Jak „przezimować” narzędzia i akcesoria ogrodnicze? Przygotuj swój ogród na mrozy!

14 listopada 2016 • Dom i Ogród • wejść: 1788

Narzędzie ogrodnicze oraz sprzęt używany przy pracach ogrodowych wymagają odpowiedniego przechowywania w okresie zimowym. Nieprawidłowo zabezpieczone urządzenia i akcesoria mogą ucierpieć ze względu na mrozy i wilgoć, a wiosną nie nadawać się już do użytku. Zobacz, w jaki sposób i gdzie przechowywać wyposażenie ogrodnicze.

Narzędzia do kopania

Przed nadejściem zimy koniecznie należy dokładnie wyczyścić i zakonserwować narzędzia ogrodnicze służące do kopania. Łopaty, szpadle, motyki, widły i grabie powinniśmy oczyścić z resztek roślin i ziemi za pomocą drucianej szczotki – możemy także umyć je wodą i pozostawić do wyschnięcia. Aby pozbyć się zarodników grzybów, warto zanurzyć je na chwilę we wrzątku lub przetrzeć szmatką nasączoną spirytusem. Następnie, gdy przeschną, metalowe części narzędzi należy zakonserwować cienką warstwą oleju lub innego środka impregnującego. Do tego celu przydatny może okazać się preparat WD-40, działający oczyszczająco i antykorozyjnie. Dopiero po takim przygotowaniu możemy umieścić narzędzia do kopania w zamkniętym, suchym pomieszczeniu.

Konewki, grabie i inne narzędzia ogrodowe

Akcesoria do podlewania

Najważniejszą czynnością, jaką należy wykonać, przygotowując do zimy urządzenia i akcesoria do podlewania, jest opróżnienie ich z wody. W przeciwnym razie, wraz z nastaniem mrozów, zamarzająca woda mogłaby je uszkodzić. Po zamknięciu zaworu doprowadzającego wodę do ogrodu należy odkręcić wszystkie krany na działce. Wąż ogrodowy dobrze jest odłączyć, zwinąć i umieścić w zamkniętym pomieszczeniu (więcej dokładnych wskazówek znajdziesz na stronie http://domifikacje.pl/better-life/moj-syn-mechanik-czyli-jak-przygotowac-sprzet-ogrodniczy-do-zimy/).

Sekatory i nożyce

Podobnie jak w przypadku narzędzi do kopania, przybory do cięcia również należy oczyścić i umyć. Sekatory, nożyce do trawy, nożyce do żywopłotu warto posmarować preparatem konserwującym WD-40, zwłaszcza miejsca połączeń poszczególnych elementów. Jeśli na ostrzach pozostały ślady żywicy, możemy posłużyć się roztworem alkoholowym lub rozpuszczalnikiem w celu ich usunięcia.

Sprzęt elektryczny i spalinowy

Kosiarki, podkaszarki, kosy i piły należy bardzo starannie oczyścić z resztek roślin oraz ziemi. Części tnące warto naostrzyć, a następnie zakonserwować środkiem antykorozyjnym. Tego typu sprzęt możemy także oddać do serwisu, gdzie nie tylko zostanie odpowiednio zakonserwowany, ale także wyregulowany i w razie potrzeby naprawiony.

Narzędzia do ogrodu

Chowając na zimę urządzenia spalinowe do zamkniętego pomieszczenia, należy pamiętać, że muszą one być przechowywane w naturalnej pozycji. Odwracanie i przechylanie ich może grozić zalaniem filtra lub uszkodzeniem gaźnika.

Piwnica, garaż czy domek ogrodowy?

Narzędzia ogrodnicze przechowywać możemy w dowolnym miejscu spełniającym wspomniane już kryteria. Pomieszczenie to powinno być suche, zadaszone i zamykane na klucz. Może być to zarówno piwnica czy garaż, jak i domek ogrodowy, w jaki często wyposażone są ogrody przydomowe. Warto pokusić się o zamontowanie na ścianach pomieszczenia odpowiednich haków i półek, które pozwolą uporządkować sprzęt i ułatwią korzystanie z niego także wiosną, latem i jesienią.

Przed nadejściem zimy warto zadbać o narzędzia i akcesoria ogrodnicze. Najważniejsze jest ich oczyszczenie, umycie i zabezpieczenie części pracujących.

jeden komentarz do Jak „przezimować” narzędzia i akcesoria ogrodnicze? Przygotuj swój ogród na mrozy!

  1. witek07 pisze:

    niby łatwy temat ….chować narzędzia na zimę, a tak łatwo zrobić sobie problem x2 jak źle je się przetrzymuje narzędzia, zwłaszcza te narzędzia ogrodnicze (szkoda tylko że tak kradną na działkach), pozdrawiam Witek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *