Jakie napoje są najzdrowsze – 5 najzdrowszych napojów dla naszego organizmu

Zielona herbata w czajniku

1 marca 2016 • Kuchnia i Kulinaria, Zdrowie i uroda • wejść: 3782

Często mówi się o tym, by pilnować właściwego nawodnienia organizmu, a naukowcy wciąż biją na alarm wołając, że człowiek powinien wypijać dziennie około 2 litry wody. Woda to jednak niejedyny płyn, jaki przyjmujemy i warto się zastanowić nad tym, jakie jeszcze napoje mogą mieć korzystny wpływ na nasze zdrowie.

Właściwości zielonej herbaty

Pozytywne właściwości zielonej herbaty są doskonale znane od wieków. Dzięki niej zmniejsza się ryzyko wystąpienia takich chorób i przypadłości jak osteoporoza, nowotwory (dzięki występowaniu przeciwutleniaczy) czy choroby serca. Pomaga również przy napięciach nerwowych oraz stresie, ma także pozytywny wpływ na układ trawienny, zwiększając wydzielanie soków trawiennych. Jest także dobra dla zębów dzięki temu, że zawiera fluor, jak również pomaga przy regulacji ciśnienia krwi przez jego obniżenie.

Gorąca czekolada dla zdrowia

Wbrew pozorom jest to zdrowy napój. Czekolada, jak wiadomo odpowiada za wytwarzanie serotoniny, czyli tak zwanego hormonu szczęścia, więc dzięki piciu gorącej czekolady mamy wpływ na nasze samopoczucie. Dodatkowo pozytywnie wpływa również na serce, zmniejszając ryzyko występowania chorób tego organu. Nie można również zapomnieć o zawartych w czekoladzie polifenolach, odpowiedzialnych za rozkurczanie naczyń krwionośnych. Obniża też poziom złego cholesterolu.

Filiżanka gorącej czekolady

Najzdrowsze soki warzywne

Warzywa same w sobie są bardzo zdrowe, więc picie soków z warzyw jest jak najbardziej pożądane. Taki napój nie tylko gasi nasze pragnienie, ale również mocno orzeźwia, więc polecany jest chociażby w czasie upałów. Dodatkowo w warzywach zawarte jest całe mnóstwo witamin i minerałów, w tym tak istotny dla nas błonnik. Działają również oczyszczająco, wydalając z naszego ciała toksyny. Soki warzywne można kupić w sklepie, ale można je również przyrządzić samemu, wybierając ulubione produkty.

Sok żurawinowy i pomarańczowy dla zdrowia

Z soków owocowych najkorzystniej wypadają soki żurawinowe i pomarańczowe, oczywiście najlepiej gdyby były świeżo wyciskane. Sok żurawinowy może przeciwdziałać infekcjom dróg moczowych oraz obniżać poziom złego cholesterolu, podnosząc natomiast poziom tego dobrego. Wspomaga także przemianę materii i oczyszcza organizm z toksyn. Sok pomarańczowy z kolei może chronić przez licznymi chorobami, między innymi zaćmą oraz rakiem płuc. Nie można też zapomnieć o tym, że jest prawdziwym źródłem witaminy C.

Sok pomarańczowy na trawie

Czy kefir jest zdrowy?

Jest to napój orzeźwiający i regenerujący siły, jest także bardzo zdrowy i doskonale syci. Zawiera również liczne witaminy i minerały, które są tak bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania naszego ciała. Jest także źródłem błonnika, jako jednego z najważniejszych składników budulcowych organizmu. To także źródło wapnia, fluoru, magnezu oraz potasu. Daje to sporo pozytywnych właściwości, jak regulacja ciśnienia krwi i obniżenie cholesterolu, co chroni nas przed nadciśnieniem tętniczym oraz chorobami układu krążenia.

jeden komentarz do Jakie napoje są najzdrowsze – 5 najzdrowszych napojów dla naszego organizmu

  1. smakosz pisze:

    Umiarkowanie w jedzeniu i piciu, to moja dewiza. Z produktów wyżej wymienionych z chęcia pijam zieloną herbatę, kto jeszcze ja piją, niech podrzuci konkretny gatunek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *