonałymi kompanami. Co jednak, gdy mając jednego zwierzaka, nagle pojawia się drugi? Jak oswoić oba pupile?

Umiejętne wprowadzenie drugiego zwierzaka do domu

Gdy w domu mamy już jedno zwierzę – psa albo kota – i przyprowadzamy nowego kompana, wówczas trzeba zachować ostrożność. Pierwsze ze zwierząt uważa się już za stałego domownika, a dom sam w sobie jest jego terenem. Należy więc zwierzę wprowadzać powoli, by te mogły zacząć się z czasem poznawać. Początki mogą być stresujące i nerwowe, dlatego nie należy zostawiać pupilów samych. Na początku warto również zadbać o to, by na przykład nie spały w jednym pomieszczeniu.

Jak zapoznać ze sobą zwierzęta?

Ważne jest, by zwierzęta przebywały w swoim towarzystwie i mogły przyzwyczaić się do swoich zapachów, które staną się nieodzowną częścią domowego klimatu. Gdy mamy do czynienia z dorosłym psem i przyprowadza się kota, należy zachować wszelką ostrożność i jeszcze przed pojawieniem się nowego pupila zacząć przyzwyczajać zwierzę to nowego lokatora. Można także skorzystać z zamiany kocyków, by przyzwyczaili się do swoich zapachów. Co ważne – przebywające wspólnie zwierzęta powinno się traktować równo i nie karcić jednego z nich, gdy drugie jest obok. Jeżeli w czymś zawiniły, na przykład zaatakowały się, wówczas potraktować je tak samo.

Pies i kot

Jak trzymać kota z psem w jednym domu?

Zwierzęta powinny mieć swoje własne miejsca do spania, najlepiej jeżeli znajdują się od siebie w oddaleniu. Podobnie jest z miskami na karmę i wodę. Bliski kontakt w tych dwóch kwestiach może wywoływać konflikty, nawet wtedy, gdy zwierzęta są łagodnego usposobienia. Muszą mieć wyznaczone swoje własne terytoria z wyraźnymi granicami, przynajmniej na początku. Podobnie sprawa ma się z kuwetą kota – powinna zostać postawiona w takim miejscu, by pies nie miał do niej dostępu.

Jak oswoić kota z psem?

Zabawa ze zwierzętami to najlepsza metoda na oswojenie. Poświęcając im czas i bawiąc się z nimi wspólnie, będą widziały, że oba się równie ważne, żadne nie jest traktowane lepiej od drugiego, a tym samym nie ma powodu do toczenia walk. Psy są bardziej nastawione na uwagę ze strony człowieka, koty z kolei najczęściej niespecjalnie się ludźmi interesują, jednak równomierna podzielność uwagi pomiędzy oba zwierzaki jest bardzo ważna. Można im też znaleźć wspólne zabawki do zabawy, by w ten sposób bardziej się zintegrować.

Wspólnie leżący pies i kot

Zgodne życie kota z psem – czy to możliwe?

Zwierzęta potrzebują czasu żeby móc się do siebie przyzwyczaić, dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość i okazywać im równomierne zainteresowanie. To od nas, od właścicieli zależy to, jakie będą panować wzajemne stosunki między psem i kotem. Mogą się polubić i stać się przyjaciółmi, albo po prostu się tolerować. Nie można zmuszać zwierzaki do polubienia się, same muszą tego chcieć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *