Pokój niemowlaka – jak urządzić, aby był funkcjonalny i bezpieczny?

Dziecko

8 maja 2014 • Dom i Ogród, Dzieci i wychowanie • wejść: 6363

Spodziewacie się dziecka, szykujecie wyprawkę i nie możecie oprzeć się pokusie kupowania tych wszystkich uroczych przedmiotów dla maluchów? Zanim urządzicie pokój dla swojego bobasa, zaplanujcie, co będzie Wam potrzebne oraz gdzie poustawiać poszczególne meble i sprzęty, by w przyszłości ułatwić sobie opiekę nad niemowlęciem.

Kup niezbędne meble i akcesoria

Zanim cokolwiek zaczniecie kupować do pokoju swojego dziecka, przygotujcie sobie dwie listy. Na pierwszą z nich wpiszcie wszystkie niezbędne meble i akcesoria, jakie muszą pojawić się w pokoju niemowlaka. Z pewnością na tej liście znaleźć się muszą: łóżeczko, przewijak, komoda na ubranka i kosmetyki, fotel do karmienia, lampa dająca dobre światło oraz mała lampka, którą będziecie załączać np. podczas nocnego karmienia.

Zainwestuj w dodatkowe mebelki

Na drugą listę wpiszcie rzeczy, które marzą Wam się w pokoju maluszka, np. fotel na biegunach, mata edukacyjna, czy leżaczek-bujaczek. Następnie dokładnie wymierzcie pomieszczenie i zróbcie na kartce wstępny szkic, uwzględniając rozmiary i rozmieszczenie niezbędnych przedmiotów. Dzięki temu będziecie wiedzieć, ile mniej więcej miejsca zostanie Wam na dodatkowe akcesoria.

Pokój dziecka

Urządź pokoik i podziel go na strefy

Kolejną kluczową kwestią jest prawidłowe rozmieszczenie przedmiotów w pokoju i strategiczne obmyślenie stref pielęgnacji niemowlaka. Jak urządzić pokój niemowlaka, by było nam wygodnie się nim opiekować? Malutkie dziecko większą część dnia śpi, je lub jest przewijane.

Niemowlęta często zasypiają podczas karmienia, dlatego warto postawić fotel niedaleko łóżeczka, tak, aby podczas przenoszenia maluszka nie trzeba było przemierzać całego pokoju (jest to niezwykle istotne zwłaszcza w przypadku dużego pomieszczenia).

Przewijak nakładany na łóżeczko zawsze będzie pod ręką, jeśli jednak decydujemy się na osobną szafkę z przewijakiem, ona również powinna stać niedaleko łóżka. W pobliżu łóżeczka i przewijaka warto również mieć półeczkę lub szafkę z kosmetykami do pielęgnacji niemowląt, a także z zapasem pieluch.

Komoda z ubrankami może znajdować się po drugiej stronie pokoju, ustawcie ją tak, by można było swobodnie wysunąć szuflady do samego końca i bez problemu wyjąć potrzebne ciuszki.

Zastanów się, czy pokój jest bezpieczny

Jeśli chcecie urządzić pokój niemowlaka tak, by był bezpieczny dla dziecka, powinniście przestrzegać kilku podstawowych zasad. Łóżeczko nie może być ustawione w miejscu narażonym na przeciągi, nie powinno więc stać na linii okna i drzwi.

Nad łóżeczkiem nie należy wieszać żadnych półek, gdyż mogłyby się urwać i spaść na śpiące niemowlę, albo coś mogłoby z nich zlecieć do łóżeczka i wystraszyć dziecko.

Meble do dziecięcego pokoju powinny być wykonane z naturalnego drewna i nie malowane żadnymi silnymi środkami chemicznymi. Ściany w pokoju niemowlaka powinny być pomalowane przynajmniej na kilka tygodni przed przyjściem dziecka na świat, a pokój powinien być porządnie wywietrzony, tak, abyśmy nie narażali maluszka na wdychanie oparów farby.

Pamiętajcie, że dzieci niezwykle szybko rosną, warto więc urządzić pokój niemowlaka w taki sposób, by w przyszłości móc go łatwo dostosować do starszego dziecka, coraz bardziej ciekawego świata i samodzielnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *