Konsolidacja gruntu – na czym polega, kiedy stosuje się technikę konsolidacji gruntu?

Maszyna do zagęszczania gruntu

21 stycznia 2019 • Biznes i Ekonomia, Gospodarka • wejść: 2725

W trakcie stawiania budowli, bardzo istotne jest odpowiednie zagęszczenie gruntu, które będzie miało wpływ na nośność podłoża. Jeżeli grunt jest słaby, należy go wzmocnić i w tym celu stosuje się konsolidację. Czym jest i na czym polega? W jaki sposób dokonuje się konsolidacji gruntu?

Czym jest konsolidacja gruntu?

Konsolidacja to pojęcia wzięte z mechaniki gruntu. Jest to inaczej proces zagęszczania podłoża z zastosowaniem własnego lub zewnętrznego stałego obciążenia. Dzieje się tak przez odprowadzanie wody oraz rozpraszanie nadmiaru ciśnienia hydraulicznego znajdującego się w porach gruntu. Obecnie konsolidacja to standardowy zabieg stosowany pod budowę, mający na celu wzmocnienie podłoża i jego nośności. Co ważne, jest to proces długotrwały! Konieczne jest także zastosowanie odpowiednich urządzeń, z tego też powodu konsolidacja gruntu to nowoczesna technologia stosowana przez specjalistów od geotechniki (Keller.com.pl). W zależności od typu gruntu, mogą zostać zastosowane różne sposoby zagęszczania.

Na czym polega konsolidacja gruntu?

Konsolidacja gruntu to inaczej zagęszczanie z wykorzystaniem odpowiedniego ciężaru, najczęściej poprzez nakładanie nasypów, z wyniku czego wyciskana jest woda i zmniejszają się pory w gruncie. Jest to jednak metoda bardzo czasochłonna i może potrwać od kilku miesięcy do nawet kilku lat, co przy kontraktach budowlanych jest rzeczą niedopuszczalną. Z tego też powodu, dla przyspieszenia prac wykorzystuje się specjalne przeciążenia, dreny pionowe lub dźwigi z ciężarem (konsolidacja dynamiczna). Każda z tych metod ma na celu przyspieszenie filtracji i zagęszczenie gruntu poprzez zwiększenie nacisku na daną powierzchnie. Działa to na zasadzie ubijaka, który z dużą siłą i ciężarem napiera na podłoże ugniatające je.

Jaka jest efektywność konsolidacji gruntu?

Efektywność konsolidacji gruntu będzie zależała od kilku czynników. Po pierwsze energii, jaką się włoży w zagęszczenia, po drugie objętości zagęszczanego obszaru, a po trzecie rodzaju i właściwości samego gruntu czy poziomu wody gruntowej. Inaczej będzie to wyglądało na terenach bagiennych, inaczej na terenach spoistych, jak grunty antropogeniczne, gliny czy też iły. Od tego będzie zależał zarówno sposób w jaki będzie się zagęszczać podłoże, jak i to, jaki ciężar i siła musi zostać w włożona. Z tego też powodu bardzo istotne jest wcześniejsze przebadanie gruntu, by wiedzieć jakie są jego specyfikacje.

Kiedy stosuje się technikę konsolidacji gruntu?

Technika konsolidacji gruntów wykorzystywana jest w momencie, gdy pod działkę budowlaną wybiera się obszar, który wcześniej nie był brany pod uwagę, ze względu na swoją strukturę nienajadającą się do osadzenia. Z racji tego, że miasta coraz bardziej się rozbudowują, zaczynają one pochłaniać także obszary wcześniej niezamieszkałe i nienadające się do życia, jak bagna i inne tereny podmokłe.

Pod względem geologicznym są to grunty słabe, na których nie da się postawić żadnego zabudowania i tutaj właśnie pojawia się technika konsolidacji, której zadaniem jest przystosowanie takiego obszaru pod przyszłą zabudowę. W obecnych czasach zabiegi te są stosunkowo często spotykane, z racji tego, iż większość „dobrych” gruntów została już wykorzystana i jest zajęta. Wtedy też wykorzystuje się wymianę gruntów, w tym bardzo popularną wymianę dynamiczną (ubijanie ziemi za pomocą ciężaru wagi kilkudziesięciu ton opadającego z wysokości kilkunastu metrów). W wielu przypadkach jest to jedyna możliwość, aby podłoże było właściwe pod zabudowania.

Temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *