Ranking 5 najpopularniejszych języków świata

5 sierpnia 2014 • Edukacja i Nauka • wejść: 11560

Nauka języków obcych jest dziś niezwykle ważna – z tym zgodzi się zapewne każdy. Jeżeli jednak zastanawiacie się którą z tak wielu opcji wybrać i jaki język używany jest w największej ilości państw na świecie, zapraszamy na ranking, który rozwieje wszystkie w tym względzie wątpliwości i pomoże podjąć odpowiednią decyzję.

Język angielski – 1748 mln

Język angielski jest językiem ojczystym 328 milionów osób na świecie. Używa się go w Wielkiej Brytanii, jej terytoriach zależnych oraz byłych koloniach, w Stanach Zjednoczonych, Irlandii, Kanadzie, RPA, Australii i Nowej Zelandii. Oprócz osób mówiących nim jako językiem ojczystym, są jeszcze jednak ci, dla których jest to drugi język, a liczba ta stanowi aż 1420 milionów, co czyni angielski najbardziej popularnym językiem świata. Jest on dosyć zróżnicowany geograficznie. Używa się różnych dialektów, słownictwa i w pewnym stopniu również gramatyki.

Język chiński (mandaryński) – 1391 mln

Język chiński jest językiem urzędowym Chińskiej Republiki Ludowej, Republiki Chińskiej oraz Singapuru. Jako języka ojczystego używa go 1213 milionów osób, jest on także drugim językiem dla 178 milionów ludzi. Standardowy język chiński nazywany jest często standardowym językiem mandaryńskim – został on opracowany w latach 50-tych XX wieku i od tamtej pory właśnie ta wersja jest tą oficjalną. W języku chińskim wyróżnia się co najmniej kilka dialektów, które mogą być wzajemnie niezrozumiałe.

Język hindi – 430-520 mln

Język hindi jest językiem urzędowym Indii. Jako językiem ojczystym włada nim 182 miliony osób, drugim językiem jest on z kolei na 155 milionów. Biorąc pod uwagę klasyfikację różnych dialektów hindi takich jak radżastani, bihari i pahari liczba ta znacznie wzrasta. Oprócz Indii używa się go także w Nepalu, na Fidżi, w Surinamie oraz na Mauritiusie. Hindi składa się na osiem dialektów, które znacznie się od siebie różnią i mogą być niezrozumiałe pomiędzy osobami władającymi dwoma różnymi.

Język arabski – 457 mln

Język arabski jest językiem urzędowym wielu afrykańskich krajów wśród których wymienić można: Emiraty Arabskie, Tunezję, Jemen, Mauretanię, Jordanię, Liban, Libię, Algierię, Maroko, Tunezję, Syrię, Erytreę, Dżibuti, Bahrajn, Komory, Kuwejt, Arabię Saudyjską, Oman, Sudan, Somalię, Katar, Czad, Egipt, Izrael i Irak. Jako językiem ojczystym posługuje się nim 221 milionów osób, jest drugim językiem dla 35 milionów ludzi na całym świecie. Składa się on na wiele dialektów, zależnych od kraju, w którym jest używany, wszędzie jednak zrozumiała jest również jego powszechna literacka wersja.

Język hiszpański – 386 mln

Język hiszpański jest językiem urzędowym Hiszpanii, ale również Salwadoru, Wenezueli, Argentyny, Kolumbii, Nikaragui, Urugwaju, Kostaryki, Ekwadoru, Boliwii, Dominikany, Panamy, Kuby, Hondurasu, Gwatemali, Meksyku, Chile, Peru, Gwinei Równikowej i Paragwaju. Jako ojczystym włada nim 329 milionów ludzi, jest drugim językiem 60 milionów. Jest on ponadto drugim, zaraz po angielskim, najczęściej nauczanym językiem świata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *