Jak przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną?

Notujący mężczyzna

29 lutego 2016 • Biznes i Ekonomia • wejść: 1471

Rozmowa kwalifikacyjna to ogromny stres dla osób, które starają się o pracę i chcą się pokazać w jak najlepszym świetle, jednak dla ludzi zajmujących się przeprowadzaniem rekrutacji to także niemały wysiłek, a umiejętność przeprowadzenia profesjonalnej rozmowy kwalifikacyjnej powinna być rzeczą oczywistą. Niestety nie zawsze tak jest i nie zawsze jest wiadome, jak właściwie pracodawcy powinni się za to zabrać. Oto kilka zasad pokazujących, o czym powinno się pamiętać przy przeprowadzaniu rekrutacji.

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Rekruter podobnie jak osoba, która jest poddawana rekrutacji musi się przygotować. Gdy już przeprowadziło się selekcję CV i wybrało tych kilka osób, które najbardziej przykuły naszą uwagę, należy się zastanowić nad tym, jak ma wyglądać taka rozmowa.

Każdy kandydat jest nieco inny, więc każdemu z nich należy poświęcić nieco więcej uwagi i wypunktować te aspekty, o które chciałoby się zapytać, a CV powinno zostać dokładnie przeanalizowane. Ważne jest również odpowiednie rozplanowanie terminów rozmów oraz czasu, jaki chce się na nie poświęcić, jak również sposób oceniania kandydatów.

Jak zadbać o dobrą atmosferę podczas rekrutacji do pracy?

Odpowiednie podejście do kandydata na pracownika jest bardzo ważna. Atmosfera w trakcie rozmowy powinna być właściwa i nie generować dodatkowych czynników stresujących. Jako że jest się przedstawicielem firmy, powinno się reprezentować odpowiedni poziom kultury osobistej.

Bardzo ważne jest również, by nie oceniać z góry kandydatów na podstawie ich życiorysów, w trakcie przeprowadzania rozmowy należy zachować się obiektywizm, z tego też powodu najlepiej jest, gdy rekrutację przeprowadzają dwie osoby. Uprzejmość i obiektywizm to podstawa.

Mężczyzna siedzęcy na kanapie z komputerem

Jak przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną?

Pierwsze od czego powinno się zacząć rozmowę, to przedstawienie firmy, tego czym się zajmuje oraz stanowiska, na które aplikuje kandydat. Można też zapytać kandydata o to, co on wie o firmie, co można pomóc w zorientowaniu się odnośnie jego zaangażowania.

Najważniejszą kwestią w trakcie rozmowy są kompetencje przyszłego pracownika i to, czy jest on odpowiednią osobą na to stanowisko. Doświadczenie nie jest tu najważniejsze, zaległości czy niektóre braki można zawsze nadrobić, istotne jest to, czy kandydat w swojej dotychczasowej karierze wykonywał swoje obowiązki dobrze. Najlepiej jest mówić wprost czego się oczekuje od przyszłego pracownika i jakie czekają go zadania do wykonania.

Jakie pytania na rozmowie kwalifikacyjnej?

CV nie powie nam wszystkiego, dlatego tak ważna jest rozmowa kwalifikacyjna, na której pracodawca może dowiedzieć się czegoś więcej o potencjalnym pracowniku. Dlatego też bardzo ważne jest zadawanie pytań i najlepiej by było, gdyby były to pytania otwarte wymagające od kandydata szerszej wypowiedzi.

To pozwoli nam lepsze poznanie tej osoby, tego co myśli, jaką ma wiedzę i czym się kieruje. Powinny być tak skonstruowane, by byłą mniejsze ryzyko usłyszenia utartej regułki. Pytania mają na celu wybadać kandydata. Ważne jest również, by dać mu czas na odpowiedź i nie poganiać go.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *