Kredyt hipoteczny – od czego zacząć?

kredyt hipoteczny - od czego zacząć?

17 września 2019 • Finanse i Ekonomia • wejść: 1200

Finansowanie wymarzonego domu lub mieszkania kredytem hipotecznym to wieloletnie zobowiązanie. Zanim postanowisz zaciągnąć dług sprawdź jakie warunki musisz spełnić i co zrobić, aby uzyskać kredyt hipoteczny.

Kredyt hipoteczny – od czego zacząć?

Niewiele osób stać na to, aby kupić dom lub mieszkanie za gotówkę, najczęściej jedyną szansą na nowe lokum jest kredyt hipoteczny. Kiedy podjąłeś decyzję o zaciągnięciu zobowiązania powinieneś przemyśleć czy sprostasz takiemu wyzwaniu. Przed wyborem najlepszego dla Ciebie bankowego produktu musisz skrupulatnie przeanalizować swój status finansowy, perspektywy zarobkowania, sprawdzić czy podołasz spłacie. Kredyt hipoteczny to decyzja na lata, dlatego najpierw zapoznaj się z istotnymi informacjami, które krok po kroku ułatwią Ci przejście przez wszystkie formalności. Wiedz, że oferta kredytów hipotecznych jest szeroka, jednak to wcale nie oznacza, że składając w banku wniosek otrzymasz potrzebne Ci środki na zakup mieszkania lub budowę domu.

Warunki kredytu hipotecznego?

Instytucje finansowe nakładają na kredytobiorców szereg warunków, proces przyznawania środków jest skomplikowany. Podstawowym wymogiem jest zdolność kredytowa, bank zawsze weryfikuje możliwości finansowe klienta, bada czy będzie w stanie przez lata spłacać miesięczne raty w określonej kwocie. Sprawdź, jaką masz zdolność kredytową, skorzystaj z dostępnych w sieci kalkulatorów, które pomogą Ci określić bezpieczny pułap kwoty kredytu na jaki Cię stać. Porównując poszczególne oferty pamiętaj, że zaciągając kredyt hipoteczny musisz dopasować raty do Twojego domowego budżetu.

Instytucje finansowe obowiązkowo sięgają do danych w rejestrach min. Biura Informacji Kredytowej, dlatego przed złożeniem wniosku zadbaj o swoją historię kredytową, ureguluj wszystkie dotychczasowe długi.

Ile wkładu własnego przy kredycie hipotecznym?

Zwróć uwagę, że od kilku lat banki nie finansują nieruchomości w całkowitej kwocie, bezwzględnym warunkiem kredytu hipotecznego jest wkład własny. Zgromadź oszczędności, które przeznaczysz na wymagany wkład, jego wysokość uzależniona jest zawsze od wartości nieruchomości.

wkład własny przy kredycie hipotecznym

Banki zazwyczaj żądają 20% wartości finansowanego domu lub mieszkania, jeżeli uda Ci się wynegocjować niższą kwotę wkładu musisz się liczyć z dodatkowymi koszami kredytowania, wyższą marżą i prowizją.

Co zrobić, aby uzyskać kredyt hipoteczny?

Jeżeli wybrałeś już najkorzystniejszą opcję kredytu hipotecznego i znalazłeś wymarzony dom lub mieszkanie skompletuj niezbędne dokumenty. Banki kierują się w tym zakresie indywidualnymi wymogami, jednak katalog podstawowych formalności jest zazwyczaj taki sam.

Wraz z wnioskiem o kredyt hipoteczny przygotuj dokument potwierdzający Twoją tożsamość oraz dokumentację dochodową jak aktualna umowa o pracę, zaświadczenie o zarobkach, PIT za poprzedni rok rozliczeniowy. Zgromadź również dokumenty dotyczące nieruchomości, planując budowę domu będzie Ci potrzebny m.in. projekt budowlany, pozwolenie na budowę, czy decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *