Mokasyny – kiedyś domena twórców disco polo, dziś szczyt elegancji

mokasyny w brązowym kolorze

19 października 2014 • Zdrowie i uroda • wejść: 2909

Już od kilku sezonów w czasie letnich miesięcy mężczyźni wybierają mokasyny. Kiedyś w Polsce były one symbolem kiczu i kojarzone były głównie z kulturą disco polo, jednak obecnie wykonywane są one z najwyższej jakości materiałów i trudno wyobrazić sobie bez nich letnią stylizację.

Rodzaje mokasynów

Wbrew pozorom istnieje bardzo wiele rodzajów mokasynów, które pasują do różnych strojów (porównasz je na Domodi). Bardziej eleganckie odmiany można zakładać nawet do garnituru, choć robią to zwykle pewniejsi siebie mężczyźni. Wykonywane są zarówno ze skóry licowanej, jak i zamszowej. Bardzo bogata jest również ich kolorystyka. Poza klasycznymi brązowymi i granatowymi, możemy spotkać się również z czerwonymi lub różowymi. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą wyglądać elegancko, ale jednocześnie pragną zachować odrobinę luzu. Czasem zaskakujący bywa również przedział cenowy. Mokasyny możemy kupić już poniżej 100 zł, jednak niektóre przekraczają nawet 1000zł. Moim zdaniem bardzo dobre obuwie w tym stylu możemy kupić już za 300zł.

Główne zalety mokasynów męskich

Mokasyny to przede wszystkim przewiewne i oddychające buty. Jest tak oczywiście w przypadku nieco droższych modeli. Te buty pozwalają więc mężczyznom nieco odpocząć w upalne dni, jeśli akurat nie mogą założyć sandałów lub japonek. Często nosi się je na gołą stopę. Do niedawna Polacy mieli ogromne opory względem odsłaniania swoich stóp, czego najbardziej stereotypowym przykładem jest oczywiście noszenie skarpet do sandałów. Obecnie jednak ten trend się zmienia, zwłaszcza przy wzmożonej popularności kosmetyków do stóp.

mokasyny w czarnym kolorze

Jak nosić mokasyny – w skarpetkach czy bez?

Wiele osób uważa, że mokasyny powinny być ubierane tylko i wyłącznie na gołą stopę i jakakolwiek myśl o założeniu skarpet wywołuje u nich torsje. Moim zdaniem sprawa nie jest do końca oczywista. Jeśli ubieramy jasny, nieco casualowy strój, to brak skarpetek jest jak najbardziej rozwiązaniem pożądanym. Sprawa ma się nieco inaczej w przypadku pełnego garnituru i krawatu. Brak skarpet będzie w takim wypadku niezwykle rażący. Do ich założenia mogą zmusić nas również warunki pogodowe. W takim wypadku należy również ubrać ciemniejsze, grubsze spodnie, natomiast skarpetka powinna być raczej wykonana z cienkiego materiału. Grube skarpety od babci zachowaj na wyjazd w góry.

Niewidzialne skarpetki do mokasynów

Nie każdy jednak jest w stanie się przekonać do noszenia butów bez żadnego zabezpieczenia. Wiele osób uważa, że jest to niehigieniczne, nawet jeśli stosujemy popularne dezodoranty do stóp. Jest to słuszny argument, ponieważ duża wilgotność może doprowadzić do powstania nieprzyjemnego zapachu, a także zmniejszenia żywotności buta. Wielu specjalistów z dziedziny mody zaleca więc stosowanie tzw. niewidzialnych skarpetek. Takie skarpety można obecnie dostać już nawet w popularnych sieciówkach. Są one znacznie niższe niż stopki, dzięki czemu nie widać ich na zewnątrz buta. Świetnie sprawdzają się więc z letnim obuwiem i pozwalają nam zadbać lepiej o higienę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *