Jak pomóc osobie w depresji?

Zarys twarzy człowieka

29 lutego 2016 • Ludzie i Społeczeństwo, Psychologia • wejść: 2588

Depresja to obecnie jedna częstszych zaburzeń psychicznych, które mogą dotknąć praktycznie każdego, od dziecka po dorosłego. Wiele osób się z nią zmaga, z czego znaczna część nie otrzymuje należytej pomocy. Bardzo trudno jest być blisko osoby, która cierpi na tę chorobę i nie każdy wie, jak powinien się zachować. Oprócz pomocy lekarza, bardzo ważne jest wsparcie najbliższego otoczenia.

Czym jest depresja?

Świadomość społeczna dotycząca depresji jest coraz większa. Kiedyś traktowano tą chorobę jako temat tabu, a sami chorzy wstydzili się swojej przypadłości, obawiając się napiętnowania i odrzucenia, chory izolował się od społeczeństwa i najbliższych mu osób.

Najczęstszymi objawami jest obniżony nastrój, nieodczuwanie radości i przyjemności, niepokój, lęk, obniżone poczucie własnej wartości, apatia, brak apetytu, problemy ze snem, jak również myśli samobójcze. Dlatego też depresja jest tak bardzo niebezpieczna i nie można jej lekceważyć. Na stan psychiczny osoby chorej największy wpływ ma jego najbliższe otoczenie, czyli rodzina i znajomi, co zrobić, aby takiej osobie pomóc?

Jak pomóc osobie w depresji?

Depresja doprowadza do izolacji i odcięcia się od innych ludzi, a tym samym może jeszcze bardziej pogłębić i tak już ciężki stan. Najlepszym, co można zrobić w takim wypadku, to po prostu być z taką osobą, pozwolić się jej wypłakać i wyrzucić z siebie wszystkie kłębiące się w środku emocje.

Tacy ludzie zazwyczaj starają się ukrywać przed światem swoje cierpienie, wstydząc się go, ale wsparcie drugiej osoby, która po prostu będzie z nią siedzieć, potrzyma za rękę, czy powoli wypłakać się w rękaw jest gestem, który bardzo się liczy. Przede wszystkim nie wolno być obojętnym, jak również zachęcać taką osobę do terapii leczniczej.

Smutny człowiek trzymający się za głowę

Jak pocieszyć osobę cierpiącą na depresję?

Wyrażenia takie jak „ogarnij się”, „weź się w garść”, „inni mają gorzej”, „nie przejmuj się” – należą to tych zakazanych i wcale nie pomogą, tylko jeszcze bardziej pogorszą stan chorego. Depresja to silny stan emocjonalny, którego nie da się opanować, a skoro tego nie potrafi, to przez to czuje się jeszcze gorzej.

Jest przewrażliwiony zarówno na tym, co się do niego mówi, jak i na ton głosu oraz wszystko, co jego zdaniem może świadczyć na jego niekorzyść. Wykluczone jest również porównywanie stanu depresji z problemami innych, bo takie próby motywowania mogą przynieść skutek zupełnie odwrotny od zamierzonego.

Depresja – jak wspierać chorego?

To bardzo trudne, ale w takich przypadkach jak depresja istotne jest uzbrojenie się w cierpliwość. Gdy naprawdę zależy nam na drugiej osobie, jej choroba nie ma znaczenia, będąc przy niej, z pewnością bardzo się pomaga. Żeby pomóc, ważne jest również zrozumienie tej osoby oraz akceptacja jego zachowań, okazywanie życzliwości oraz chęci pomocy. Wymaga to dużej empatii i współczucia.

Jest to też niezwykle trudne, zwłaszcza gdy stan ten trwa już długo, może wywoływać zmęczenie, irytacje i złość oraz poczucie winy. Pomoc choremu nie polega na ciągłym czuwaniu przy nim, warto też znaleźć czas dla siebie, by w ten sposób w pełni i prawidłowo pomóc.

2 komentarze do Jak pomóc osobie w depresji?

  1. Pati pisze:

    Depresja to poważne schorzenie psychiczne i bez specjalistycznej pomocy się nie obejdzie. Bardzo ważne jest też wsparcie najbliższych bo bez tego na pewno ciężej jest sobie z tym poradzić. Myślę, że wskazówki zawarte w tym artykule mogą być przydatne dla osób, cierpiących na depresję.

  2. Uliga pisze:

    Racja w tym przypadku najlepiej jest pójść do psychiatry, tylko on może pomóc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *