Jak wybrać żłobek? Porady dla zatroskanych mam

Dziecko bawiące się klockami

3 kwietnia 2017 • Dom i Ogród, Ludzie i Społeczeństwo • wejść: 1274

W życiu każdego rodzica w pewnym momencie pojawia się pytanie, komu oddać dziecko po opiekę kiedy kończy się urlop macierzyński i czas powrócić do zawodowych obowiązków. Co będzie lepsze – niania czy żłobek? Niektórzy rodzice nie mogą sobie pozwolić na wygórowane stawki jakie życzą sobie nianie. Kiedy inne opcje takie jak zostawienie dziecka u jednej czy drugiej babci nie wypalają, wówczas jedynym wyjściem jest żłobek. Jakimi kryteriami się kierować podczas jego poszukiwań, opisujemy w poniższym artykule.

1. Dlaczego warto wybrać żłobek?

Zapisanie dziecka do żłobka niesie za sobą wiele pozytywnych rzeczy. Pobyt w żłobku pomaga w dużym stopniu odnaleźć się dziecku w społeczeństwie. Dzięki wczesnym kontaktom dziecka z innymi dziećmi, łatwiej mu będzie w przyszłości nawiązywać znajomości i nie będzie nieśmiałe ani wyobcowane.

Dziewczynka bawi się z dziećmi klockami

Inną kwestią jest fakt że żłobek poszerza horyzonty oraz zakres doświadczeń u dziecka. Dzieje się tak, ponieważ dziecko ma szansę przebywać wśród innych dzieci, zdobywając w ten sposób dużo ciekawych doświadczeń, z jakimi nie miałoby styczności w domu czy na placu zabaw. W żłobku dla dzieci w określonym wieku organizowane odpowiednie zajęcia i zabawy, dostosowane do ich poziomu edukacyjnego.

2. Dlaczego rodzice obawiają się żłobków?

Nie ma wątpliwości co do tego, że żłobki nie cieszą się dobrymi opiniami. Spowodowane jest to powszechnym przekonaniem, iż są one źle prowadzone, zarówno pod kątem samej opieki jak i czystości. Rodzice na ogół boją się, że ich dzieci były by narażone na szkodliwe dla zdrowia zarazki czy bakterie. Jeszcze inni rodzice popierają swoją decyzję o nie posyłaniu dziecka do żłobka tym, iż według niektórych badań, dziecko do 3 roku życia powinno zostać przy swoich rodzicach. W przeciwnym razie funduje mu się potężną dawkę stresu.

Chłopczyk bawi się z nauczycielką

3. Jak wybrać odpowiedni żłobek?

  • Sprawdź personel żłobka

Każda osoba pracująca z dziećmi jest zobowiązana posiadać odpowiednie wykształcenie w tym kierunku. Sprawdź czy osoby zatrudnione w danym żłobku spełniają ten wymóg. Dowiedź się czy pracuje tam również pielęgniarka i czy jest odpowiednie skrzydło lekarskie, gotowe do interwencji w razie czego.

  • Zapytaj o możliwość złożenia wizyty w danym żłobku

Jeśli pracownicy i dyrekcja nie mają nic do ukrycia, wówczas nie powinno być problemu z umożliwieniem odbycia takiej wizyty. Każdy rodzic mam prawo skontrolować na własne oczy miejsce, do którego chce posłać swoje dziecko. Najlepiej aby była to niezapowiedziana wizyta. Wtedy jak dłonie będzie widać wszystkie „za” i „przeciw”, a nie tylko „za”. Masz prawo zajrzeć wszędzie i zapytać o co tylko chcesz. Jeśli odpowiedzi będą rzeczowe, a opiekun nie będzie sprawiał wrażenia zdenerwowanego czy poirytowanego, to nie masz się czego obawiać. Jeżeli będą Cię zbywać brakiem czasu czy chęcią na rozwianie Twoich obaw i wątpliwości, to możesz być pewna, że trafiłaś pod zły adres.

  • Opinie innych rodziców

Nawet najlepsza i najdroższa reklama nie ma szans wobec opinii osób, które skorzystały z danej usług. Tak też jest i w tym przypadku. Najlepszym i najrzetelniejszym źródłem wiarygodności są inni rodzice, którzy korzystają lub korzystają z usług określonego żłobka. Postaraj się znaleźć forum na którym będziesz mogła zapytać o co tylko chcesz. Zapoznaj się ze wszystkimi opiniami, zarówno tymi dobrymi jak i złymi, aby mieć na uwadze niedociągnięcia ze strony kadry.

jeden komentarz do Jak wybrać żłobek? Porady dla zatroskanych mam

  1. krajanka pisze:

    Czy żłobki rzeczywiście są takie dobre? Pewnie każdy ma na to jakieś swoje własne zdanie, słyszałam, że wiele osób jednak z nich rezygnuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *