Rozmowa kwalifikacyjna to ogromny stres dla osób, które starają się o pracę i chcą się pokazać w jak najlepszym świetle, jednak dla ludzi zajmujących się przeprowadzaniem rekrutacji to także niemały wysiłek, a umiejętność przeprowadzenia profesjonalnej rozmowy kwalifikacyjnej powinna być rzeczą oczywistą. Niestety nie zawsze tak jest i nie zawsze jest wiadome, jak właściwie pracodawcy powinni się za to zabrać. Oto kilka zasad pokazujących, o czym powinno się pamiętać przy przeprowadzaniu rekrutacji.
• Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?
• Jak zadbać o dobrą atmosferę podczas rekrutacji do pracy?
• Jak przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną?
• Jakie pytania na rozmowie kwalifikacyjnej?
Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?
Rekruter podobnie jak osoba, która jest poddawana rekrutacji musi się przygotować. Gdy już przeprowadziło się selekcję CV i wybrało tych kilka osób, które najbardziej przykuły naszą uwagę, należy się zastanowić nad tym, jak ma wyglądać taka rozmowa.
Każdy kandydat jest nieco inny, więc każdemu z nich należy poświęcić nieco więcej uwagi i wypunktować te aspekty, o które chciałoby się zapytać, a CV powinno zostać dokładnie przeanalizowane. Ważne jest również odpowiednie rozplanowanie terminów rozmów oraz czasu, jaki chce się na nie poświęcić, jak również sposób oceniania kandydatów.
Jak zadbać o dobrą atmosferę podczas rekrutacji do pracy?
Odpowiednie podejście do kandydata na pracownika jest bardzo ważna. Atmosfera w trakcie rozmowy powinna być właściwa i nie generować dodatkowych czynników stresujących. Jako że jest się przedstawicielem firmy, powinno się reprezentować odpowiedni poziom kultury osobistej.
Bardzo ważne jest również, by nie oceniać z góry kandydatów na podstawie ich życiorysów, w trakcie przeprowadzania rozmowy należy zachować się obiektywizm, z tego też powodu najlepiej jest, gdy rekrutację przeprowadzają dwie osoby. Uprzejmość i obiektywizm to podstawa.
Jak przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną?
Pierwsze od czego powinno się zacząć rozmowę, to przedstawienie firmy, tego czym się zajmuje oraz stanowiska, na które aplikuje kandydat. Można też zapytać kandydata o to, co on wie o firmie, co można pomóc w zorientowaniu się odnośnie jego zaangażowania.
Najważniejszą kwestią w trakcie rozmowy są kompetencje przyszłego pracownika i to, czy jest on odpowiednią osobą na to stanowisko. Doświadczenie nie jest tu najważniejsze, zaległości czy niektóre braki można zawsze nadrobić, istotne jest to, czy kandydat w swojej dotychczasowej karierze wykonywał swoje obowiązki dobrze. Najlepiej jest mówić wprost czego się oczekuje od przyszłego pracownika i jakie czekają go zadania do wykonania.
Jakie pytania na rozmowie kwalifikacyjnej?
CV nie powie nam wszystkiego, dlatego tak ważna jest rozmowa kwalifikacyjna, na której pracodawca może dowiedzieć się czegoś więcej o potencjalnym pracowniku. Dlatego też bardzo ważne jest zadawanie pytań i najlepiej by było, gdyby były to pytania otwarte wymagające od kandydata szerszej wypowiedzi.
To pozwoli nam lepsze poznanie tej osoby, tego co myśli, jaką ma wiedzę i czym się kieruje. Powinny być tak skonstruowane, by byłą mniejsze ryzyko usłyszenia utartej regułki. Pytania mają na celu wybadać kandydata. Ważne jest również, by dać mu czas na odpowiedź i nie poganiać go.
Uwielbiam Muzeum Narodowe w Warszawie, zawsze jak jestem w stolicy to idę tam z moim chłopakiem na randke :)