Łuszczyca – fakty i mity

popękana ziemia

28 kwietnia 2015 • Zdrowie i uroda • wejść: 2513

Na łuszczycę choruje dziś prawie milion Polaków. To choroba, z którą radzić musi sobie na co dzień wielu z nas i niestety często nie jest to wcale łatwym zadaniem. Ci, których schorzenie to nie dotknęło nierzadko nie wiedzą jednak, z czym dokładnie się ono wiąże. Na temat łuszczycy powstało też zresztą sporo mitów, które postaramy się dziś obalić. Oto więc prawdziwe oblicze tej choroby.

Czy łuszczyca to choroba zakaźna?

MIT. Łuszczyca zdecydowanie nie jest chorobą zakaźną, nie traktujmy więc chorujących na nią osób niczym trędowatych. Jest to schorzenie autoimmunologiczne, związane z bardziej aktywnym funkcjonowaniem limfocytów T, odpowiedzialnych za nasz układ odpornościowy. Powodują one przyspieszony wzrost naskórka, co składa się z kolei na jego nawarstwianie i obumieranie, tworzące na skórze charakterystyczne wykwity.

Czy sterydy leczą łuszczycę?

MIT. Sterydy rzeczywiście dość szybko poprawiają stan skóry dotkniętej łuszczycą, nie są jej jednak w stanie całkowicie pomóc, a stosowane regularnie, przyczyniają się do powstawania wielu niepożądanych efektów ubocznych. Po krótkim czasie od ich użycia zmiany skórne wracają z większym nasileniem, a przy ich dłuższym stosowaniu choroba staje się wręcz na nie oporna.

Oprócz łuszczycowych wykwitów spodziewać możemy się wtedy również trądziku posterydowego, uszkodzeń skóry lub jej przebarwień. Efektem ubocznym może być także osteoporoza. Zaleca się zatem korzystanie z bezsterydowych dermokosmetyków, np. marki Dr Michaels (www.febumed.com.pl) lub innych produktów na bazie naturalnych składników, które odżywiają i regenerują skórę, zmniejszając ogniska zapalne i wpływając na lepszy jej wygląd.

Czy łuszczyca jest chorobą genetyczną?

FAKT. Dziecko może odziedziczyć tę chorobę po rodzicach i jeżeli rzeczywiście ma ona podłoże genetyczne, pierwsze objawy pojawiają się zazwyczaj do 40 roku życia, najczęściej w okresie dojrzewania. W przypadku, gdy na łuszczycę cierpi zarówno matka jak i ojciec, . Gdy schorzenie to dotyczy tylko jednego rodzica, ryzyko spada do 14%.

Czy łuszczycę zawsze widać na skórze?

MIT. Łuszczyca może czasami pojawić się zupełnie bezobjawowo i niektóre cierpiące na nią osoby nie zdają sobie nawet sprawy z tego, że na nią chorują. Dopiero konkretne czynniki takie jak stres, niektóre leki czy pokarmy, zmiany hormonalne lub niedobór snu mogą spowodować pojawienie się pierwszych objawów łuszczycy. Na rynku istnieją dziś również dobre i sprawdzone preparaty, dzięki którym choroba ta nie jest widoczna na skórze dotkniętej nią osoby.

Czy łuszczyca jest nieuleczalna?

FAKT. Łuszczyca jest chorobą nieuleczalną i przewlekłą. Cechują ją nieregularne nawroty i nasilenia, a na rynku nie znajdziemy niestety jeszcze preparatów, które całkowicie by sobie z nią poradziły. Mamy możliwość łagodzenia jej objawów, stosując rozmaite, polecane przez lekarzy i farmaceutów środki, co przynosi ulgę i poprawia komfort życia z tą chorobą, ale jednak całkowicie jej nie usuwa.

jeden komentarz do Łuszczyca – fakty i mity

  1. Karola pisze:

    To straszne, że w tych czasach panuje jeszcze przekonanie, że to choroba zakaźna. To prowadzi do wykluczania chorych na łuszczycę ze środowiska, w którym żyją. Oby więcej takich artykułów!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *