Księgowość dla firm – czym może zajmować się księgowa?

Komputer i segregatory

27 lutego 2019 • Biznes i Ekonomia, Finanse i Ekonomia • wejść: 1450

Żadna firma nie obejdzie się bez księgowości i niezależnie od tego czy jest to wielka korporacja, mały sklepik, szpital czy szkoła – wszystkich obejmują te same zasady rozliczeń i obowiązek prowadzenia właściwej dla nich dokumentacji. Czym właściwie może zajmować się księgowa w firmie? Jakie są jej obowiązki?

Kto korzysta z pomocy księgowej?

Ze wsparcia księgowej czy też księgowego korzysta praktycznie każdy – zarówno zwykła osoba fizyczna, która co roku chce się rozliczyć z podatku, jak i każdego typu przedsiębiorstwo niezależnie od jego formy działalności czy wielkości. Prowadzenie księgowości w tych podmiotach jest obowiązkowe i dotyczy nie tylko podatków, ale i wielu innych aspektów działania firmy i jej kontaktów z poszczególnymi instytucjami publicznymi.

Warto przy tym pamiętać, że księgowość oferuje np. prowadzenie ksiąg rachunkowych, rejestrów podatku VAT, rozliczenia z ZUS (taxexpert.com.pl), a także wiele innych obowiązków, z którymi przedsiębiorca niekoniecznie jest w stanie poradzić sobie samodzielnie. I tutaj właśnie wkracza do pomocy księgowa lub biuro rachunkowe.

Czym zajmuje się księgowa w firmie?

Obowiązki księgowej w firmie bywają dosyć szerokie. Jak zostało wspomniane, obejmują one prowadzenie ksiąg rachunkowych, rejestrów podatków czy rozliczeń VAT, ale to nie wszystko. Usługi oferowane przez firmy księgowe obejmują trzy podstawowe trzy podstawowe gałęzie, do których zalicza się usługi księgowo-podatkowe, kadrowo-płacowe oraz doradztwo finansowo-biznesowe.

Wśród nich można wymienić chociażby prowadzenie ksiąg rozchodów i przychodów, obliczanie ryczałtu, sporządzanie deklaracji podatkowych oraz PCC, przygotowywanie umów o pracę i tych cywilnoprawnych, a także ustalanie wymiaru urlopu czy pomoc przy staraniu się o kredyt dla firmy. Jak więc widać, zakres obowiązków może być bardzo szeroki, a księgowość firmy obejmuje liczne działania, które muszą zostać przeprowadzone w sposób prawidłowy i zgodny z prawem i przepisami.

Prowadzić księgowość samodzielnie czy z pomocą księgowej?

Odpowiedź na to pytanie jest stosunkowo prosta – jeżeli firma jest mała, na przykład prowadzi się jednoosobową działalność, można podjąć się prowadzenia księgowości samodzielnie. Służą do tego specjalne programy do księgowości, w które może zaopatrzyć się każdy przedsiębiorca. W przypadku większych firm lub gdy nasze zdolności z zakresu księgowości nie są wystarczająco duże, lepiej zdać się na profesjonalistów. Najczęściej w tym wypadku albo zatrudnia się księgową bądź księgowego bezpośrednio w firmie, albo korzysta się ze wsparcia biura rachunkowego. To, które rozwiązanie się wybierze, będzie zależało od naszej wygody, a także tego na co nas stać.

Ile kosztuje zatrudnienie księgowej?

Zatrudnienie księgowej wiąże się rzecz jasna z kosztami i to niezależnie od tego, gdy będzie to pracownik firmy czy firma zewnętrzna. Niewątpliwie ma to wpływ na koszty, które poniesiemy. Na własnego księgowego zazwyczaj decydują się duże firmy i korporacje, ponieważ dobry księgowy sporo zarabia, trzeba więc wliczyć pensję oraz konieczne do pracy narzędzia i programy.

W przypadku outsourcingu księgowego, czyli korzystania z zewnętrznej firmy księgowej czy biura rachunkowego, koszty te są zdecydowanie mniejsze. Dodatkowo na to ile zapłacimy za takie wsparcie, będzie zależało od tego na jakie usługi się zdecydujemy, jak dużą ilość dokumentów w miesiącu będziemy przesyłać, a także takie kwestie jak wielkość miasta, w którym się znajduje firma. Cenniki usług księgowych bywają pod wieloma względami mocno zróżnicowane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *