Serwisy internetowe o zdrowiu, czyli medycyna, uroda, lekarze, ciąża i dziecko przez internet

lekarz pracuje na laptopie

24 marca 2017 • Komputery i Internet, Medycyna, Zdrowie i uroda • wejść: 186137

Często słyszy się, że zdrowie jest najważniejsze. Zresztą już Kochanowski w swojej fraszce dawał do zrozumienia, że żadne życiowe sukcesy nie cieszą w pełni, gdy nie jesteśmy zdrowi. W dzisiejszych czasach nie musimy już kartkować monumentalnych tomiszczy, by wiedzieć, jak mamy zadbać o swoje zdrowie. Potrzebne nam informacje i porady możemy z łatwością znaleźć w sieci dzięki licznym serwisom internetowym poświęconym temu zagadnieniu. Przyjrzyjmy się niektórym z nich.

1. abcZdrowie

Jak większość portali o zdrowiu, tak i ten jest podzielony na kilka tematycznych działów. Tym najbardziej ogólnym i, co za tym idzie, również najobszerniejszym jest Zdrowie. Można stąd zaczerpnąć informacji dotyczących badań, zabiegów czy leków.

Warto zwrócić uwagę na poddział Sprawdź ryzyko chorób, który daje nam możliwość dowiedzenia się, czy znajdujemy się w grupie ryzyka i grozi nam w przyszłości konkretne schorzenie, takie jak rak, AIDS, nerwica, celiakia czy choćby nawet zwyczajne łysienie. Możemy więc uspokoić swoje obawy lub – w wypadku, gdy wynik będzie niepokojący – zawczasu zmienić swój tryb życia, by uniknąć w przyszłości problemów.

Inne działy serwisu to na przykład Uroda, Seks, Leki i suplementy. Interesującym działem jest Żywienie. Można tu przeczytać oczywiście o zaburzeniach odżywiania i jak sobie z nimi radzić, ale nie tylko. Ten poddział zawiera też przepisy kulinarne. Naturalnie dobrane specjalnie pod tym kątem, by odżywiać się zdrowo. Jest nawet odrębna podkategoria przepisów dla wegetarian i wegan.

Także inne działy powinny zainteresować odwiedzających serwis gości. Psychologia oprócz porad dotyczących zdrowia psychicznego, oferuje też liczne psychotesty. Z kolei Aktywność fizyczna to wymarzony dział dla sportowców. Znajdziemy tu cenne porady z prawie każdej sportowej dziedziny.

I wreszcie jest też dział poświęcony zdrowiu dzieci – nie tylko zdrowiu zresztą, bo rodzice znajdą tu także inne wartościowe porady, na przykład jak poradzić sobie z powrotem do pracy po urlopie rodzicielskim albo jakie przysługują im świadczenia.

Warto dodać, że praktycznie każdy z tych działów tematycznych ma przypisane odrębne forum, na którym użytkownicy mogą dzielić się swoimi uwagami i doświadczeniami.

Serwis oferuje też opcję Znajdź lekarza – to rodzaj wyszukiwarki, dzięki której możemy odnaleźć wykwalifikowanych specjalistów według ich dziedziny i miejscowości. Jest to też swoisty ranking, dzięki czemu szukając na przykład neurologów w Warszawie, mamy ich spisanych w kolejności wynikającej z popularności, jaką się cieszą wśród pacjentów. Podobnie możemy też wyszukać kliniki i przychodnie.

Sam portal zresztą ściśle współpracuje z ponad osiemdziesięcioma lekarzami, do których użytkownicy mogą zwrócić się o poradę – otrzymują ją całkowicie za darmo już w ciągu dwudziestu czterech godzin.

lekarz z długopisem

2. PoradnikZdrowie.pl

W tym serwisie treść również została uporządkowana dzięki odpowiednim działom tematycznym, bardzo podobnym zresztą jak i w przypadku innych portali tego typu, a więc Zdrowie, Uroda, Żywienie, Seks, Ciąża, Psychologia.

Nowością może być dział Diety, gdzie znajdziemy wiele cennych porad żywieniowych. Dzięki nim dobierzemy dla siebie odpowiednią dietę – nie tylko odchudzającą, lecz dopasowaną do różnego rodzaju schorzeń, tak leczniczo jak i zapobiegawczo. A zatem dowiemy się o odrębnych dietach pomagających przy depresji czy chorobie Hashimoto, obniżających cholesterol, odtruwających wątrobę albo zapobiegających cukrzycy czy stanom zapalnym.

Każdy dział to skarbnica medycznej wiedzy, zawarta w fachowych artykułach. Zwłaszcza porady z zakresu psychologii mogą się bardzo przydać, jako że dotyczą problemów z jakimi wielu z nas boryka się codziennie (na przykład jak poradzić sobie z krytyką). W dziale Aktualności z kolei możemy między innymi przeczytać wiele wywiadów z lekarzami o chorobach i nowych sposobach ich leczenia.

Koniecznie trzeba też zajrzeć do działu Sprawdź się, dzięki któremu sami możemy niejako zbadać, czy wszystko u nas w porządku i zdiagnozować ewentualne nieprawidłowości. Są tu zatem testy pomagające ocenić stan naszego zdrowia fizycznego i psychicznego (na przykład „Czy umiesz wypoczywać”, „Dlaczego tyjesz”, „Czy umiesz kontrolować stres” albo „Czy masz stan przedcukrzycowy”), a także kalkulatory, pozwalające obliczyć indeks glikemiczny, ustalić dni płodne albo termin porodu, policzyć kalorię czy nawet – co było bardzo ciekawym pomysłem – jakie ponosimy wymierne koszty swoich nałogów.

stetoskop lekarski

3. Forum Zdrowia

Także ten serwis, znajdujący się pod adresem forumzdrowia.pl, jest skarbnicą medycznej wiedzy. W działach takich jak Dolegliwości, Dietetyka, Zdrowie kobiety, Ciąża i macierzyństwo, Zdrowie dziecka czy Psychologia zebrane są poradnikowe artykuły, pełne wartościowych informacji i wskazówek, jak prowadzić zdrowy tryb życia.

Są tu też działy, które trudno spotkać na innych serwisach o tym profilu. Na przykład z działu Pierwsza Pomoc możemy zaczerpnąć potrzebnej wiedzy, dzięki której, kto wie, może uratujemy kiedyś komuś życie. Forum Zdrowia to też jeden z naprawdę nielicznych serwisów zdrowotnych, w którym znajdziemy również porady weterynaryjne.

Serwis powstał niejako pod patronatem Wydawnictwa Lekarskiego PZWL, co może być gwarantem rzetelności artykułów. Działa on też w ścisłej współpracy z lekarzami. Można tu więc znaleźć porady lekarzy rodzinnych, ortopedów, ginekologów, endokrynologów czy choćby dietetyków. Co więcej, użytkownicy mogą liczyć na obustronny kontakt z owymi ekspertami. Można zadawać pytania autorom artykułów, można także brać udział w czatach z nimi.

4. Zdronet.pl

Również tutaj kompleksowa medyczna wiedza jest uszeregowana w tematycznych działach, dzięki czemu poruszanie się po serwisie jest proste i przejrzyste. Wśród działów są oczywiście takie jak zwykle, czyli Psychologia, Dieta i kuchnia, Uroda, Dziecko i ciąża.

Pozornie nic niezwykłego, ale warto zwrócić uwagę na nieco odmienne podejście do niektórych działów. I tak na przykład Psychologia ma tu między innymi takie kategorie jak Psychologia sportu czy Psychologia w kuchni. Jest to zatem przydatna wiedza, która przyda się nam w naszych codziennych życiowych sytuacjach.

Jest tutaj też dział Medycyna od A do Z, w którym znajdziemy interesujące nas informacje dotyczące wszelkich schorzeń.

A skoro już mowa o schorzeniach, serwis daje nam możliwość skorzystania z Wirtualnego Diagnosty, programu, który na podstawie naszych objawów powie nam, co nam dolega.

A kiedy już jasno określimy swoją chorobę, bardzo przydatne będą dwie obszerne bazy danych. Jedna z nich to katalog leków z wyszczególnioną odrębną kategorią leków refundowanych, druga natomiast to baza adresów szpitali, przychodni i aptek.

opakowania tabletek

5. Medigo.pl

To akurat serwis już nie działający, warto jednak o nim wspomnieć, a może nawet odszukać gdzieś w archiwalnych czeluściach internetu, bo nawet jeśli artykuły są co najmniej sprzed kilku lat, to wciąż zachowują aktualność.

Działy tematyczne są tu podobne jak na poprzednio opisanych serwisach, ale jest tu kilka nowości, takich jak działy Zawał czy Zdrowe zęby. Trzeba też zwrócić uwagę na multimedialne prezentacje (przedstawiające na przykład, jak należy udzielać pierwszej pomocy).

Cały odrębny dział poświęcono też sportowi. Szczególnie dużo wartościowych publikacji zamieszczono w podkategorii Akademia Nordic Walking. Najwyraźniej właśnie ten rodzaj aktywności fizycznej redakcja serwisu postanowiła szczególnie promować. Można więc dowiedzieć się wszystkiego od podstaw – jak się przygotować, jak zrobić rozgrzewkę, jakie wybrać techniki, no i dlaczego w ogóle warto podjąć taką aktywność.

Na uwagę zasługuje także przydatna baza danych, która pozwala na szybkie wyszukiwanie lekarzy, placówek medycznych oraz leków. Przy każdym z leków znajdziemy też najważniejsze informacje, takie jak choćby skład, dawkowanie czy możliwe skutki uboczne stosowania.

6. Zdrowie.tvn.pl

Ten serwis podejmuje bardzo szeroką tematykę związaną ze zdrowiem i medycyną. Główne kategorie to choroby, objawy, odżywianie, parenting, badania, interakcje leków, zdrowo w domu. Po wejściu w każdą z nich otwiera się strona internetowa, na które znajdziemy mnóstwo artykułów oraz filmów o tematyce związanej z daną kategorią. Po prawej stronie ekranu znajdziemy ważne i popularne aktualnie tematy, dzięki czemu możemy być zawsze na bieżąco.

W lewym górnym rogu strony znajdziemy przycisk „menu”, który po rozwinięciu ukazuje nam jeszcze więcej interesujących kategorii, takich jak np. porady ekspertów, medycyna estetyczna, psychologia, seks, czy uroda i sport. Osobną kategorię poświęcono również dla każdego układu znajdującego się w organizmie człowiek, a więc m.in. dla układu pokarmowego, czy oddechowego. Interesujących nas treści możemy szukać również wybierając kategorię odpowiadającą naszej płci, pod którą znajdują się materiały przygotowane specjalnie dla mężczyzn lub kobiet.

Serwis ten to ogromna baza informacji dotyczących naszego zdrowia i działania ludzkiego organizmu. Na szczególną uwagę zasługuje program popularno-naukowy „36,6 °C”, z którego możemy dowiedzieć się wiele na temat sprawdzonych sposobów leczenia niektórych chorób, czy też poznać najnowsze technologie medyczne. Pod adresem Zdrowie.tvn.pl można znaleźć wszystkie opublikowane do tej pory odcinki.

jeden komentarz do Serwisy internetowe o zdrowiu, czyli medycyna, uroda, lekarze, ciąża i dziecko przez internet

  1. Angela Nowak pisze:

    Kto podróżuje ten żyje dwa razy przyzwoity nocleg w Piranie dla 2 osób to 500 zł/doba (czerwiec). Przyznaję,ze jest tam wiele pięknych miejsc ale,że niedrogo nie zgadzam się absolutnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *