Wybór dobrego fizjoterapeuty to wbrew pozorom nie jest prosta sprawa. Na rynku jest wielu specjalistów, jednak część z nich jest zaledwie po kilkugodzinnych kursach, a nie studiach. Prawo dopiero od niedawna reguluje te kwestie, dlatego mimo że w Internecie pojawia się wiele wyników wyszukiwań, nie wiemy do kogo się udać. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę szukając dobrego fizjoterapeuty.
Kim jest fizjoterapeuta?
Przede wszystkim należy zaznaczyć, że fizjoterapeutą nie jest osoba po kursie masażu, a absolwent uczelni wyższej lub osoba, która ukończyła szkołę policealną publiczną lub niepubliczną z uprawnieniami szkoły publicznej i uzyskała tytuł zawodowy technik fizjoterapii. Jednak to nie wszystko. Same studia nie wystarczą. Dobry fizjoterapeuta musi się stale kształcić – poszerzać swoje kwalifikacje. Warto wiedzieć, że bycie fizjoterapeutą to całe życie szkoleń i kursów (medicalsensus.pl/specjalisci/fizjoterapeuci.html) i jeśli chcemy trafić w dobre ręce powinniśmy wybrać specjalistę, który stawia na rozwój, poszerzanie wiedzy i umiejętności, a jego praca jest dla niego pasją.
Czym zajmuje się fizjoterapeuta?
Fizjoterapeuta dawniej nazywany był rehabilitantem. Jego zadaniem jest usprawnianie osób z różnymi chorobami i zaburzeniami funkcjonalnymi. Pomaga poprawić sprawność ruchową osobom chorym, a także po kontuzjach, czy udarach. To specjalista, który w terapii chorych stosuje różnego rodzaju techniki: gimnastykę leczniczą, laseroterapię, pole elektromagnetyczne, kąpiele lecznicze i inne formy fizjoterapii. Wszystko w oparciu o własną wiedzę i dopasowany do pacjenta program rehabilitacyjny.
Jak znaleźć dobrego fizjoterapeutę?
Przede wszystkim warto popytać znajomych o polecenie jakiegoś specjalisty. Być może któryś z nich natrafił na fizjoterapeutę, z którego usług był zadowolony. Można poszukać oczywiście przez Internet. Jednak wyszukaną osobę należy „prześwietlić” – sprawdzić jej kwalifikacje, doświadczenie zawodowe. Warto dowiedzieć się również w jakich placówkach pracuje – jeśli są to sanatoria, ośrodki zdrowia – można się spodziewać, że jest fachowcem.
Równie ważne, co wykształcenie i doświadczenie zawodowe są ukończone kursy i szkolenia. To właśnie one są świadectwem tego, jakie podejście do pacjentów i pracy ma fizjoterapeuta. Kursy i szkolenia pozwalają mu być na czasie z najnowszymi metodami leczenia. Nie ma co płacić za wizyty specjaliście, który popadł w rutynę i jest pewny siebie, a nie wie nawet, czy jego metody przypadkiem nie zostały uznane za mało skuteczne, a nawet – za szkodliwe.
Oczywiście równie istotne przy wyborze fizjoterapeuty jest sprawdzenie, jaki ma grafik zajęć i jak bardzo jest on zajęty. Jeśli nie pasują nam jego godziny przyjęć, czy też od pierwszej do kolejnej wizyty musimy sporo czekać, to nie ma to sensu.
Lepiej poszukać innego specjalisty, który będzie mógł zaplanować całą terapię, a także na spotkania z którym nie będziemy musieli się zwalniać z pracy. Oczywiście można również pojechać do sanatorium, czy innego uzdrowiska i tam oddać się w ręce fizjoterapeutów. Dzięki temu można podczas jednego turnusu poprawić swoje zdrowie, sprawność i samopoczucie.
Uwielbiam Muzeum Narodowe w Warszawie, zawsze jak jestem w stolicy to idę tam z moim chłopakiem na randke :)