Kim chcesz zostać jak urośniesz? Bawmy się z dziećmi w odgrywanie ról

6 września 2017 • Dzieci i wychowanie • wejść: 1932

Każdy z nas uczy się przez całe życie, jednak proces ten zachodzi najintensywniej, gdy jesteśmy dziećmi. Powszechnie wiadomo, że najszybciej dzieci uczą się poprzez zabawę. Jak zatem wesprzeć rozwój naszej pociechy? Tego dowiecie się z naszego artykułu.

W co najbardziej lubią bawić się dzieci?

Oczywiście preferencje te uzależnione są w sporym stopniu od wieku i płci dziecka, jednak wszystkie maluchy na pewnym etapie rozwoju uwielbiają naśladować innych. Może to być czasem nieco irytujące, jednak jeśli spojrzymy na to, jak na szansę, by nauczyć czegoś małego odkrywcę, to sami znajdziemy w tym radość. Aby ułatwić sobie zadanie, możemy się do tego przygotować, gdyż odgrywanie ról ułatwiają przeznaczone do tego zabawki (http://www.urwis.pl/odgrywanie-rol/zawody). Używając różnego rodzaju zabawek oraz rekwizytów, pomożemy dziecku przenieść się w świat jego wyobraźni i jeszcze bardziej wczuć w odgrywaną rolę.

Zabawka wiertarka dla dzieci

Czego uczy odgrywanie ról?

Ta pozornie błaha zabawa np. w kucharza czy lekarza, lub naśladowanie mamy sprzątającej mieszkanie, czy taty zmywającego naczynia pokazuje dziecku role społeczne oraz to, jak należy wywiązywać się ze swoich obowiązków. Wczucie się w jakąś rolę pomaga lepiej zrozumieć drugiego człowieka, docenić jego wysiłek, a także zdobyć nowe umiejętności czy też rozwinąć kiełkujące pasje i zainteresowania. Dziewczynki bawiące się w szkołę bardzo często chcą zastać w przyszłości nauczycielkami, chłopcy rozkręcający samochody marzą o byciu mechanikiem. Obowiązkiem dorosłych jest stwarzanie dziecku możliwości do poznawania różnych ról, pytania o to, kim chcą zostać gdy dorosną. Takie zabawy pomagają także rozwijać empatię i wyobraźnie oraz są drogą do usamodzielniania się dzieci.

Jakie zabawki do odgrywania ról na pewno się sprawdzą?

Maluchy około trzeciego roku życia bacznie przyglądają się swoim rodzicom i koniecznie chcą robić dokładnie to, co oni. Bardzo często dzieci przyglądają się rodzicom w czasie gotowania, jednak prawdziwe noże i widelce są dla nich jeszcze zbyt niebezpieczne. Warto zatem kupić zabawkowy zestaw talerzyków, sztućców i garnuszków. Nasi mali aktorzy będą mogli skupić się na tworzeniu własnych potraw, co i nam ułatwi chociażby gotowanie obiadu. Innym ciekawym pomysłem jest zestaw dla małego ogrodnika. Jeśli boimy się, że dziecko może się skaleczyć plewiąc z nami grządki, wtedy najlepiej podarować mu zestaw narzędzi ogrodniczych, którymi będzie mógł bawić się w piaskownicy. Kto z nas nie bawił się w sklep? Nie ważne czy chłopiec czy dziewczynka, wszystkie dzieci uwielbiają zamieniać się w małych sklepikarzy i oferować nam swoje najlepsze produkty.

Zestaw mały lekarz - zabawka dla dzieci

Zabawki dla starszych dzieci

Dzieci bardzo szybko poszukują nowych wyzwań. Do niektórych zabaw będą wracać pomimo upływających lat, ale warto też stawiać przed nimi nowe trudności. Oprócz opisanych powyżej zabawek do odgrywania ról, w sklepach znajdziemy także ciekawsze i bardziej skomplikowane rekwizyty. Mali majsterkowicze zakochają się w zestawach narzędzi drewnianych lub zabawkach do skręcania, takich jak np. straż pożarna czy dźwig. Dziewczynkom natomiast do gustu powinny przypaść takie zabawki, jak zestaw małego weterynarza lub lekarza.

2 komentarze do Kim chcesz zostać jak urośniesz? Bawmy się z dziećmi w odgrywanie ról

  1. kaja24 pisze:

    To takie urocze 🙂 Naprawdę! Odgrywanie ról to świetna sprawa, pobudza wyobraźnie, a przede wszystkim może być źródłem niesamowitej zabawy, śmiechu i radości.

  2. Ami pisze:

    Jeszcze trzeba byłoby dziecko zachęcić do takie zabawy, a wbrew pozorom nie wszystkie są takie chętnie, znam chłopczyka, który stwierdza, że przebieranki i odgrywanie ról jest głupie 😛 Ale to może jeden przypadek na tysiąc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *