Jakie kwiaty dajemy solenizantom?

kwiaty w dłoniach kobiety

31 sierpnia 2016 • Ludzie i Społeczeństwo • wejść: 2857

Kwiaty są bardzo często dodatkiem do prezentów dawanych na różne okazje. Najczęściej wręczamy je na ślubach, a także w dniu urodzin lub imienin. W kwestii doboru kwiatów do bukietu zwykle zdajemy się na panią pracującą w kwiaciarni. Pytanie tylko, czy zawsze jest to dobre rozwiązanie? Czy dokonujemy słusznego wyboru? No bo skąd wiedzieć, jakie kwiaty są najlepsze? Poniżej podpowiadamy, na jakie najlepiej postawić.

Dla kogo kwiaty?

Powszechnie uznaje się, że kwiatów nie daje się mężczyznom. Wiadomo jednak, że podarowanie bukietu dziadkowi przez wnuczkę nie jest czymś niestosownym, ale już mężowi przez żonę – dość osobliwe. Kumple raczej nie wymieniają się kwiatami, ale kobiety – bardzo często.

Jakie kwiaty?

Przy wyborze kwiatów najlepiej kierować się osobą, którą zamierzamy obdarować. Partnerce można kupić różę, szefowej – niekoniecznie. Kalie i chryzantemy są zarezerwowane na uroczystości pogrzebowe, więc lepiej ich nie kupować solenizantowi, gdyż może to źle odebrać. Świetnie sprawdzają się na urodziny frezje, gerbery, tulipany i słoneczniki. Warto uwzględnić też to, czy solenizant nie jest alergikiem – wtedy trzeba unikać tych intensywnie pachnących.

Kwiaty w doniczce czy cięte?

W prezencie najlepiej dać kwiaty cięte. Doniczkowe możemy kupić wyłącznie osobie, którą dobrze znamy i wiemy, że ucieszy się z takiego upominku, a dbanie o roślinę nie będzie dla niej kłopotem. Jeśli już zdecydujemy się na roślinę doniczkową, wybierajmy raczej taką, która ma obfite kwiaty. Warto także wspomnieć o tym, że nie daje się sztucznych kwiatów w prezencie.

Jaki kolor kwiatów?

Przy wyborze kwiatów warto kierować się także ich kolorem. Poniżej omówimy znaczenie tych najpopularniejszych:

  • biel w naszej kulturze symbolizuje niewinność, czystość i nieskazitelność. Właśnie dlatego warto postawić na białe kwiaty, gdy chcemy obdarować osobę z którą nic nas nie łączy lub nie chcemy wzbudzić podejrzeń o skrywaną sympatię;
  • żółć symbolizuje zazdrość i fałsz, a mimo to często dajemy kwiaty w tym kolorze nie tylko z okazji urodzin, czy imienin, ale także na Dzień Kobiet, Dzień Matki itp. Kulturowo więc odchodzi się od pierwtnego znaczenia koloru żółtego;
  • róż jest kolorem utożsamianym z przyjaźnią. Dla wielu osób może być wskazówką, że oczekujemy z relacji nieco więcej. Warto więc dać taki bukiet kobiecie, którą się interesujemy;
  • czerwień to kolor miłości. Nie powinno więc się dawać bukietu z kwiatów w tym kolorze innej osobie niż partnerce. Po prostu nie przystoi. Nie ma więc co łudzić się, że czerwone róże ucieszą każdego, bez względu na wiek, płeć i okazję.

Na jaki kolor postawić, gdy nie chcemy zostać źle odebrani? Najlepiej zamówić kolorowy bukiet. Wtedy znaczenie poszczególnych kolorów kwiatów zaciera się.

Ile kwiatów?

Pamiętajmy, że bukiet zawsze powinien się składać z nieparzystej liczby kwiatów. Okazuje się, że to ma znaczenie. Parzyste bukiety zarezerwowane są na uroczystości żałobne. Pamiętajmy, że jeśli chcemy wręczyć pojedynczy kwiat, powinniśmy unikać drobnych, takich jak goździk, czy gerber. Lepiej wybrać strelicję królewską lub różę. Te się lepiej prezentują, zwłaszcza ładnie ozdobione.

2 komentarze do Jakie kwiaty dajemy solenizantom?

  1. Danusia pisze:

    Wiele osób zastanawia się nad tym jakie kwiaty podarować nowożeńcom… Ostatnio byłam na weselu i zaobserwowałam, że osoby starsze dają Młodej parze tradycyjne, bogato ozdabiane bukiety z różnych kwiatów. Z kolei, osoby młode decydują się na kwiaty cięte bez ozdób – najczęściej powtarzały się białe róże i tulipany. Ja osobiście jestem zdania, że zamiast kwiatów najlepiej jest podarować Młodej Parze – wino, książkę lub kolaż ze zdjęciami. Co o tym myślicie?

  2. Marka pisze:

    Nigdy nie zwracałam uwagi na to, jakie kwiaty wypada dawać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *