Co to jest propan, do czego jest stosowany i jaka jest historia paliwa, które każdego roku zyskuje zwolenników? Kliknij, by poznać zalety bezwonnego i bezbarwnego gazu ogrzewającego mieszkania i napędzającego samochody.
• Czym jest propan?
• Jakie jest zastosowanie propanu?
• Jakie są zalety używania propanu?
• Jakie najpopularniejsze butle z propanem?
• Jaka jest historia propanu?
Czym jest propan?
Propan – węglowodór nasycony (C3H8) to cięższy od powietrza, bezwonny i bezbarwny gaz. Jest organicznym związkiem chemicznym zaliczanym do grupy alkanów. Nie da się go rozpuścić w wodzie, za to dobrze rozpuszcza się w etanolu oraz eterze dietylowym.
Najczęściej występuje on w gazie ziemnym oraz ropie naftowej. Propan wydzielany jest z ropy naftowej w czasie desykacji w postaci mieszkanki z butanem stosowanej jako paliwo, czyli popularne LPG wykorzystywane, np. do napełniania butli oraz napędzania pojazdów.
Jakie jest zastosowanie propanu?
Propan oferowany w butlach pozwala na komfortowe i bezpieczne użytkowanie go niezależnie od panujących warunków. Choć jest trochę droższy od mieszaniny propan – butan to dzięki swoim właściwościom jest bardziej wydajny przy dużym poborze gazu – tak jak w przypadku palników. Czego nie można powiedzieć przy zastosowaniu wspomnianej już mieszaniny propan – butan.
Z tego rodzaju gazu korzystają przeważnie firmy, które potrzebują „mobilnego” nośnika ciepła. I warto zaznaczyć, że branże, gdzie używa się propanu znacznie się od siebie różnią. Często butle z propanem można zauważyć wśród punktów gastronomicznych czy na skupach złomu. Korzystają z nich też producenci palet, a nawet ubojnie.
Jakie są zalety używania propanu?
Wśród najważniejszych należy wymienić:
- ciche i całkowite spalanie,
- brak potrzeby serwisowania zbiornika,
- spalanie czystego dwutlenku węgla i wodoru, co nie powoduje korozji zbiornika.
Jakie najpopularniejsze butle z propanem?
To dobra alternatywa dla oleju opałowego oraz energii elektrycznej używana zazwyczaj w miejscach, gdzie nie ma jeszcze instalacji gazu ziemnego. Szacuje się, że w Polsce około 40 procent gospodarstw domowych korzysta z kuchenek, które właśnie zasilane są gazem płynnym znajdującym się w butli.
Jednymi z bardziej popularnych butli w naszym kraju są te o pojemności 10 kilogramów stosowane przede wszystkim do piecyków gazowych. Głównie ze względu na właściwości, jakie posiada propan. Bowiem czystego propanu można używać w postaci gazowej nawet w temperaturze do minus 40 stopni Celsjusza, co w przypadku mieszkanki propan – butan jest niemożliwe. Połączenie to przestaje wrzeć i pozostaje cieszą już przy temperaturze minus 20 stopni Celsjusza przy proporcji 65 do 35.
Jaka jest historia propanu?
W 1910 roku Walter Snelling – amerykański chemik podczas analizowania składu chemicznego benzyny odrywa istnienie propanu. Rok później dokonuje syntezy propanu w czystej postaci. W 1912 miał miejsce montaż pierwszej domowej instalacji z propanem.
Snelling odkrył, że możliwe jest, by parujący gaz zamienił się w cieszy, którą można przechowywać pod umiarkowanym ciśnieniem. Jednym z najbardziej obfitych gazów był propan. Opracował sposób na przetrzymywanie płynu w butelkach i rozpoczął komercyjny proces ogrzewania domów w Stanach Zjednoczonych.
Temat: propan zastosowanie
Uwielbiam Muzeum Narodowe w Warszawie, zawsze jak jestem w stolicy to idę tam z moim chłopakiem na randke :)