Optymalna temperatura w domu i mieszkaniu – jak optymalnie ogrzewać?

Temperatura w całym domu powinna być utrzymywana na podobnym poziomie

8 września 2014 • Dom i Ogród, Zdrowie i uroda • wejść: 4027

Temperatura pomieszczenia, w którym przebywamy wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Zbyt wysoka powoduje senność i zmęczenie. Zbyt niska zaś sprawia, że jesteśmy spięci. Jaka powinna być optymalna temperatura w domu? Podpowiadamy o czym pamiętać i czego unikać i jak ją uzyskać.

Już na początku zaznaczmy, że o właściwą temperaturę w naszym mieszkaniu powinniśmy dbać cały rok. Niezbędny będzie nam termometr, który pomoże trzymać się odpowiednich wytycznych. Warto zapamiętać, że optymalna temperatura, jaka powinna panować w naszych domach i mieszkaniach wynosi około 20 stopni Celsjusza. Przez przebywanie w nagrzanych pomieszczeniach trudniej będzie nam się skoncentrować, a niedogrzane zaś nie pozwolą nam w pełni wypocząć. A więc co zrobić, by wypocząć w odpowiedniej temperaturze?

Optymalna temperatura w mieszkaniu

Oczywiście w naszym mieszkaniu możemy ustawić temperaturę zarówno 18 jak i 22 stopni. Zaleca się, by nie odbiegać zbytnio od normy wspomnianych już 20 stopni Celsjusza. W łazience możemy pozwolić sobie na małe odejście od ustaleń. Bowiem podczas kąpieli w ciepłej wodzie dogrzewamy pomieszczenie, co często – chwilowo – przekracza optymalną temperaturę, ale nie ma to wielkiego wpływu na nasze samopoczucie.

Dzięki temu utrzymujemy odpowiedni poziom wilgotności powietrza, która wpływa na nasze zdrowie. Bowiem przez zbyt suche powietrze śluzówki dróg oddechowych nie będą odpowiednio nawilżone, co spowoduje m.in. problemy z gardłem.

Najlepsza temperatura w sypialni

Ważna jest też temperatura w sypialni. Najlepiej ustawić ogrzewanie na 18 stopni Celsujsza. Rześkie powietrze sprawi, że rano czujemy się wypoczęci i energiczni. Pamiętajmy też, że rano warto przewietrzyć pomieszczenie oraz pościel, która również poprawi komfort naszego snu. Wietrzenie powinno być krótkie, ale intensywne.

Powinniśmy wtedy wyłączyć też grzejnik w pomieszczeniu, który wietrzymy (zwłaszcza jeśli mamy centralne ogrzewanie). W przypadku posiadania pieca, który ogrzewany jest na wartościowy olej opałowy (http://www.cdc24.pl/poradniki/olej-opalowy) nie musimy się stosować do wyłączania.

Unikaj gwałtownych skoków temperatury

Temperatura w całym domu powinna być utrzymywana na podobnym poziomie. Unikajmy gwałtownych skoków podkręcając lub zakręcając grzejniki. W sytuacji, gdy chcemy utrzymać jednakowy poziom w każdym pomieszczenie, idealnie sprawdzają się grzejniki aluminiowe.

Ponadto dzięki termostawowi bardzo dobrze przewodzą ciepło, co powoduje, że szybko się nagrzewają. Zwróć także uwagę, by nie zasłaniać kaloryferów zarówno firankami, jak na przykład biurkiem. Takie działanie powoduje, że blokujemy odpowiedni ruch powietrza.

Wyjeżdżasz? Nie zakręcaj całkowicie grzejników

Jeśli wyjeżdżamy na kilka dni i nikogo nie będzie w pomieszczeniach, to nie wyłączajmy całkowicie grzejników. Ustawmy termostat na najniższą wartość, jaką się da. Bowiem kiedy wrócimy nie będziemy musieli go nagrzewać, co sprawi, że zaoszczędzimy na energii czyli rachunkach. Zaoszczędzić pozwoli nam też stosowanie rady, by w rzadziej użytkowanych pomieszczeniach utrzymywać niższe temperatury.

Temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *