Propan definicja, skład, wydobycie, zastosowanie, historia propanu w ogrzewaniu

palnik kuchenki gazowej

10 września 2014 • Dom i Ogród, Gospodarka • wejść: 9177

Co to jest propan, do czego jest stosowany i jaka jest historia paliwa, które każdego roku zyskuje zwolenników? Kliknij, by poznać zalety bezwonnego i bezbarwnego gazu ogrzewającego mieszkania i napędzającego samochody.

Czym jest propan?

Propan – węglowodór nasycony (C3H8) to cięższy od powietrza, bezwonny i bezbarwny gaz. Jest organicznym związkiem chemicznym zaliczanym do grupy alkanów. Nie da się go rozpuścić w wodzie, za to dobrze rozpuszcza się w etanolu oraz eterze dietylowym.

Najczęściej występuje on w gazie ziemnym oraz ropie naftowej. Propan wydzielany jest z ropy naftowej w czasie desykacji w postaci mieszkanki z butanem stosowanej jako paliwo, czyli popularne LPG wykorzystywane, np. do napełniania butli oraz napędzania pojazdów.

Jakie jest zastosowanie propanu?

Propan oferowany w butlach pozwala na komfortowe i bezpieczne użytkowanie go niezależnie od panujących warunków. Choć jest trochę droższy od mieszaniny propan – butan to dzięki swoim właściwościom jest bardziej wydajny przy dużym poborze gazu – tak jak w przypadku palników. Czego nie można powiedzieć przy zastosowaniu wspomnianej już mieszaniny propan – butan.

Z tego rodzaju gazu korzystają przeważnie firmy, które potrzebują „mobilnego” nośnika ciepła. I warto zaznaczyć, że branże, gdzie używa się propanu znacznie się od siebie różnią. Często butle z propanem można zauważyć wśród punktów gastronomicznych czy na skupach złomu. Korzystają z nich też producenci palet, a nawet ubojnie.

Jakie są zalety używania propanu?

Wśród najważniejszych należy wymienić:

  • ciche i całkowite spalanie,
  • brak potrzeby serwisowania zbiornika,
  • spalanie czystego dwutlenku węgla i wodoru, co nie powoduje korozji zbiornika.

Jakie najpopularniejsze butle z propanem?

To dobra alternatywa dla oleju opałowego oraz energii elektrycznej używana zazwyczaj w miejscach, gdzie nie ma jeszcze instalacji gazu ziemnego. Szacuje się, że w Polsce około 40 procent gospodarstw domowych korzysta z kuchenek, które właśnie zasilane są gazem płynnym znajdującym się w butli.

Jednymi z bardziej popularnych butli w naszym kraju są te o pojemności 10 kilogramów stosowane przede wszystkim do piecyków gazowych. Głównie ze względu na właściwości, jakie posiada propan. Bowiem czystego propanu można używać w postaci gazowej nawet w temperaturze do minus 40 stopni Celsjusza, co w przypadku mieszkanki propan – butan jest niemożliwe. Połączenie to przestaje wrzeć i pozostaje cieszą już przy temperaturze minus 20 stopni Celsjusza przy proporcji 65 do 35.

Jaka jest historia propanu?

W 1910 roku Walter Snelling – amerykański chemik podczas analizowania składu chemicznego benzyny odrywa istnienie propanu. Rok później dokonuje syntezy propanu w czystej postaci. W 1912 miał miejsce montaż pierwszej domowej instalacji z propanem.

Snelling odkrył, że możliwe jest, by parujący gaz zamienił się w cieszy, którą można przechowywać pod umiarkowanym ciśnieniem. Jednym z najbardziej obfitych gazów był propan. Opracował sposób na przetrzymywanie płynu w butelkach i rozpoczął komercyjny proces ogrzewania domów w Stanach Zjednoczonych.

Temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *