Nit stalowy czy aluminiowy – jakie różnice, kiedy stosować?

barierka

31 stycznia 2019 • Dom i Ogród, Hobby • wejść: 3825

Połączenia nitowe kiedyś były niezwykle popularne, obecnie stosuje się je znacznie rzadziej. Nity zostały zastąpione przez inną metodę, a mianowicie spawanie, jednak wciąż są sytuacje, w których najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z nitownicy. Aby elementy, które chcemy ze sobą połączyć przywarły do siebie trwale, należy wybrać odpowiedniego rodzaju nity.

Gdzie szukać informacji na temat wyboru nitów?

Jak już wspominaliśmy, nitowanie nie jest obecnie najczęściej wykorzystywanym sposobem na łączenie ze sobą elementów, stosuje się je głównie w przypadku cienkich blach. Poważną konkurencję stanowi przede wszystkim spawanie, ale również klejenie. W związku z tym, w sytuacji, gdy chcemy połączyć coś za pomocą nitów, warto poszukać informacji związanych chociażby z doborem odpowiednich łączników. To, czy lepiej wybrać nit stalowy czy aluminiowy dokładnie wyjaśnia incop.pl, my natomiast postaramy się przybliżyć właściwości najpopularniejszych rodzajów nitów.

Nit aluminiowy – właściwości

Nity wykonane z aluminium mają bardzo dobre właściwości antykorozyjne. Samoczynnie pokrywają się cienką warstwą ochronną tlenku glinu, dzięki czemu nie dochodzi do dalszego utleniania się tego metalu. Chcąc zastosować nity aluminiowe do połączenia ze sobą elementów stworzonych z różnych metali, trzeba wziąć pod uwagę, iż istnieje ryzyko korozji, jednak jest ono niewielkie, jeśli konstrukcja ma znajdować się w warunkach lądowych. W warunkach silnie kwasowych lub zasadowych aluminium koroduje zazwyczaj szybko, dlatego też nie powinno mieć kontaktu np. z wodą morską. Ponadto nity aluminiowe mogą zwiększać swoją objętość pod wpływem wysokiej temperatury.

Nity aluminiowe mają różne właściwości w zależności od zawartości magnezu w stopie aluminium. Nadają się do wykorzystania w miejscach delikatnych lub podatnych na rozciąganie. Jest to najbardziej zróżnicowana grupa nitów, w związku z czym należy mieć pewność wybierając stosunkowo miękkie lub twarde nity.

Właściwości nitów stalowych

Stal jest stopem żelaza, węgla oraz innych pierwiastków, ma dobre właściwości plastyczne i wytrzymałościowe. Nity stalowe są zdecydowanie cięższe od aluminiowych i o wiele szybciej korodują. Rozwiązaniem może być stal nierdzewna, która jest odporna na korozję spowodowaną czynnikami atmosferycznymi (gazy), a także rozcieńczonymi kwasami, czy roztworami alkalicznymi. Jednocześnie nity stalowe są najbardziej uniwersalne i stosuje się je w wielu połączeniach. Nity ze stali nierdzewnej świetnie sprawdzają się w warunkach, w których wymagana jest sterylność, a więc w przypadku urządzeń wykorzystywanych w przemyśle spożywczym bądź w szpitalach.

Wśród przedmiotów codziennego użytku, w których wykorzystuje się połączenia nitowane można wymienić np. zawiasy, walizki, bramy garażowe, pokrycia blaszane konstrukcji, takich jak buda dla psa, czy garaż. Nity możemy wykorzystać do naprawy kufrów lub innych cienkościennych elementów.

Temat: ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *