Największe polskie i zagraniczne księgarnie stacjonarne

Książki ułożone w rzędzie i na półkach

22 lipca 2020 • Biznes i Ekonomia, Hobby, Kultura i Sztuka • wejść: 1879

Czytelnictwo w Polsce nie jest największe, choć z roku na rok te statystyki nieznacznie się poprawiają. Po książki sięga się coraz częściej, staje się to także pewną modą, a fakt, że na rynku mamy do wyboru miliony różnych tytułów, sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Jak jednak przedkłada się to na księgarnie? Które z nich są największe w Polsce? Jak wygląda rynek księgarski na świecie?

Rynek czytelniczy w Polsce i na świecie

Co roku przeprowadzane są na całym świecie badania czytelnictwa, by móc określić jak kształtują się statystyki w zależności od danego kraju i gdzie znacznie częściej sięga się po książkę. Od lat trąbi się o tym, że w Polsce czytelnictwo nie należy do najwyższych i choć z roku na rok te statystyki nieco się podnoszą, nadal nie są zbyt duże.

Według ostatnich badań, w roku 2019 wynik ten wyniósł 39% i dotyczy to ogółu czytelników, którzy w ciągu ostatnich 12 miesięcy przeczytali co najmniej jedną książkę. Na tle innych krajów wypadamy blado, ponieważ wyprzedzają nas inne kraje, jak Indie, Tajlandia, Filipiny, Czechy czy Rosja. Książki są więc na świecie mniej czy bardziej popularne, a to ma też wpływ na rynki wydawnicze oraz księgarnie.

Jakie są największe księgarnie w Polsce?

W sieci można znaleźć wiele informacji o księgarniach najlepszych, choć często jest to powiązane raczej z subiektywnymi odczuciami klientów, którzy z nich korzystają. Zwłaszcza patrząc na to, że w Polsce takich sklepów nie brakuje i zaliczają się do tego zarówno niewielkie niezależne księgarnie, jak i molochy posiadające ogromne sieci na terenie całego kraju.

Z pewnością trzeba wymienić tu tak dobrze znane księgarnie jak Empik, Świat Książki, a jak się okazuje, bardzo wiele książek sprzedaje także Poczta Polska. Nie można zapomnieć także o tym, że wiele z nich działa także online i warto tutaj dodać jeszcze takich gigantów jak Merlin, Księgarnia PWN, Tania Książka, Bonito.

Jakie są największe księgarnie na świecie?

Rzecz jasna w porównaniu do niektórych księgarń, które można spotkać na świecie, te polskie wydają się niezwykle skromne i małe, nawet biorąc pod uwagę wielkie sieci, które nierzadko mogą pochwalić się równie wielkimi salonami. To jednak nic w porównaniu do niektórych zagranicznych filii, które są nie tylko wielkie, ale i wyróżniają się niezwykłym wyglądem.

Prym wiedzie tutaj Book Garden w Teheranie, czyli niezwykle piękna i jednocześnie największa księgarnia na świecie. Może się ona poszczycić powierzchnią ponad 25 tys. mkw. Inną równie wielką księgarnią, także pod względem zajmowanej powierzchni jest ta, znajdująca się w Nowym Jorku i należy do jednej z większych cieci księgarskich w stanach Zjednoczonych, czyli do Barnes&Noble. W ogóle na świecie można spotkać wiele naprawdę dużych księgarń, nie tylko jeżeli chodzi o sieci, ale i powierzchnię, czy wystrój, które po prostu robią wrażenie, przez co o wiele chętniej odwiedzałoby się te miejsca tak po prostu, żeby popatrzeć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *