Jakie wkręty do drewna na zewnątrz?

wkręty

30 stycznia 2019 • Dom i Ogród • wejść: 4268

Szukasz wkrętów, które sprawdzą się do drewna? Nie wiesz, na jakie cechy zwrócić uwagę podczas wyboru najlepszych? Sprawdź, jakie są rodzaje wkrętów i które z nich najlepiej nadadzą się do drewna.

Dlaczego warto stosować wkręty?

Wiele osób, które chcą połączyć ze sobą drewno, wybiera gwoździe. Owszem, są to zdecydowanie tańsze łączniki, ale to ich jedyna zaleta. Prawda jest taka, że wkręty znacznie lepiej się prezentują. Co więcej, element przytwierdzony za ich pomocą w każdej chwili można przesunąć. Niestety deska z wbitym gwoździem rzadko kiedy ponownie jest do użytku. Ponadto, gwintem jest łatwiej trafić w miejsce, w które się chce. Gwoździem można też rozłupać deskę na dwie połowy. Nie mówiąc o tym, że wkręty dają stabilne mocowanie, które znosi większe obciążenie niż gwoździe. Nie można też zapomnieć i o wygodzie – łatwiej montuje się wkręty niż gwoździe.

Jakimi cechami różnią się wkręty?

Wkrętów na rynku jest wiele. Choć większość wygląda podobnie, bo składa się z łba i trzonu, to różnią się drobiazgami. Mają one jednak ogromne znaczenie. Przede wszystkim należy wiedzieć, że łeb we wkręcie może mieć różny kształt. Może ona być walcowaty soczewkowy, walcowaty płaski, owalny, stożkowy soczewkowy, stożkowy płaski, kulisty. To, na jaki się postawi, powinno zależeć od tego, jakie ma być jego osadzenie, a także jakie materiały ma złączyć. Na przykład w przypadku deski tarasowej nie może on wystawać. Musi idealnie zlicować się z powierzchnią. Tak samo dzieje się przy skręcaniu ścian drewnianych, do których potem będą montowane warstwy wykończeniowe. Tutaj każda nierówność ma znaczenie.

We łbie wkręty maja nacięcia. Mogą mieć różne kształty: krzyżowy, prosty, kwadratowy, sześciokątny (imbus), ośmiokątny, gwiazdkowy (torx). Ich wybór ma znaczenie w przypadku narzędzi, jakie chce się stosować do ich wkręcania.

Nie bez znaczenia jest i końcówka wkręta. Dzisiaj, gdy zależy nam na czasie, trzeba wybierać takie złącza, które są łatwe w montażu, a więc nie stawiają przy wkręcaniu dodatkowych oporów. Dotychczas wiele osób wybierało wkręty zwykłe, z nacięciem 1/2, nacięciem 1/4. Dzisiaj jednak zdecydowanie lepiej jest stawiać na wkręt, który ma podwójne gwintowanie.

Aby wybrać jak najlepsze wkręty do drewna, należy dobrze poznać ich specyfikację. Łączniki powinny mieć tzw. aprobatę techniczną, czyli dokumenty poświadczające ich identyfikację. Praktycznie wszystkie wkręty posiadają na łbach wybite cechy. Można też poszukać ich w Internecie na stronie marki, której produkt się kupiło. Jak chcesz nabyć wkręty do drewna – ich cechy i zastosowanie podaje Rawlplug.com – przeczytaj najpierw wszystko na ich temat.

Jakie wkręty do drewna na zewnątrz?

Gdy szuka się wkrętów, które sprawdzą się wewnątrz pomieszczeń, ma się znacznie łatwiejsze zadanie. Jakich by się nie wybrało – z pewnością się sprawdzą. Inaczej sprawa się ma z wkrętami na zewnątrz. Tutaj sprawę trzeba dobrze przemyśleć. Przede wszystkim ważne jest to, by były odporne na warunki, jakie są na zewnątrz. Tak więc ogromne znaczenie ma ochrona antykorozyjna.

Aby wkręty nie poddały się korozji w wyniku kontaktu z wilgocią, trzeba wybrać ocynkowane ogniowo lub wykonane ze stali nierdzewnej. Ocynkowane są tańsze, ale trzeba przy ich montażu uważać na to, by bit nie wyskakiwał i by ich nie porysować, gdyż skończy się to z czasem rdzewieniem od główki. Nierdzewne wkręty są droższe, jednak są zdecydowanie bardziej odporne na działanie czynników takich jak woda, para wodna.

Temat: ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *