Na czym polega renowacja zabytkowych mebli?

Zabytkowe meble

25 czerwca 2017 • Dom i Ogród • wejść: 1673

Co jakiś czas powraca moda na stare, solidne meble, które mają już wiele lat, jednak dzięki konstrukcji i materiałowi, z pewnością służyć będą jeszcze niejednemu właścicielowi. Takie zabytkowe meble warto poddać renowacji, aby przywrócić im dawny wygląd, nieco je odświeżyć i dopasować do aranżacji pomieszczenia. Na czym polega taka renowacja mebli?

Czym jest renowacja mebli?

Renowacja mebli to nic innego jak odświeżenie i przywrócenie wyposażeniu właściwego wyglądu. Jeśli chcemy mieć pewność, że nasze antyczne komody i stoły będą znów wyglądały tak jak kiedyś, renowację mebli zabytkowych musi przeprowadzić wykwalifikowany zespół specjalistów, np. z Antique Beauty. Zazwyczaj w gronie takich fachowców jest historyk sztuki, który wie, jak dany mebel powinien wyglądać i wie, co zrobić, aby przywrócić mu dawny blask. Do profesjonalnej renowacji potrzebne są też specjalne urządzenia, dzięki którym nasze zabytkowe wyposażenie szybko będzie wyglądało jak nowe.

Jak samemu odnowić meble?

Jeżeli w grę nie wchodzą zabytkowe meble, sami możemy zdecydować się na odświeżenie wyglądu. Jest kilka sztuczek, dzięki którym nasze meble codziennego użytku mogą wyglądać jak dawniej lub zupełnie zmienić swój dotychczasowy charakter. Renowacja mebli nie jest trudna, wystarczy się do tego odpowiednio przygotować i wiedzieć co warto zrobić, krok po kroku.

Jak odnowić wygląd drewnianych mebli?

Drewniane meble najczęściej są poddawane renowacji. Głównie dlatego, że tracą one swój dawny blask, odpada z nich farba lub pojawiają się drobne uszkodzenia, na przykład głębokie rysy. Wtedy nie trzeba od razu dobrego mebla wyrzucać, wystarczy odpowiednio się nim zająć.

Na początku odświeżane przez nas wyposażenie trzeba bardzo dokładnie oczyścić. Dzięki temu unikniemy nieprzyjemnych niespodzianek podczas wykonywania kolejnych czynności. Meble warto umyć ciepłą, ale nie gorącą, wodą z mydłem. W ten sposób pozbędziemy się kurzu i innych zanieczyszczeń.

Drewniane meble lubiane są nie tylko przez ludzi, ale też przez szkodniki, mowa tu o kornikach. Aby skutecznie się ich pozbyć przed renowacją, warto kupić specjalne preparaty, które pomogą nam w pozbyciu się tych szkodników. Wystarczy nanieść specyfiki na powierzchnię mebli i poczekać aż wyschną.

Podczas renowacji drewnianych mebli istotne jest całkowite pozbycie się farby lub lakieru z powierzchni. Dzięki temu, nowa warstwa będzie mogła zostać położona równomiernie i będzie z pewnością dobrze wyglądała. Aby oczyścić meble, warto skorzystać z papieru ściernego, który jest idealny do tego typu czynności.

Następnie możemy już mebel malować. Jeśli chcemy pokryć go farbą, warto wybrać akrylową. Można też zdecydować się na bezbarwny lakier, jeśli chcemy zachować naturalny wygląd drewna. Lakier warto też zastosować nawet gdy pierwsza warstwa to farba. Dzięki temu, możemy mieć pewność, że mebel długo będzie świetnie się prezentował.

Temat:

2 komentarze do Na czym polega renowacja zabytkowych mebli?

  1. Klika pisze:

    Na zabytkach trzeba się jeszcze choć trochę znać, by wiedzieć czy dany meble jest czy nie jest zabytkiem, a renowacja? Z pewnością kosztuje, ale taki zabytkowy mebel wygląda zjawiskowo.

  2. misza pisze:

    Akurat sporo ludzie taką renowację zajmuje się na własną rękę. Czasami oglądam, jak to wygląda na YouTube. To kopalnia tego typu filmików.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *