Bezpieczeństwo na ulicach, ścieżkach rowerowych, chodnikach i w innych miejscach publicznych zależy od wielu czynników, jednak wśród najważniejszych specjaliści bardzo często wymieniają oświetlenie uliczne. Jakie metody pozwalają na sterowanie nim i jakie mogą przynieść zalety?
- Jak można sterować oświetleniem ulicznym?
- Czym jest inteligentne sterowanie oświetleniem ulicznym?
- Jakie są zalety inteligentnego sterowania oświetleniem ulicznym?
Jak można sterować oświetleniem ulicznym?
Wyróżniamy trzy możliwości sterowania oświetleniem ulicznym. Pierwszą, najstarszą i najmniej zaawansowaną technologiczne metodą są regulatory typu stand-alone. Do ich działania konieczne jest zainstalowanie w każdej pojedynczej lampie stateczników, które sprawdzają przez kilka dni czas świecenia lamp i na tej podstawie programują ich pracę w kolejnych dobach. Niestety rozwiązanie to posiada szereg wad m.in. kosztową modyfikację stałego algorytmu redukcji mocy, jak i konieczność instalowania pojedynczego urządzenia w każdej z lamp. Nieco lepszą wersją tego osprzętu są autonomiczne sieci redukcji mocy, które stanowią system centralnie sterowanych regulatorów. Komunikują się one ze sterownikami lokalnymi za pomocą sieci bezprzewodowej. Metoda ta pozwala na wykorzystanie wcześniej opisanych stateczników. Najbardziej nowoczesnym i ekonomicznym rozwiązaniem, które pozwala na sterowanie i zarządzanie oświetleniem ulicznym, jest inteligentny system. Wykorzystuje się do niego większą liczbę osprzętu niż w przypadku regulatorów typu stand-alone oraz autonomiczne sieci redukcji mocy:
- sterowniki lokalne w każdej z lamp,
- sterownik centralny w szafie oświetleniowej,
- serwer komputerowy z adekwatnym oprogramowaniem,
- interfejs sterowania w przeznaczanej do zarządzania oświetleniem ulicznym witrynie internetowej.
Czym jest inteligentne sterowanie oświetleniem ulicznym?
Inteligentne sterowanie oświetleniem ulicznym z rodziny rozwiązań AIUT to bardzo praktyczne, nowoczesne rozwiązanie, które pozwala na szybkie i łatwe zarządzania systemem lamp w mieście. Dzięki niemu możliwe jest dostosowanie poziomu natężenia oświetlenia do obowiązujących norm, jak i aktualnych potrzeb użytkowników – częstotliwości ruchu, warunków pogodowych. Za zabieranie tych danych odpowiadają specjalne czujniki i na ich podstawie algorytm dopasowuje poziom oświetlenia. Warto podkreślić, że dla zwiększenia wydajności systemu istnieje możliwość zastosowania kilku odrębnych algorytmów w ramach jednej sieci, co pozwala na lepsze doświetlenie miejsc szczególnie niebezpiecznych. System inteligentnego zarządzania oświetleniem ulicznym może obejmować jedną ulicę czy dzielnicę, jak i całe miasto. Oprócz optymalizacji oświetlenia pozwala także administratorowi na szybką i łatwą kontrolę stanu sieci oświetleniowej np. związaną z awariami, zużyciem energii, estymacją czasu wymiany opraw świetlnych, wykrywaniem nieuprawnionych prób otworzenia latarni, pomiarem temperatury lampy itp.
Jakie są zalety inteligentnego sterowania oświetleniem ulicznym?
System inteligentnego sterowania oświetleniem ulicznym posiada szereg zalet, przez co jest coraz częściej stosowany nie tylko w dużych miastach na świecie, ale i w Polsce. Wśród głównych plusów tego rozwiązania warto wyróżnić wzrost bezpieczeństwa na drogach, który jest niezwykle istotny dla uczestników ruchu. Ponadto rozwiązanie to pozwala na znaczne zredukowanie kosztów związanych z ciągłym zapewnieniem oświetlenia na ulicach oraz z jego serwisowaniem. Dzięki zastosowaniu coraz bardziej rozwiniętych systemów ułatwiana oraz usprawniana jest praca zarządców oświetleniem. Mają oni w pełni zdalną kontrolę nad stanem latarni na określonym obszarze, mogą sprawdzać na bieżąco natężenie lamp oraz inne paramenty, a także prawie natychmiastowo uzyskać informacje związane z awarią danej latarni czy całej sieci.
W latach 90. takie rozwiązania były tylko w filmach i wydawało się, że to niemożliwe, żeby były w prawdziwym życiu, a tu proszę… rozwój dzieje się na naszych oczach.