Pożyczka gotówkowa a kredyt gotówkowy, jaka różnica?

monety

19 października 2017 • Finanse i Ekonomia, Polityka i Prawo • wejść: 2840

W życiu zdarzają się takie momenty, kiedy bardzo potrzebujemy pieniędzy, którymi nie dysponujemy. Właśnie wtedy stajemy przed koniecznością szukania wsparcia finansowego. Z pomocą przychodzą nam banki, które oferują pożyczki i kredyty gotówkowe. Czym są i jaka jest między nimi różnica, tego dowiesz się z lektury poniższego poradnika.

Czym jest pożyczka gotówkowa?

Pożyczka gotówkowa to wsparcie finansowe, którego może udzielić bank, firma lub osoba cywilna. Aby ją otrzymać wystarczy umowa, a w przypadku kwoty poniżej 500 zł, zdarza się, że jest zawierana w formie ustnej. Powyżej tej kwoty – lepiej sporządzić stosowny dokument. Właśnie dzięki takiej elastyczności pożyczka gotówkowa to oferta dostępna także przez internet (np. www.17bankow.com). Bardzo często do jej zawarcia nie jest potrzebne przedstawienie celu, na jaki chce się przeznaczyć środki, anie dokumentowanie swojej zdolności kredytowej. W wielu wypadkach wystarcza sam dowód osobisty.

Co to jest kredyt gotówkowy?

Kredyt również polega na wsparciu finansowym, z tą różnicą, że sama procedura jego pozyskania jest znacznie bardziej skomplikowana, oparta o prawo bankowe. Umowa kredytowa musi być zawarta na piśmie i zawierać podstawowe informacje o wysokości kredytu, celu na jaki jest zaciągany, zasad i terminu spłaty, a także oprocentowania. Co więcej, osoba wnioskująca o kredyt musi spełnić wiele kryteriów, znacznie wnikliwiej jest analizowana jej zdolność kredytowa.

Różnice pomiędzy kredytem gotówkowym a pożyczką gotówkową

Pierwszą różnicą pomiędzy pożyczką gotówkową, a kredytem gotówkowym są strony umowy. W pierwszym wypadku może to być bank, firma, osoba prywatna, zaś w drugim – tylko bank.

Druga różnica to cel. W przypadku pożyczki gotówkowej nie musimy wyjaśniać, na co potrzebne nam są środki, o które wnioskujemy. Jeśli zaciągamy kredyt, nawet konsumencki, może okazać się to koniecznością.

Trzecia różnica to prawo. W przypadku kredytu gotówkowego cała procedura wnioskowania o jego udzielenie jet realizowana w oparciu o prawo bankowe. Jeżeli zaciąga się konsumencki, czyli na dowolny cel, to prawa i obowiązki stron zawierających umowę reguluje nawet oddzielna ustawa, zgodnie z którą podpisaniu każdej umowy powinno towarzyszyć podanie informacji o dodatkowych opłatach i prowizjach, jak i np. sposobie zabezpieczenia kredytu.

W przypadku pożyczki zastosowanie mają tylko przepisy Kodeksu Cywilnego. Co to oznacza? Otóż jeżeli będziemy chcieli zrezygnować z umowy, dojdzie do konfliktu stron itp., to nie chroni nas prawo bankowe. Sprawę trzeba będzie rozwiązać samodzielnie w sądzie.

Czwarta różnica to formalności. W przypadku kredytu udzielanego przez bank może się okazać, że musimy przedłożyć wiele dokumentów, spełnić mnóstwo kryteriów, mieć dobrą historię kredytową i zdolność. Pożyczka jest nam udzielana nieraz na podstawie samego dowodu osobistego, czy zeznania rocznego PIT.

Pożyczka gotówkowa czy kredyt gotówkowy?

Generalnie uważa się, że znacznie bezpieczniejsze jest zaciągnięcie kredytu gotówkowego. Wszystko dzięki regulacji prawnej, która ma na uwadze dobro klienta i gwarantuje mu dostęp do wszystkich informacji dotyczących zaciąganego zobowiązania finansowego, co więcej kredytobiorca ma prawo odstąpić od umowy w terminie do 14 dni, a także spłacić kredyt przed czasem.

W przypadku pożyczki często mamy do czynienia z wysokim oprocentowaniem i dość krótkim okresem spłaty, nie mówiąc o konieczności dochodzenia się w razie nieporozumienia przed sądem.

Z drugiej strony – jeśli zdarzy nam się sytuacja, w której będziemy potrzebować pilnie gotówki, to lepszym rozwiązaniem staje się pożyczka gotówkowa. Przez Internet można ją otrzymać nawet w 15 minut. Bez konieczności wizyty w bankach i spełniania mnóstwa formalności.

Tak więc, jeśli zdarzy nam się sytuacja, w której będą nam potrzebne pieniądze, którymi nie dysponujemy, możemy szukać dwojakiego wsparcia finansowego. Nie tylko w banku, ale również w innych instytucjach, czy po prostu – w Internecie. Tam udzielą nam kredytu lub pożyczki gotówkowej.

jeden komentarz do Pożyczka gotówkowa a kredyt gotówkowy, jaka różnica?

  1. Bibi pisze:

    Nie do końca się zgodzę, że pożyczka gotówkowa udzielona jest na krótki okres spłaty. No chyba, ze bierzemy taką pożyczkę w parabanku. Wtedy inaczej sytuacja wygląda. Ale jeśli udziela nam bank to to jest możliwość udzielania pożyczki gotówkowej na długi okres spłaty. chyba nawet 108 miesięcy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *