Jak prać bieliznę termoaktywną?

pralnia

31 lipca 2014 • Turystyka i Sport • wejść: 9312

Bielizna termoaktywna ma coraz większe wzięcie wśród osób uprawiających sport niezależnie od pory roku. Świetnie sprawdza się w trakcie letniego biegu po parku, jak i podczas zjazdu na nartach w Alpach przy ujemnej temperaturze. Jednak za każdym razem po aktywności fizycznej nasuwa się to samo pytanie – jak wyprać bieliznę, by jej nie zepsuć? Podpowiadamy proste rozwiązania, które wpłyną na zachowanie jakości ubrania.

W sieci, na forach o tematyce sportowej i pod artykułami związanymi z odzieżą cały czas padają te same pytania. Poza doborem odpowiedniego modelu, firmy i orientacyjnej ceny, ludzie mają wątpliwości jak prać bieliznę termo aktywną. Pytają co robić, by nie narażać się na koszty kupując nową. Na szczęście pojawia się kilka rad, których zastosowanie sprawi, że bielizna będzie czysta, pachnąca i co najważniejsze – nienaruszona.

Jak prać bieliznę termoaktywną?

Zwracamy uwagę, że bielizna termo aktywna musi być wyprania koniecznie po każdym wysiłku. Tylko wtedy może zachować ona swoje pierwotne właściwości. Jeśli ubranie będzie nieprane wtedy gorzej wchłonie pot i będzie miało przykry zapach. Wiele osób pyta o proszę oraz płyn, w jakim najlepiej wyprać bieliznę. Na pewno nada się każdy proszek bez zmiękczaczy, czyli np. proszek dla dzieci. Można użyć też zwykłego szarego mydła albo preparatów przeznaczonych do odzieży tego typu. Przykładowym programem, jaki warto ustawić w swoim automacie jest opcja „sport” (przeważnie 15 minut, 30 stopni, 800 obrotów, wirowanie).

Jak prawidłowo suszyć bieliznę termoaktywną?

Bielizna termoaktywna wysycha bardzo szybko, zwłaszcza jeśli jest to mała powierzchnia, tak jak w przypadku bokserek. Pamiętaj, by po wyjęciu jej z pralki suszyć rozwieszoną na świeżym powietrzu lub w warunkach domowych. Najlepiej w miejscu, gdzie będzie choć lekki przewiew. Niektóre z materiałów można suszyć w bębnowych suszarkach, lecz zanim to zrobimy sprawdźmy czy na metce nie ma informacji zakazującej takiego działania. Przypominamy, że bielizny termoaktywnej nie wolno prasować.

Proszek do prania

Nie zmiękczaj bielizny termoaktywnej

Jak wspomnieliśmy wyżej bieliznę warto prać w proszku bez zmiękczaczy i bez użycia środków chemicznych. Nie tylko przez to, że drobinki proszku mogą zatkać pory odpowiedzialne za odprowadzenie w sposób prawidłowy wilgoci z powierzchni naszego ciała. Powodem dla którego lepiej nie stosować chemii w przypadku bielizny jest to, że przylega ona bezpośrednio do skóry, przez co możemy narazić się na niepotrzebne swędzenie i pieczenie.

Jako ciekawostkę można potraktować informację znalezioną na jednym z forum o wyprawach górskich. Dowiadujemy się, że prawdziwi ludzie góry, tak zwani „łojanci” swojej bielizny z górnej półki nie piorą, a tylko od czasu do czasu wietrzą. Sami przyznają się do tego niechętnie, bo to swego rodzaju wstydliwa tajemnica. I przede wszystkim niezła próba sił zarezerwowana dla prawdziwych twardzieli. My nie polecamy tego rodzaju „czyszczenia” bielizny i zalecamy pranie po każdym użyciu. Jeśli oczywiście jest taka możliwość.

Temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *