Samochód po gradobiciu – co teraz?

23 grudnia 2015 • Motoryzacja i Transport • wejść: 3027

Nie każdy z nas ma możliwość odstawiania samochodu do garażu czy na parking podziemny. Niestety, w takich wypadkach musimy liczyć się z tym, że podczas letnich nawałnic gdy występuje silny grad, karoseria naszego wymuskanego auta może ulec zniszczeniu. Nie zdarza się to często, ale zastanówmy się co zrobić, jak już nasz samochód ulegnie uszkodzeniu.

Uniknięcie naprawy u lakiernika

Jeśli zdecydujesz się na naprawdę pojazdu po gradobiciu, to jeśli tylko to możliwe unikaj ponownego lakierowania pojazdu. Pamiętaj, że są warsztaty, w których istnieje bezinwazyjna możliwość usuwania wgnieceń po gradobiciu. Dlaczego jest to tak istotne? Otóż wartość auta z lakierowanym dachem czy drzwiami mocno spada, dlatego warto się tego wystrzegać. Oczywiście, gdy podczas gradobicia nie tylko powstało wgniecenie, ale została uszkodzona struktura lakieru, to nie ma innej możliwości.

auto przed naprawą wgniecenia

Tradycyjne usuwanie wgnieceń

Kiedyś istniała tylko jedna możliwość usuwania wgnieceń powstałych w wyniku silnego gradobicia – naprawa blacharsko-lakiernicza. Jest to kosztowny i czasochłonny proces, który naraża właściciela auta na poważne straty podczas jego sprzedaży.

Nowoczesne metody usuwania wgnieceń

Na szczęście istnieje alternatywa dla powyższej metody. Technologia tak poszła do przodu, że wgniecenia karoserii można zlikwidować bez szpachlowania. Na czym to polega? Na wypychaniu lub wyciąganiu wgnieceń bez konieczności późniejszego lakierowania – jest to tzw. technika PDR, czyli Paintless Dent Repair. W takich wypadkach często nie ma też potrzeby demontażu niektórych części samochodu, co znacznie skraca czas naprawy pojazdu.

Usuwanie wgnieceń w ramach ubezpieczenia

Jeśli posiadamy ubezpieczenie autocasco lubi minicasco to możemy ubiegać się o zwrot kosztów naprawy wgnieceń. Warto wiedzieć, że większość ubezpieczalni uznaje metodę wypychania lub wyciągania wgnieceń i jeśli skorzystamy z takiego rozwiązania to nie robi większych problemów podczas wypłaty świadczeń. Trzeba mieć tylko na uwadze, że będzie się to wiązać z utratą części zniżek za bezszkodową jazdę. Wtedy warto sobie przeliczyć co nam się będzie bardziej opłacało.

Samodzielne usuwanie wgnieceń

Wgniecenia można spróbować usunąć na własną rękę i jest to koszt ok. 200-250 zł, czyli nieporównywalnie mniejszy od naprawy w warsztacie. Lepiej jednak decydować się na to tylko ostateczności, gdy nie mamy już nic do stracenia (samochodu nie opłaca się oddawać do serwisu, ponieważ jego wartość jest zbyt niska). Jeśli nie uda nam się usunąć wgniecenia i będziemy chcieli poprawić to co zaczęliśmy w warsztacie, to musimy mieć świadomość, że przez naszą manipulację auto może już w ogóle nie odzyskać pierwotnego kształtu.

Wiele osób nie decyduje się na naprawę uszkodzeń powstałych na skutek gradobicia, ponieważ w większości przypadków nie wpływa to na stan techniczny – i co za tym idzie – bezpieczeństwo pojazdu. Jednak należałoby się zastanowić nad wizytą w profesjonalnym warsztacie samochodowym, ponieważ zwróci się to nam podczas sprzedaży auta.

Temat: ,

jeden komentarz do Samochód po gradobiciu – co teraz?

  1. Marlena pisze:

    Miałam kiedyś paroletnie auto z wgniotkami na dachu po gradobiciu. I nic z nimi nie robiłam, bo w zasadzie w niczym mi nie przeszkadzały. Ale jestem ciekawa ile takie usuwanie wgnieceń kosztuje. Orientujecie się może?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *