Najpopularniejsze zajęcia fitness, jakie i dla kogo?

Zajęcia fitness na sali gimnastycznej

13 lipca 2016 • Turystyka i Sport • wejść: 1835

Dzisiaj aktywność fizyczna na stałe wpisała się w plan dnia wielu Polaków. Coraz więcej z nas stawia na sport. Na ulicach i w parkach widać biegaczy oraz rowerzystów. Nic dziwnego – dzisiaj bycie „fit” to sposób na życie. Stąd rosnąca popularność klubów fitness. Część ich odwiedzających stawia na ćwiczenia siłowe. Pozostali – na fitness. Jakie zajęcia są najpopularniejsze? Odpowiedź poniżej.

Jakie zajęcia oferują kluby fitness?

Oferta każdego klubu fitness jest na tyle bogata, by sprostać oczekiwaniom wielu klientów. Sprawdźmy, jakie są popularne zajęcia fitness na przykładzie fitnessplatinium.pl, który swoje placówki ma na terenie Krakowa, Skawiny, Radomia i Zamościa. Podzielić je można na kilka typów: taneczne, cardio, wzmacniające, ogólnorozwojowe, mentalne i funkcjonalne. Pokrótce omówimy większość z nich ze wskazaniem na te, które są najpopularniejsze.

Taneczne zajęcia fitness

Wielu z nas doskonale odnajduje się na zajęciach z wykorzystaniem muzyki. Ona pozytywnie nastraja i sprawia, że odnajdujemy w sobie duże pokłady energii. Wśród najpopularniejszych zajęć należy wymienić Salsation, Zumbę i Step. Nazwa pierwszego z zajęć – „salsation” to połączenie słów „salsa” i „sensation”. Opiera się na radości, którą niesie taniec i ruch. Co więcej, kładzie także mocny nacisk na muzyczną interpretację poszczególnych choreografii. Zumba to trening cardio z elementami treningu wytrzymałościowego i kształtującego sylwetkę. Do takich rytmów tańczy się bardzo przyjemnie. Zaś Step to aerobik na specjalnie przeznaczonych do tego platformach. Doskonale działa na mięśnie nóg, pośladków i układ sercowo-mięśniowy. Omówione zajęcia są dla każdego – bez względu na wiek i umiejętności.

Najpopularniejsze zajęcia cardio/aerobowe

Wśród najpopularniejszych zajęć tego typu należy wymienić Tabatę oraz Energy Jump z wykorzystaniem trampolin. Pierwsza z propozycji jest połączeniem tradycyjnych ćwiczeń aerobowych z intensywnym treningiem interwałowym. Została przemyślana tak, by pozwalać zarówno na szybkie spalanie tkanki tłuszczowej, jak i na dotlenienie całego ciała. Z kolei Energy Jump to przede wszystkim świetna zabawa. Na takiej trampolinie do aerobiku może ćwiczyć każdy bez względu na wiek i płeć, a także kondycję fizyczną, ponieważ jest to bezpieczna forma ćwiczeń. Warto wspomnieć o tym, że nie obciąża stawów, a jednocześnie wzmacnia mięśnie.

Wzmacniające zajęcia fitness

Każde z tych zajęć skierowane jest na osiągnięcie konkretnego celu. Zajęcia ABT wybiorą osoby, które marzą o płaskim brzuchu, szczupłych udach i jędrnych pośladkach. Z kolei podczas Body Shape używa się hantli, gum lub obciążeń na nogi, aby proporcjonalnie kształtować sylwetkę, gdy chcemy posiadać mocne i ładnie zarysowane mięśnie. Zajęcia Brzuchomania są ukierunkowane na wzmacnianie i wyszczuplanie mięśni brzucha. PUMP to ćwiczenia z użyciem specjalnie opracowanych i przystosowanych do tej formy ruchu sztang, a Pupomania – z wykorzystaniem wielu przyrządów i różnorodnych obciążeń w celu ujędrnienia i wymodelowania pośladków.

Zajęcia fitness mentalne

Podstawą Pilatesu jest wykonywanie ćwiczeń w rytmie własnego oddechu i pełnej koncentracji. Treningowi towarzyszy spokojna muzyka. Efektem są wzmocnione głębokie mięśnie brzucha, pleców i miednicy. Poza tym, tak jak Zdrowy kręgosłup i Stretching wyrabia nawyk utrzymywania prawidłowej postawy ciała. Ostatnie z wymienionych to zajęcia skupiające się na ćwiczeniach rozciągających, które poprawiają elastyczność mięśni oraz zwiększają zakres ruchu w stawach.

Większość z wymienionych ćwiczeń jest przeznaczona dla wszystkich chętnych. Nie ma ograniczeń wiekowych, czy wydajnościowych. Bez względu na to, jaką mamy kondycję, odnajdziemy się na każdym z treningów.

jeden komentarz do Najpopularniejsze zajęcia fitness, jakie i dla kogo?

  1. niteczka pisze:

    Kiedyś myślałam o zapisaniu się na zajęcia z fitnessu, ale jak do tej pory nie znalazłam wystarczająco dużo sił, by się zdecydować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *