Jak sadzić kwiaty na balkonie, tarasie?

Kwiaty na balkonie

24 kwietnia 2020 • Dom i Ogród, Hobby, Przyroda • wejść: 1442

Mając balkon lub nawet taras, ozdobienie go kwiatami wydaje się rzeczą jak najbardziej normalną. Rośliny nadają otoczeniu wspaniałego kolorytu i mogą być prawdziwą piękną dekoracją miłą dla oka. Żeby jednak móc się tym cieszyć, należy wcześniej odpowiednio przygotować się do ich posadzenia. W jaki sposób sadzić kwiaty na balkonie, tarasie?

Czy kwiaty na balkonie to dobry pomysł?

Kwiaty na balkonie to doskonały pomysł, zwłaszcza teraz w okresie wiosennym, kiedy to też jest najlepsza pora na ich sadzenie, ponieważ temperatura na dworze jest już zdecydowanie przyjemniejsza. Rośliny balkonowe to prawdziwa ozdoba, ale jest także ciekawym hobby, którym warto się zająć, zwłaszcza że przy roślinach zawsze jest co robić. Zanim jednak zacznie się sadzić, dobrze wiedzieć jak to zrobić, a także jakie rośliny nadają się na jakie balkony. Jest to ważne, by kwiaty mogły spokojnie rosnąć, a różne gatunki, mają różne upodobania, zwłaszcza pod względem oświetlenia.

Jak sadzić kwiaty na balkonie?

Sadzenie kwiatów na balkonie jest stosunkowo proste. To, co trzeba wcześniej przygotować to odpowiednio duże doniczki, świeżą ziemię oraz nawóz do kwiatów. Nie można też rzecz jasna zapomnieć o samych roślinach i wcale nie muszą być to tylko kwiaty, często mówi się choćby o ziołach czy małym warzywnym ogródku. Nie każdy jednak wie, jak się za to zabrać. Szczegóły na temat tego, jak sadzić i hodować warzywa i zioła na balkonie podaje poradnik dostępny pod linkiem: blogseniora.pl/jak-uprawiac-warzywa-i-ziola-na-balkonie. Z innymi rodzajami roślin wygląda to bardzo podobnie, trzeba tylko zastosować się do kilku podstawowych zasad.

Po pierwsze należy wybrać odpowiednio dużą doniczkę lub pojemnik, następnie wypełnić jego dno drenażem, czyli drobnymi kamykami czy żwirem, najlepiej, że pochodzenie było wapienne. Następnie sypie się warstwę ziemi – urodzajnej lub podłoża do roślin. Kwiaty, które przesadzamy, przed wyjściem ze starych doniczek należy obficie podlać i delikatnie wyjąć, by nie uszkodzić korzeni, w przypadku młodych sadzonek siewek, wystarczy włożyć je z niewielką ilością ziemi i zachować przy tym delikatność.

Jeżeli mamy duże doniczki, dobrym pomysłem jest posadzenie obok siebie kilku typów kwiatów, a gdy już się w nich znajdą, należy delikatnie przysypać je ziemią, na tej głębokości, na której rosły wcześniej. Ostatnie punkty dotyczą obfitego podlania oraz zasilenia nawozem, ale nie wcześniej niż po 3 tygodniach.

Kwiaty na balkonie

Jakie kwiaty nadają się na balkon i taras?

Rośliny doniczkowe, zwłaszcza te stawiane na balkonach i taras mają nieco gorsze warunki niż kwiaty sadzone w ogrodach, z racji mniejszej ilości ziemi, ale nie tylko to ma tu znaczenie. Trzeba zwrócić także uwagę na ilość dostarczanego światła, a zwłaszcza na to, w którą stronę jest ukierunkowany nasz balkon.

Na balkonach południowych i zachodnich sprawdza się aksamitka, bakopa, petunia. Ładną ozdobę stanowi także w tym typie ustawienia także bazylia, nemezja, sundaville, werbena, jak również pelargonia. Balkony wschodnie, a często i zachodnie dobrze przyjmują bratki i fuksje. Popularny storczyk lepiej radzi sobie w dobrze oświetlonym balkonie południowym, choć bez bezpośredniej ekspozycji na słońce i takie nasłonecznienie i miejsce lubi także uczep rózgowaty, lawenda i gazania lśniąca. Dzwonki wolą stanowiska półcieniste na balkonach północnych, mięta także się tam sprawdzi, tak samo jak niecierpek, funkia.

Zanim jednak zdecydujemy się na wybór konkretnych gatunków roślin, warto wcześniej dokładnie zorientować się w tym, jakie warunki są dla nich najlepsze i w jaki sposób należy je pielęgnować – ile podlewać, jak często, jak nawozić, co ile, a także ile słońca dokładnie potrzebują.

Temat: ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *