Jak zaprojektować ogród. Sprawdź kilka najmodniejszych trendów

pomysl na aranzacje ogrodu

25 sierpnia 2015 • Dom i Ogród, Przyroda • wejść: 9616

Któż z nas nie marzył nigdy o pięknym, dużym domu jednorodzinnym z okien którego rozpościera się wspaniały widok na duży malowniczy ogród pełen kolorów, owoców i zapachów? No właśnie. O takim widoku marzy chyba każdy. Jeśli jesteś więc szczęśliwym posiadaczem domu i chcesz mieć piękny, pełen magii ogród – zobacz jak tego dokonać!

Jak stworzyć ogród marzeń?

Chcąc założyć ogród musimy mieć w głowie jego wizję. Trzeba więc przemyśleć, to jaki charakter ma mieć ogród, czy ma być kolorowy, romantyczny, minimalistyczny czy swoim wyglądem i zapachem ma przywodzić na myśl ciepłe kraje lub jaki kolor przewodni powinien się w nim znajdować. Bo ogród zaplanowany i założony teraz, będzie się rozwijał i żył obok nas przez długie lata.

Pomocą w urządzaniu ogrodu marzeń mogą być internetowe serwisy z gotowymi aranżacjami, jak Homebook z wieloma pomysłami na projekt ogrodu. Właśnie dlatego warto wybiec myślami w przyszłość i upewnić się czy za kilka lat ten sam ogród będzie wywierał na nas takie samo wrażenie.

nowoczesny ogrod

Przygotuj dobry projekt

Przebywanie we własnym ogrodzie powinno być dla nas relaksujące, przyjemne i powinno dostarczać nam bardzo dobrych wrażeń estetycznych. Jednak ogród oprócz pięknego wyglądu musi być też ergonomiczny, to znaczy, że powinniśmy móc swobodnie się po nim poruszać.

Musi także umożliwiać nam swobodny odbiór śmieci, powinien zawierać dodatkowe miejsce na auto, być może mały basen czy mini plac zabaw dla dzieci. Najważniejszym elementem projektowania ogrodu będzie więc zaplanowanie jego funkcji oraz dobór odpowiednich roślin.

Czy war­to za­trud­nić ar­chi­tek­ta kra­jo­bra­zu?

W takim wypadku najlepiej jest zatrudnić architekta krajobrazu, który zaplanuje nasz ogród od początku do końca zawierając w planach każdy nurtujący nas aspekt. Specjalista na początku przeprowadzi z nami rozmowę dotyczącą naszych oczekiwań, a później sporządzi projekt koncepcyjny, który ewentualnie będzie później zrealizowany. Jeśli z kolei sami chcemy zaprojektować ogród warto jest wtedy pomyśleć przede wszystkim o prawidłowym rozmieszczeniu drzew i krzewów, gdyż to właśnie one są szkieletem naszego ogrodu.

zagospodarowanie ogrodu

Jakie rośliny do ogrodu?

Na uwadze trzeba mieć fakt, że rośliny to organizmy żywe, które ciągle rosną, zmieniają się i dostosowują do kolejnych pór roku. W związku z tym razem z nimi i nasz ogród co kilka miesięcy będzie wyglądał inaczej.

Warto więc przed zasadzeniem jakiejkolwiek rośliny zasięgnąć informacji o tym jaką wysokość za 10-20 lat osiągnie dany krzew czy drzewo. Jeśli chodzi o kwiaty to najlepiej zakupić i posadzić takie, które będą kwitły jedne po drugich, tak abyśmy od wczesnej wiosny do jesieni mogli cieszyć się kolorami i zapachami roślin.

kwiaty do ogrodu

Ogród – jakie wybrać dodatki?

Także dodatki są istotnym elementem ogrodu. Piękny komplet na którym odpoczniemy pod parasolem w upalny dzień doda ogrodowi piękna. Dobrym pomysłem są też wszelkiego rodzaju dodatki w postaci małych klimatycznych latarenek i lampek, które wieczorami dodadzą uroku i magii. Harmonijność w ogrodzie zapewni też na pewno małe oczko wodne czy fontanna, która ukoi zmysły po stresującym dniu i zapewni nam towarzystwo ptaków w upalne lata.

dodatki do ogrodu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *